Moskisvet.com
Brskanje po telefonu

Tehnologija

Tako izvedo vse o vas!

N.J.
15. 12. 2017 13.25
4

Kar se zasebnosti tiče, se že  nekaj časa govori o tem, koliko informacij oglaševalske mreže zbirajo o tem, kaj uporabniki pametnih naprav iščejo v brskalnikih, kaj kupujejo, kakšne so njihove navade, da bi lahko izvajali ciljano oglaševanje.

Družbena omrežja
Družbena omrežja FOTO: iStock

Toda – ali lahko kdo ta instrument zlorabi in recimo mobilno oglaševanje uporabi v namen, da bi razkril, kje se nahajate? Raziskovalci univerze v Washingtonu so postavili teorijo, ali bi lahko nepridiprav ustanovil lažno podjetje in pošiljal oglase na vašo napravo ter na ta način prejemal podatke o vašem položaju, lokaciji, navadah. Bi lahko sumničav delodajalec na ta način poizvedoval, če med delovnim časom morda nakupujete ali opravljate kaj drugega kot delo, za katerega vas plačuje?

Odgovor: DA. Tako vsaj pravi ekipa raziskovalcev, ki je rezultate svoje študije predstavila konec oktobra na delavnici o zasebnosti (Workshop on Privacy in the Electronic Society). Kot so ugotovili, bi nekdo lahko plačal nekaj manj kot 1000 evrov za ciljano oglaševanje in na ta način poizvedoval o lokaciji določenih oseb, proučeval, katere aplikacije uporabljajo in kakšne so njihove navade. »Vsakdo, od detektiva do sumničavega posameznika, lahko na precej preprost način in za zmeren budžet uporabi oglaševalske tehnike za proučevanje navad neke osebe,« je prepričan vodja projekta Paul Vines, ki je nedavno doktoriral na univerzi v Washingtonu iz računalniške znanosti in inženiringa.

zasledovanje
zasledovanje FOTO: Thinkstock

»Ker je postopek zares preprost, pozivamo oglaševalsko industrijo, da poostri varnost oziroma da vsaj bolj jasno opozorijo uporabnike na nevarnosti,« je še dodal soavtor Franzi Roesner, eden od direktorjev Laboratorija za raziskave o varnosti in zasebnosti Univerze v Washingtonu (UW Security and Privacy Research Lab) in asistent na Allen School.

»Rezultate svoje raziskave delimo, da bi oglaševalska združenja spodbudili k temu, da bi se potrudili izslediti tovrstne napade na posameznike, da bi sprožili javne debate o tej težavi in poiskali načine, kako se zaščititi.« Raziskovalci so skušali med preizkusom slediti osebi. Na zemljevidu se jim je izrisala točna pot, po kateri se je uporabnik gibal – in do podatkov so se dokopali zgolj z uporabo ciljanega oglaševanja. Podatkov o lokaciji sicer niso prejemali v resničnem času. Oseba se je na neki lokaciji morala nahajati približno 4 minute, da so prejeli podatek in poslali oglas na napravo, zato se točke, kje se je oseba nahajala, niso izpisale med vožnjo oziroma premikanjem.

Raziskovalci so prišli do zaključka, da nekdo z zli nameni lahko odšteje nekaj manj kot tisočaka, naroči oglaševanje in sledi osebi, ob tem pa prejema podatke o tem, kje se je ta oseba ustavljala. V primeru, da ima nekdo ljubezensko afero, da se skuša pred nekom skriti, med službeno potjo 'zavije' kam drugam ... V vseh teh in drugih primerih bi lahko bil posameznik 'razkrinkan' in ogrožen. Ob tem ima lahko naročnik tudi vpogled v to, katere aplikacije oseba uporablja, kar lahko razkrije podatke o hobijih, ljubezenskih navadah, zdravstvenem stanju, politični usmerjenosti in druge občutljive zasebne podatke.

uporaba mobilnega telefona
uporaba mobilnega telefona FOTO: iStockphoto

Vse, kar mora nepridiprav storiti, je, da ugotovi mobilni oglaševalski ID (MAID) pametne naprave uporabnika, o katerem želi poizvedovati. Te edinstvene šifre, ki pomagajo oglaševalcem dostavljati ustrezne oglase, prilagojene uporabniku, se pošljejo oglaševalcu in drugim vsakič, ko uporabnik klikne na oglas na pametni napravi. Do MAID se je, kot pravijo, mogoče dokopati, tudi če se nekdo na internet priklopi preko nezaščitenega ruterja.

Ekipa raziskovalcev je dokazala, da uporabniku v resnici sploh ni treba klikniti na oglas, da bi izdal svojo lokacijo. Oglaševalec (ali nepridiprav) lahko tudi zakupi le določeno količino oglasov, ki naj se prikazujejo neki napravi, ko lastnik te naprave odpre neko določeno aplikacijo na neki določeni lokaciji. Če ima aplikacijo odprto dovolj časa, izdaja svoj položaj. Naročnik prejme informacijo o tem, kje je bil oglas prikazan (četudi uporabnik ni kliknil nanj), natančnost lokacije pa je bila 8 metrov. »Če sem iskren, sem šokiran ob tem, kako učinkovit je bil ta način,« je dejal soavtor Tadayoshi Kohno, profesor na Allen School. »Treba je razumeti oboje – prednosti in nevarnosti, ki jih prinaša tehnologija.«

In kako se zaščititi?

Kot pravijo, je ena možnost ta, da redno ponastavljamo mobilni oglaševalski ID (MAID), kar omogočajo številne pametne naprave.

1. Pri operacijskem sistemu Android to storite takole:

Nastavitve -> Google nastavitve -> Oglasi -> Ponastavitev oglaševalskega ID

2. Imate tudi možnost, da onemogočite oglase na podlagi zanimanja, kar sicer ne pomeni, da se oglasi ne bodo več prikazovali, le da ne bodo več temeljili na podlagi vaših zanimanj.

Brskanje po telefonu
Brskanje po telefonu FOTO: Thinkstock

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578