Prvi prenosni predvajalnik kaset je na prodajne police zavil davnega 1. julija leta 1979 in kasneje za vedno spremenil način poslušanje glasbe. Desetletja kasneje so ga izrinili digitalni predvajalniki, kljub temu pa je dosegel večno slavo. A sprva ni kazalo na to, saj vokmani niso šli za med. Prodali so le 3000 enot, zato so se Japonci odločili za agresivno in inovativno oglaševanje – na ulice so z walkmani pošiljali svoje zaposlene, ki so delili izkušnjo z naključnimi mimoidočimi, prav tako so jih razdelili med znane osebnosti, da bi se ti z njimi kazali v javnosti (vam je to kaj znano?) – ki se je izkazalo za zadetek v polno. Vse ostalo je zgodovina. Povpraševanje je hitro preseglo ponudbo in Japonci so morali celo odložiti start prodaje v tujini.
Walkman je bil prvi prenosni predvajalnik, ki je omogočal poslušanje glasbe, kjer koli nam je poželelo srce. Iznašel ga je Andreas Pavel in sicer že leta 1972, popularna japonska znamka pa je kasetni predvajalnik pod imenom Walkman TPS-L2 začela prodajati sedem let kasneje. Po dolgi pravni bitki – Pavel je svoj izum leta 1977 patentiral pod imenom Stereobelt – so nemško-brazilskemu izumitelju priznali avtorstvo, Japonci, ki so ga prej pripisovali Aiku Moritu, pa so morali plačati licenčnico.
Japonski tehnološki velikan je proizvodnjo walkmana ustavil šele 33 let po izidu, to je leta 2013, kar je precej dlje, kot sta zdržala njegova naslednika – discman (ta je nastopil s prihodom CD plošč) in MP3 predvajalnik (ta je ''mandat'' nastopil s prihodom digitalne glasbe), ki so ju nadomestili kar pametni telefoni. A walkman ni zdržal dolgo v pokoju, saj se je na veselje večnih nostalgikov že leta 2015 vrnil na sceno, a zdaj kot androidna naprava, ki se ne ''hrani'' s kasetami. Samo do leta 1990 je znamka, ki je svetu prva predstavila vokman, izdelala preko 80 različnih modelov, med njimi vodoodporne, na sončne celice, z dvojnim vhodom za slušalke ipd.
Drugi proizvajalci elektronike so hitro sledili Japoncem in napravo med drugim poimenovali Walky, CassetteBoy in MiJockey, nobeno poimenovanje pa se ni prijelo tako kot walkman. Vokman je postal zvesti spremljevalec ljubiteljev glasbe in tudi športnikov. Njegov predhodnik je bil pressman, prenosni kasetni snemalnik iz leta 1977. Z walkmanom se je rodil tudi t. i. ''učinek vokmana'' – izraz je skoval profesor Šuhej Hosokava – ko se ljudje manj zavedamo dogajanja okoli sebe in pademo v svoj svet. Znano?
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV