Moskisvet.com
Napake spletnih strani

Tehnologija

To je 7 napak, ki jih dela večina spletnih strani!

Moškisvet.com
14. 12. 2021 05.00
0

Če ne prej, ste zaradi pandemije koronavirusa zagotovo spoznali, da v kolikor vas ni na spletu, ne obstajate. Pa pri tem sploh ni pomembno, ali zastopate sebe samega ali svoje podjetje niti ali prodajate storitve ali produkte. Če niste del virtualnega sveta, vas ni. Preprosto dejstvo.

Vendar dandanes žal niti spletna stran sama po sebi ne zadostuje. Oblikovanje spletnih strani je kompleksen proces, ki mora upoštevati predvsem uporabniško izkušnjo. A ker ta zahteva temeljito raziskavo, se zanjo odloči le redkokdo. Zato pa za enostavnejšo pot velja prilagoditev vsebine ciljni skupini in namenu.

Na tem mestu se morda vse skupaj zdi zapleteno, vendar v resnici ni. Spletna stran predstavlja temelj vsakega poslovanja in če želite doseči cilj, mora ta biti kar se da jasen. Prav zato je dobro, če vam pri postavitvi strani pomaga izkušena spletna agencija. Pri Spletniku smo doslej izdelali več kakor petsto spletnih strani, medtem ko med zadovoljne stranke uvrščamo več kakor tisoč naročnikov, ki so s pomočjo ustrezne predstavitve na spletu povečali promet. Glede na to si resnično upamo trditi, da smo prava izbira tudi za vas.

Spletna stran predstavlja temelj vsakega poslovanja in če želite doseči cilj, mora ta biti kar se da jasen.
Spletna stran predstavlja temelj vsakega poslovanja in če želite doseči cilj, mora ta biti kar se da jasen. FOTO: Arhiv naročnika

Oblikovanje spletnih strani: uspeh je rezultat poznavanja pravil in tudi napak

Spletno oblikovanje je skupek različnih strategij, združenih v uporabno in estetsko privlačno predstavitev na spletu, pri čemer se:

uporabnost kaže v hitrosti same strani, menija in animacijah, uporabniški izkušnji, tehnološki arhitekturi, SEO komponentah ter prilagojenosti različnim napravam,

estetika pa v slikovnemu gradivu, videoposnetkih, barvah, tipografiji, vsebini, ikonah, obrazcih in gumbih.

Premišljeno vključevanje vseh njih lahko pripelje do izjemnih rezultatov. Napotke za to, kaj vse je treba upoštevati pri oblikovanju spletnih strani pravzaprav ni težko najti. 

Napaka št. 1: Objava slabega slikovnega gradiva

Ne pravimo zaman, da slika pove več kakor tisoč besed. Spletna stran je fotografija, sestavljena iz mozaika različnih slik, zato ni nepomembno, kaj objavite. V splošnem velja, čeprav je oblikovanje spletnih strani obsežen in zahteven proces, da mora stran zadostiti le enemu samemu kriteriju: obiskovalcu strani mora prenesti sporočilo. Redno objavljanje, oglaševanje, off-site in on-site optimizacija ter številne druge strategije so lahko odlične, a če vaša stran ne prepriča uporabnika, ker ni jasno, kaj sploh želite, rezultatov ne bo. Zato pazite, kakšne kakovosti so objavljene fotografije in kaj z njimi sporočate. Poskrbite pa tudi, da bo slikovno gradivo vaše, saj, prvič, s tem predstavite sebe, in, drugič, ostanete izvirni.

Napaka št. 2: Ne načrtujemo oblikovanja spletnih mest, ki podpirajo večjezično glasovno iskanje

Danes je mogoče izdelati spletna mesta v več jezikih in celo dodati funkcionalnosti, ki temeljijo na glasovnem vmesniku in tako omogočajo t.i. Voice search (glasovno iskanje)

Vendar te spletne zmogljivosti ne uporablja veliko oblikovalcev in lastnikov spletnih mest. Če ima podjetje stranke v različnih državah, je mogoče spletna mesta razviti v maternem jeziku, da bi bolje pritegnili ciljne stranke. Za izboljšanje dostopnosti lahko spletnemu mestu dodate glasovni vmesnik. 

Velik del iskanja v Googlu na telefonih temelji na glasovnem iskanju - t.i. Voice search. Uporabniki uporabljajo glasovno tehnologijo za rezervacijo taksijev, hotelov itd. Napačno bi bilo, če torej ne bi upoštevali glasovnega in večjezičnega pristopa v celotnem načrtu oblikovanja spletne strani.

Velik del iskanja v Googlu na telefonih temelji na glasovnem iskanju - t.i. Voice search. Uporabniki uporabljajo glasovno tehnologijo za rezervacijo taksijev, hotelov itd.
Velik del iskanja v Googlu na telefonih temelji na glasovnem iskanju - t.i. Voice search. Uporabniki uporabljajo glasovno tehnologijo za rezervacijo taksijev, hotelov itd. FOTO: Arhiv naročnika

Napaka št. 3: Vsebinska in oblikovna prezasičenost

Razumemo, da želite obiskovalcem strani predstaviti vse svoje dosedanje dosežke in na stran vključiti kar največ projektov, video posnetkov, fotografij in drugih vsebin. Vendar … manj je od nekdaj več. Zato izberite tiste projekte in tista mnenja strank, ki vas bodo resnično prikazala v najboljši luči, saj bodo sicer pozitivne izkušnje v množici vseh izgubile svoj pomen. In navsezadnje ne bodo imele niti nobenega učinka. Za multimedijske vsebine pa med drugim velja tudi to, da nalaganje strani dodobra upočasnijo, še posebej, če gre za samodejno predvajane video posnetke. A tej težavi se zlahka izognete že s tem, da se posnetki predvajajo kot odziv na določeno dejanje uporabnika, ki pa ga je mogoče kadarkoli ustaviti. Ne pozabite: stran mora zanimanje za vaše delo vzbuditi, ne pa obiskovalca prenasititi z njim.

Napaka št. 4: Nedoslednost dizajna strani za različne naprave

Oblikovanje spletnih strani že dolgo ni namenjeno le računalniškim uporabnikom. Brskanje po medmrežju vse od pojava pametnih telefonov vsako leto narašča. K temu sta veliko pripomogli off-site in on-site optimizacija, ne glede na to pa velja, da je najboljša spletna stran tista, ki podpira uporabo na različnih napravah. Pomembno pa je tudi, da se struktura strani na računalniku ne razlikuje bistveno od strukture strani na telefonu. Kot marsikje drugje, je tudi na tem področju najboljša doslednost.

Nekaj statističnih podatkov uporabe mobilnih telefono v primerjavi z računalniki za leto 2021:

  • - V enem letu se je delež mobilnih uporabnikov povečal za več kot 10 %.
  • - Statistični podatki o uporabi mobilnih telefonov v primerjavi z namiznimi računalniki za leto 2021 kažejo, da je bilo 50 % B2B poizvedb lani opravljenih na mobilnih napravah.
  • - Družbeni mediji predstavljajo 25 % vse porabe digitalnih medijev in do njih se večinoma dostopa prek mobilnih naprav.
  • - Leta 2020 so odrasli v ZDA preživeli 4 ure na dan na svojih mobilnih telefonih.
  • - Leta 2021 mobilni telefoni ustvarijo 54,25 % prometa, namizni računalniki – 42,9 %.
  • - 55 % ogledov strani v letu 2021 prihaja z mobilnih telefonov.
  • - Več kot polovica vseh ogledov videoposnetkov prihaja iz mobilnih naprav.
  • - CPC, ki temelji na telefonu, stane 24 % manj kot namizni računalnik in ima 40 % višji CTR.
  • - Mobilne aplikacije imajo višjo stopnjo dejavnosti kot spletna mesta, optimizirana za mobilne naprave, ali ogled spleta v namiznih računalnikih.
  •  

(vir: Techjutry.net)

Napaka št. 5: Vizualna podoba ne sledi vsebinski strukturi

Brez dvoma ste že obiskali stran, ki vam je bila izredno všeč, vendar se na njej niste znašli. Za primer: za iskanje menija ste potrebovali obilo časa, kontakta pa niti niste uspeli najti. Razlog za to tiči v dejstvu, da je razvijalec strani pozornost namenil izključno vizualnim komponentam, ne pa tudi strukturi. A oblikovanje spletnih strani ni samo privlačna podoba, za katero stojijo barve, fotografije in besede, temveč skupek teh, premišljeno vstavljenih na točno določeno mesto. Zato ne ponavljajte napak drugih in komponente vstavite tja, kjer bodo opravljale svojo primarno nalogo.

Napaka št. 6: Neizdelana "CTA" strategija

Vsaka spletna stran je ustvarjena s točno določenim namenom. Tudi vaša. In tega boste dosegli, v kolikor boste obiskovalce strani usmerili k dejanju. Denimo nakupu izdelka, naročilu storitev, vpisu v bazo kontaktov ali dogovoru na sestanek. Zato pa je pomembno upoštevati načela prodajnega oziroma tržnega lijaka, prilagojenega vašemu podjetju. Treba pa se je tudi zavedati, da tako kot izostanek poziva k dejanju ne pripelje do rezultatov, teh ni niti, če s prodajnimi elementi pretiravate. Pomnite: prava mera je še vedno najboljša mera.

Napaka št. 7: Neoptimizirana stran

Stalne stranke bodo ob naslednjem naročilu naslov vaše spletne strani najbrž vpisale v iskalnik in vas poiskale brez kakršnegakoli posrednika. Jasno, te so vredne največ in k njim vsi stremimo. Dejstvo pa je, da novih uporabnikov na ta način ne boste dosegli ali pa bo teh izjemno malo. Zato je nujna optimizacija spletnih strani. Pa ne le strani. Poskrbeti morate tudi za optimizacijo slikovnega gradiva, saj se bo stran v nasprotnem nalagala izjemno počasi, raziskave pa kažejo, da kar četrtina obiskovalcev spletno mesto zapusti, v kolikor se to nalaga več kakor štiri sekunde. Torej se pri optimizaciji spletnega mesta splača dobro potruditi.

Poskrbeti morate tudi za optimizacijo slikovnega gradiva, saj se bo stran v nasprotnem nalagala izjemno počasi, raziskave pa kažejo, da kar četrtina obiskovalcev spletno mesto zapusti, v kolikor se to nalaga več kakor štiri sekunde.
Poskrbeti morate tudi za optimizacijo slikovnega gradiva, saj se bo stran v nasprotnem nalagala izjemno počasi, raziskave pa kažejo, da kar četrtina obiskovalcev spletno mesto zapusti, v kolikor se to nalaga več kakor štiri sekunde. FOTO: Arhiv naročnika

Potrudili pa smo se tudi mi in v tem članku povzeli večino napak, ki se jim z minimalnim vložkom zlahka izognete. Vendar obstaja še vrsta drugih, tehnično obarvanih, ki jih bomo z vami v želji da vam olajšamo načrtovanje oblikovanja spletnih strani delili samostojno v enem od prihodnjih prispevkov.

Vsaka napaka, ki jo ozavestite in odpravite, je korak k boljšemu rezultatu. Če pri tem potrebujete pomoč, nam pišite na info@spletnik.si. Premoremo obilo izkušenj in številne strokovnjake, ki bodo rade volje prispevali k vašemu napredku. 

Želimo vam uspešno načrtovanje spletne predstavitve!

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648