Že desetletja so vse rakete in vesoljska plovila, ki jih izstrelijo iz kozmodroma Plesetsk v Rusiji, popisane z imenom Tanja (Tanya). Gre za vraževerje ruskih kozmonavtov, saj so prepričani, da jim to ime prinaša srečo. Pred vsako izstrelitvijo tako na vesoljsko plovilo z roko napišejo to ime z velikimi črkami.
Kot pove general major vojaških vesoljskih sil Ruske federacije, Konstantin Petrov, ki je nekoč služil v Plesetsku, se je tradicija začela leta 1972. Legenda pravi, da je eden od nadzornikov kozmodroma na obhodu zasačil vojaka, ki je v temi na raketo z rokavico izpisoval ime Tanja, s čimer je želel izkazati ljubezen svoji izbranki. Raketa naj bi poletela naslednji dan. Vojak na konstrukciji ni bil privezan in je skoraj omahnil, ko ga je nadzornik zalotil med aktom. ''Umetnika'' so kaznovali, ker ni upošteval varnostnih navodil, medtem ko varnostniki, ki se jim je vojak izmuznil, niso bili kaznovani. Zato pa je poveljnik zahteval, da se napis zbriše.
Misija je bila neuspešna in od tedaj na kozmodromu, ki je zrasel konec petdesetih let 20. stoletja, za srečo vsako raketo pred izstrelitvijo prepleskajo z imenom Tanja. Uradno je ''grafitarstvo'' sicer prepovedano, a noben avtor za to ni kaznovan. Mnogi so prepričani, da je vesoljska raketa Vostok-2M eksplodirala na izstrelišču leta 1980 zato, ker so nanjo pozabil napisati srečno ime. Razloga za nesrečo niso nikoli ugotovili, od tedaj pa še nobena raketa ali plovilo, ki je poletelo z napisom Tanja, ni zatajilo. Tanja oz. Tatjana je sicer eno najbolj popularnih ženskih imen v Rusiji.
Tanja ni edini nenavaden običaj kozmonavtov, saj si ti dan pred poletom v vesolje obvezno zavrtijo ljubezenski ''eastern'' Belo puščavsko sonce (1970). Gre za tradicijo, ki zdaj traja že več kot 40 let. Povezana je s tragično nesrečo ruskih kozmonavtov 30. junija 1971 med vračanjem na Zemljo. Ko se je na tla srečno vrnila naslednja posadka (Sojuz-12) in so kozmonavti ugotovili, da je posadka dan pred odhodom gledala omenjeni film, je običaj pognal korenine in od tedaj nismo bili več priča nobeni vesoljski tragediji.
Kozmodrom Plesetsk so v petdesetih letih postavili za izstrelitev medcelinske balistične rakete R7, ki naj bi razpredla sovjetsko mrežo za raziskovanje vesolja in naj bi bil skrivna baza za izstrelitev vohunskih satelitov. Širni svet je kozmodrom spoznal šele po razpadu Sovjetske zveze, ko so Kazahstanci Rusom začeli računati 105 milijonov evrov letno za uporabo zemljišča v Bajkonurju. Pred tem so Rusi dolgo časa zanikali obstoj kozmodroma na kazahstanskih tleh.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV