Simptome ponavljajočih se nehotnih gibov naj bi razvili mladi, ki na socialnih omrežjih spremljajo vsebino, ki tike prikazuje. Videi ljudi s Turettovim sindromom in drugimi oblikami tikov so namreč v zadnjih dveh letih postali zelo popularni - ogledalo si jih je že več milijard ljudi, uveljavilo pa se je tudi precej inflencerjev s Turettovim sindromom.
Učenje nevrološke motnje?
Ker so simptomi neprijetni in socialno precej nesprejeti, je jasno, da veliko povečanje števila mladih, ki se spopada s tiki, v stroki zbuja precejšno skrb. Strokovnjaki pa opozarjajo, da tikov, ki so se jih mladi naučili prek socialnih omrežij, ne smemo enačiti z dejanskimi nevrološkimi motnjami - čeprav so podobno nadležni in trdovratni. Glavna razlika je v tem, da mladi iz socialnih omrežij hitro prevzamejo različne kompleksne različice tika (npr. kompleksno premikanje rok, nekontrolirano izgovarjanje določenih besed), ki pa se ne razvijejo iz enostavnejših (npr. mežikanje in pohrkavanje), kar se pri dejanski nevrološki motnji vedno zgodi.
Poleg tega so “socialnoomrežni” tiki odporni na zdravljenje z zdravili, hitro se spreminjajo in pogosto popolnoma posnemajo tiste, ki jih influencerji s Turettovim sindromom delijo na socialnih omrežjih. Del krivde za epidemijo tikov strokovnjaki valijo na tiste, ki s svojo nevrološko motnjo postanejo slavni na socialnih omrežjih in začnejo tike namerno pretirano poudarjati ali si celo izmišljevati nove, ki jih prej niso imeli – vse za slavo in zaslužek.
Množična sociogena bolezen
Pojav “učenja” tikov se ni pojavil prvič – pojavili so se že primeri, ko je od učenca prevzelo določen tik tika. V srednjem veku so množice doživele bizarne izbruhe “plesne kuge”, ki je vključevala hitro širjenje nekontroliranih kompleksnih gibov. Nevrologi pojav imenujejo “množična sociogena bolezen” - simptome nevroloških motenj od ene osebe nezavedno prevzame celotna ožja socialna skupina, kar se lahko izrazi tako v obliki enostavnega glavobola ali kompleksnih Turettovih tikov.
Strokovnjaki opozarjajo, da se takšno učenje pojavi le, če je oseba, ki se simptomov nauči, sama doživlja veliko stresa in tesnobe. To dokazuje tudi podatek, da se naučeni tiki poudarjeno izražajo, ko mora oseba narediti nekaj, česar noče (npr. domačo nalogo), skoraj popolnoma pa se umirijo, ko oseba dela nekaj, kar ji je všeč (npr. igra igrice). Čeprav torej socialnoomrežni tiki niso dejanska nevrološka motnja in se jih da s psihoterapijo dokaj zanesljivo ozdraviti, so razlog za skrb – očitno trenutna družbena situacija na mladostnikih pušča precejšen pečat.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV