Ko smo že mislili, da se digitalna revolucija počasi umirja, je kot strela z jasnega udarila umetna inteligenca. Telefoni in računalniki so vsaj na videz že dosegli svoj vrhunec in počasi stagnirajo na platoju minimalnih letnih izboljšav, v programskem delu pa je napredek postal tako hiter, da mu je že težko zares slediti. Zdi se, da umetna inteligenca (UI) svoje mesto počasi uveljavlja tudi na najbolj intimnih področjih človeštva – v svetu zmenkov.
Scott Galloway je pred nekaj leti zapisal, da je Google novodobni Bog, ki odgovarja na vsa naša vprašanja in s tem prevzema vlogo višje sile, na katero se obrnemo po nasvet in pomoč. Ničkolikokrat so spletni brskalniki že slišali vprašanja, kot so "kako jo dobim nazaj", "ali je prava zame", "kaj naj rečem na prvem zmenku" in "ali so moji dvomi v odnos upravičeni". Moderna višja sila, ki nam je pomagala postati to, kar smo danes. A z razvojem umetne inteligence je vse skupaj postalo še 10-krat bolj napredno.
Skoraj gotovo bi danes vlogo modernega Boga Galloway pripisal umetni inteligenci – nečemu, kar ima odgovore na vsa naša vprašanja, k čemur se lahko zatečemo po nasvet in uteho. Hkrati nas umetna inteligenca razume veliko bolje od Googla, ki je omejen na preprosta in kratka vprašanja; izlijemo ji lahko srce in v nekaj sekundah dobimo koherenten odgovor. Instant dostop do tega, za kar so naši predniki mesece in mesece dvigovali roke proti nebu. Ni si težko predstavljati, kako velik vpliv ima to lahko na naše zmenkarije.
Psihološka analiza AI asistenta
Nedavni trend na družbenih omrežjih je jasno pokazal veliko moč UIja pri analizi intimnih ljubezenskih odnosov. Uporabniki so ugotovili, da lahko iz aplikacije za dopisovanje enostavno izvozijo celotno zgodovino svojih pogovorov in umetni inteligenci naročijo, naj opravi poglobljeno psihološko analizo. Rezultati so pogosto zelo zanimivi – razkrijejo vzorce, ki bi sicer skoraj gotovo ostali skriti pred človekom, sploh če nima poglobljene psihološke izobrazbe. Sploh pa pomagajo tistim, ki imajo zaradi čustvene vpletenosti velike težave z objektivnim razumevanjem situacije, v kateri so se znašli.
Nepristranski vpogled je zlata vreden
Del uspešnosti dobre (partnerske) terapije je že to, da svoja čustva in težave ubesedimo in tako ustvarimo smiselno sliko svojega doživljanja. Še večji del pa je, da dobimo perspektivo druge, čustveno nevpletene osebe, ki nam pomaga najti alternativno razlago in pridobiti boljši in bolj objektiven vpogled v svoje tegobe. Umetna inteligenca naredi oboje – in čeprav se o kakovosti odgovorov da razpravljati, je povsem jasno, da je neprimerljivo hitrejša in bolj dostopna od "navadnega" terapevta (ali prijatelja).
Na Twitterju je nedavno postala viralna objava, v kateri GPT uporabniku na podlagi naložene zgodovine sporočil razkriva, da je simpatija velikokrat manipulativna in čustveno nedostopna, hkrati pa se sistematično izogiba čustvenim tematikam in pogovorom o navezanosti. Takšnega objektivnega vpogleda nekdo, ki je čustveno globoko vpet v odnos, bržčas ne bi dosegel nikoli. Pa tudi terapevt bi verjetno potreboval več ur, da bi prišel do podobnega zaključka. GPT na drugi strani takšne poglobljene uvide izpljuni v nekaj trenutkih. Rezultat? Uporabnik zapiše, da bo zaradi GPTjeve analize s simpatijo prekinil stike.
Prihodnost zmenkarije z umetno inteligenco
Sploh za moške, ki so nam čustva in branje signalov pogosto nekaj precej nedomačega, je umetna inteligenca v kontekstu "dejtanja" lahko še kako uporabna. Naložite pogovore s simpatijo in UI vam pove, ali imate možnosti. Naložite prepir s partnerko in umetna inteligenca vam pove, kdo ima prav in kdo koga manipulira. Iščete način, da se izvlečete iz zagate, in GPT ima že nešteto rešitev, ki jih je naredil po natančni analizi potreb vaše žene, ki jih je razbral iz vaših pogovorov.
Da ne govorimo o tem, koliko bo moškim pomenilo, da nas izobražena entiteta z brutalno odkritostjo prizemlji, ko to najbolj potrebujemo. Kolikokrat bi nam že pomagalo, če bi nam nekdo v obraz rekel grdo resnico o našem ljubezenskem življenju in pravočasno sesul našo iluzijo! "S Tino nikoli ne bo nič, ker je ne zanimaš," "Špela te manipulira in te želi izkoristiti, " "Skrajni čas je, da se razideš s Tajo." Kar so nam včasih lahko povedali le bližnji prijatelji (in še to le, če so imeli precej jajc!), lahko danes v nekaj sekundah izvemo od umetne inteligence.
Lahko špekulativno gremo še korak dlje – v nekaj letih bodo na trgu morda že skrite AI slušalke, ki bodo na prvem zmenku analizirale pogovor, nas opozorile na "red flage", ustvarile analizo kompatibilnosti in nam v uho šepetale popolne pickup line za osebnostni tip osebe na drugi strani mize. Kar je bila še nekaj let nazaj čista znanstvena fantastika, zdaj postaja vse bolj realna možnost, in to že v bližnji prihodnosti.
Bo AI prevzel nadzor nad našimi odločitvami?
Čeprav je take vrste pomoč in vpogled lahko zelo dragocen, sploh za nekoga, ki ni najboljši v odnosih ali ne zna analizirati in odkriti vzroka za svoje dvome, so etični pomisleki seveda veliki. Če je Google kot novodobni "Bog" vseeno bil precej primitiven in je zahteval lastno analizo in delanje zaključkov, je umetna inteligenca veliko bolj samozavestna in deterministična. Ja, odgovore dobimo takoj in jih ni treba iskati – ampak zato pogosto sami niti ne razmišljamo o pomembnih vprašanjih. Eno je, da z UIjem pišemo dolgočasno in nepomembno poročilo. Čisto nekaj drugega pa je, da se na digitalnega AI-Boga obračamo z najbolj intimnimi vprašanji. Včasih je treba iti čez neprijetno izkušnjo in sam sprejeti odločitev, tudi če je napačna.
Koga bomo krivili, če nas bo v nekaj sekundah narejena analiza spodbudila v "preverjeno" odločitev, ki se bo izkazala za napačno? Da AI kljub številnim izboljšavam še vedno na veliko halucinira in ima velikokrat zelo pristranske odgovore, ni nobena skrivnost. Umetna inteligenca vse bolj prevzema vlogo terapevta, svetovalca, zaupnika in bližnjega prijatelja – vse vloge, ki jih je še nekaj generacij nazaj prevzel Bog. Smo ji res pripravljeni zaupati tako veliko odgovornost, sploh ko pride do najbolj intimnih sfer našega življenja?
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV