Če smo količkaj obdani z novicami in na tekočem z internetnim dogajanjem, so naša pričakovanja o prihodnosti zdravstva vse prej kot optimistična. Vsak dan vidimo novo reklamo za drage zasebne medicinske ustanove. Zavarovalnica nas spodbuja, naj z novo in dražjo polico preskočimo vrste. Novice govorijo o vse večjem dolgu našega javnega zdravstva, ki bo slej kot prej pokopal ta temelj socialne države. A s stalno osredotočenostjo na trenutne probleme našega in svetovnega zdravstva hitro spregledamo pozitivne izboljšave, ki se zahvaljujoč tehnologiji obetajo v prihodnjih letih. Sploh popularizacija telezdravstva oz. telemedicine obeta spremembe, ki bodo marsikomu izboljšale izkušnjo z zdravstvenim sistemom.
Telezdravje, kaj je to?
Telezdravje v osnovi pomeni izvajanje zdravstvenih dejavnosti na daljavo. Vključuje praktično vse procese v zdravstvu, od preventive in diagnoz do zdravljenja, spremljanja, svetovanja in rehabilitacije. Telemedicina se velikokrat uporablja kot sopomenka, a gre strogo gledano za bolj specifičen pojem, ki pomeni diagnostiko in zdravljenje na daljavo. Vse od razvoja tehnologije, ki omogoča komunikacijo na daljavo, so se pojavljali zametki telezdravja, hiter razvoj tehnologije pa je proces zelo pospešil. Za telezdravje šteje že diagnoza na daljavo, ki jo zdravnik izvede prek medija digitalnega sporočanja, kot je elektronska pošta. Če ste zdravniku kadar koli poslali sliko ali opis težave in od njega dobili navodila, ste že izkusili telezdravje. Moderna različica telezdravja zaradi vse bolj naprednih medicinskih pripomočkov omogoča še spremljanje bolnika na daljavo s pomočjo v splet povezanih naprav, kot so merilec pritiska, srčnega utripa ali sladkorja v krvi. Velik napredek v razvoju telezdravja so predstavljali video klici, ki ne omogočajo le lažjega svetovanja in diagnosticiranja na daljavo, ampak tudi pomoč pri rehabilitaciji (npr. kazanje ustreznih vaj) ter svetovanje pri duševnih težavah (izvajanje terapije na daljavo). Zanesljiva in vseobsegajoča povezanost v splet odpira vrata tudi urgentnim intervencijam na daljavo, sploh v obliki svetovanja in diagnosticiranja oddaljenega strokovnjaka ter s pomočjo napredne robotike celo izvajanje operacij na daljavo.
Zakaj pa?
Glavni argument za popularizacijo telemedicine je v njeni dostopnosti vsem ter večji enostavnosti in ekonomičnosti izvajanja. Preobremenjen zdravstveni sistem bi lahko v znatni meri sprostili že z uporabo diagnosticiranja, spremljanja in svetovanja na daljavo, saj bi na ta način močno zmanjšali število fizičnih obiskov ambulant. Shranjevanje odgovorov bi omogočalo tudi manjši časovni vložek zdravnika, ki bi lahko več pacientom poslal isto shranjeno diagnozo ali nasvet. Tudi izvajanje terapij na daljavo bi lahko opazno izboljšalo problem pomanjkanja kadra, ki je pogosto lokacijsko koncentriran. Zdravstveni sistem poleg splošne preobremenjenosti pesti tudi neenaka obravnava pacientov glede na njihovo geografsko lego. Tisti, ki živijo na gosto poseljenih območjih, imajo težavo z daljšimi čakalnimi dobami, tisti, ki živijo na najbolj odmaknjenih področjih, pa imajo velik problem z dostopom do katerega koli zdravnika. Telezdravje in telemedicina rešita oba problema: Ker razdalja ni več stvaren problem, razbremeni najbolj obremenjene točke zdravstvenega sistema z enakomerno razporeditvijo dela, povezavo z zdravnikom pa hkrati omogoči tudi tistim, ki živijo daleč od zdravstvenih domov.
Možne pomanjkljivosti
Žal telezdravje ni čudež brez pomanjkljivosti. V oči najbolj bode dejstvo, da uporaba telezdravja predpostavlja dobro povezavo z internetom in vsaj osnovno znanje uporabe računalnika, sploh za starejše in za ljudi na ruralnih področjih, ki veljajo za najbolj ogrožene paciente, niti približno ni samoumevno. Hkrati problem predstavlja manjši nadzor nad izvajanjem in posledično vprašljiva kompetentnost kadra, saj lahko odgovore na pacientova vprašanja na daljavo pogosto pišejo nekvalificirani zaposleni namesto zdravnika. Razvoja tehnologije tudi še niso povsem dohitele zdravstvene zavarovalnice, ki telezdravljenja pogosto ne želijo kriti. A kljub upravičenim pomislekom se zdi, da telezdravje napoveduje prihodnost, ki ni tako črna, kot smo si predstavljali. Uporaba telezdravja in telemedicine se hitro prijema tako v razvitih zahodnih državah (npr. Švici in ZDA) kot v manj razvitih delih sveta (npr. Indiji). Ne bomo se torej čudili, če bo telezdravje v prihodnosti postalo ena glavnih pozitivnih revolucij, ki nam jih je prinesla tehnologija.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV