Kelly je skupaj s kozmonavtom Mihailom Kornienkom opravil številne teste, potrebne za misijo na Mars, in nedavno so znanstveniki prišli do nekaterih ključnih ugotovitev.
Kaj se zgodi s človeškim telesom med dolgotrajnim bivanjem v vesolju? Nasa je izkoristila Kellyjevo prednost – brata dvojčka, nekdanjega prav tako astronavta Marka Kellyja, ki je sodeloval v študijah in bil podvržen enakim testiranjem kot njegov gensko enak brat visoko nad nami. Med drugim so jima primerjali vzorce krvi, sline in urina. Tveganja za telo in um so strokovnjaki razdelili na pet kategorij, in sicer gravitacijska polja, izolacijo, zaprto okolje, radiacijo in razdaljo od Zemlje.
Znano, je da v breztežnostnem prostoru kosti izgubljajo minerale in da mesečno človek izgubi nekaj več kot odstotek gostote kosti, kar je primerljivo s starejšo populacijo, pri kateri se gostota kosti letno zmanjšuje med enim in 1,5 odstotka. Ker po vrnitvi na Zemljo rehabilitacija ni popolna, so astronavti izpostavljeni večjemu tveganju za osteoporozo.
Ključno je, da astronavti v vesolju redno telovadijo, sicer izgubijo mišično maso. In ker se v breztežnostnem prostoru telesne tekočine preusmerijo v glavo, se lahko poveča pritisk na oči, kar lahko vodi v težave z vidom. To je le nekaj ključnih poudarkov življenja visoko nad nami, ki so bili že znani, s pomočjo Kellyja pa so znanstveniki prišli do dodatnih pomembnih ugotovitev.
– Prve raziskave so pokazale več sto genskih mutacij v Scottovem telesu, pol leta po pristanku na Zemlji pa se je 91,3 odstotka njegove genske aktivnosti vrnilo v prvotno stanje. Kar je najpomembneje – geni niso nikoli mutirali, ampak le spremenili svojo aktivnost, kar je posledica prilagajanja okolju in proces, ki mu pravimo izražanje genov.
– Cepivo proti gripi je imelo v vesolju enak učinek kot na Zemlji.
– Scottove telomere oz. končni deli kromosomov so se med njegovim bivanjem v vesolju podaljšali. Kar je presenetljivo, saj so krajše telomere znak staranja. A tudi tu je šlo za kratkotrajen učinek, saj so se kmalu po vrnitvi skrajšale.
– Bivanje v vesolju je imelo vpliv ne le na Scottovo telo, ampak tudi na njegov mikrobiom. V Scottovem prebavnem traktu so se namreč spremenile bakterijske združbe in postale precej dominantnejše, kar pa ni ne dobro ne slabo oz. je za končno sodbo treba počakati na dodatne raziskave.
Najnovejše ugotovitve so pomembne predvsem zaradi načrtovanja poleta s posadko proti Marsu, toda še vedno ostaja veliko neodgovorjenih vprašanj, na katere bodo odgovore dale nadaljnje poglobljene raziskave.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV