Raziskava, ki so jo opravili čez lužo, rezultate pa je objavil Tech Insider, je pokazala, da so mladi izjemno brezbrižno, ko je govora o geslih. Kljub številnim vdorom v zasebnost, številni še vedno menijo, da se njim kaj takega ne more zgoditi, kar se kaže v prvi vrsti v tem, da preredko spreminjajo gesla in ne upoštevajo nasvetov za večjo varnost.
Kot je pokazala raziskava, kar 28 odstotkov odraslih do večino vseh svojih računov dostopajo z istim geslom. Po podatkih družbe Statista, so mladi med 18. in 24. letom starosti še posebej neprevidni. Kar je zaskrbljujoče, glede na to, koliko časa preživijo na socialnih omrežjih, prijavljeni v razne spletne račune. In prav oni so tisti, ki so najpogosteje tarče vdorov v zasebnost in bi morali biti toliko bolj previdni.
Na spretni strani varninainternetu.si svetujejo, kako si lahko ustvarimo močno geslo. Izpostavljajo naslednjih nekaj smernic:
- geslo naj sestavlja vsaj 8 znakov;
- uporabite kombinacijo velikih in malih črk;
- uporabite ločila in znake, če je le mogoče;
- uporabite lastno 'kodo'. Primer: Kdaj prideš domov iz službe? Ob 17h. Kpdis?O17h;
- uporabite lahko cel stavek: Polde je car à Poldejecar;
- NE uporabljajte zaporedja črk ali številk, niti ne sosednjih tipk na tipkovnici: 12345678 ali asdfghj in niti besed, ki jih zlahka povežejo z vami: ime in priimek, imena otrok, datum rojstva, ime ljubljenčka, kombinacije teh podatkov.
Poskrbite za svojo varnost in ne uporabljajte istega gesla za dostopanje do več spletnih računov, svojega gesla pa ne izdajte nikomur. Ne hranite ga zapisanega na listku na vidnem mestu, če si gesla nekam izpišete, recimo v rokovnik, ne pozabite tega lista iztrgati in ga uničiti, ko boste rokovnik zavrgli.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV