Abdulla Alshehi je emiratski poslovnež, ki želi z Antarktike v Emirate prepeljati ledeno goro, s čimer bi ZAE dobili gromozansko pošiljko pitne vode, projekt pa bi izkoristili tudi v turistične namene. Z nenavadno misijo se Alshehi aktivno ukvarja že šest let, pot, dolga skoraj 9000 kilometrov, pa naj bi trajala okoli 10 mesecev. Ledeno goro naj bi ''zasidrali'' 3 kilometre od obale mesta Fujairah.
Ledeno gmoto nameravajo odtujili otoku Heard, ki se nahaja na dveh tretjinah poti od Madagaskarja do Antarktike. Merila naj bi 2000 x 500 metrov, v globino pa 300 metrov, izbrali pa jo bodo s pomočjo satelitske slike. V nastajanju je tudi poseben kovinski ''pas'', ki naj bi preprečil, da bi med vleko proti Arabskemu zalivu gora razpadla, sicer pa naj bi med potjo izgubila 30 odstotkov prvotne mase. Testno vleko bodo opravili že letos, in sicer bodo manjšo ledeno goro z ladijskim vlačilcem tovorili iz južnega pola v Avstralijo ali Južno Afriko. Strošek prevoza naj bi znašal med 90 in 135 milijoni evrov.
Z nafto bogati puščavski državi drastično primanjkuje virov pitne vode, zato porabi kar 15 odstotkov svetovnih zalog razsoljene morske vode. Alshehi je prepričan, da bi lahko njegova ledena gora s pitno vodo preskrbela okoli milijon ljudi za dobo petih let. Gre za najcenejšo in ekološko najbolj prijazno rešitev. ''Ceneje bo dostaviti ledeno goro in jo uporabiti za pridobivanje pitne vode, kot je razsoljevanje,'' pojasnjuje in dodaja, da so obrati za razsoljevanje izjemno dragi in ne ravno prijazni do okolja. Poleg tega zaradi tega morska voda postaja vse bolj slana, kar škoduje morskemu živežu v Arabskem morju.
Alshehi pričakuje, da bo imela prisotnost ledene gmote pozitivne učinke tudi na vremenske vzorce, saj naj bi povzročila klimatske spremembe. Privabila naj bi oblake in posledično dež. Pričakuje tudi povišan turistični obisk, saj naj bi si turisti želeli ogledati to ledeno čudo v Perzijskem zalivu. ''Ledeniški turizem'' v krajih, kjer se avgusta temperatura gibajo okoli 36 stopinj Celzija, je vsekakor tržna niša. Temperature bodo tam, kjer bo ''parkirana'' gora, nekoliko zmernejše in sicer 26 stopinj Celzija. To naj bi preprečilo, da se gora ne stali (pre)hitro.
''Žetveni'' proces bo stekel v trenutku, ko gora prispe na svoje mesto, vzel pa naj bi 2–3 mesece, kolikor naj bi v takšni vročini ledena gora zdržala.
Premikanje ledenih gora sicer ni nič novega, saj jih vlačilci redno umikajo s pomorskih plovnih poti, da ne prihaja do trkov. S tem prav tako preprečujejo, da bi trčile v naftne ploščadi. Tudi Alshehijeva ideja ni njegova, saj je nek francoski znanstvenik o njej sanjal že leta 1975, ko je iskal rešitev za pitno vodo v Savdski Arabiji. Zaradi tehničnih težav je projekt dve leti kasneje propadel, skoraj pol stoletja kasneje pa je očitno izvedljiv.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV