V zadnjih letih sploh spremljamo izredno pestro dogajanje med malimi računi, ki vse bolj nišne vsebine delijo z majhno bazo zvestih sledilcev. In videti je, da so v zadnjem času odkrili nove načine, kako z ustvarjanjem vsebin zelo lepo zaslužiti – tudi če imaš le nekaj tisoč sledilcev. Kar je bil včasih neprofitabilen hobi, je danes postal biznis, s pomočjo katerega mikrovplivneži služijo zneske, ki so včasih obstajali izključno za prave internetne slavne osebnosti.
Evolucija vplivnežev
Prvi vplivneži – preden je beseda "influencer" sploh obstajala – so bili posamezniki, ki so uživali v ustvarjanju vsebin in njihovem deljenju z množicami. S tem so si, še preden so platforme začele za to plačevati, ustvarili ogromno bazo sledilcev. Ko so od platforme za oglede in všečke začeli dobivati plačilo, je bilo to za mnoge sekundarnega pomena, a so kljub temu številni na ta način iz svojega hobija ustvarili večgeneracijsko bogastvo. Danes od plačila, ki ga ponujajo platforme, res dobro živijo in obogatijo le resnični velikani, ki za šalo dobivajo milijone in milijone ogledov; manj kot cent na video, kolikor v povprečju plača YouTube, je pač premalo, da bi povprečen ustvarjalec od tega lahko živel. Od 300 do 6000 evrov lahko zaslužimo na milijon ogledov – kar na YouTubu še zdaleč ni mačji kašelj.
Ogledi in sponzorstva
Vest o zaslužkih je privabila mase novih ustvarjalcev, od katerih so mnogi iskali dobiček in slavo, ne uživanja ob ustvarjanju vsebin. Ker je "druga generacija" uspela privabiti manj ogledov in manj naročnikov od resničnih velikanov, niso mogli preživeti (ali obogateti) le od drobiža, ki ga plača platforma. Željo ustvarjalcev po zaslužku so pograbila podjetja, ki so bila pripravljena plačati v zameno za promocijo v objavljenih vsebinah. Rast sponzorstev je pomenila, da je zaslužek, ki ga plača platforma, postal sekundarnega pomena. Število naročnikov, všečkov in ogledov je postalo le glavni pokazatelj "vitalnosti" kanala sporočanja; podjetja so bila pripravljena plačati več, če so lahko prek tebe dosegla večje število ljudi. Sledilci so postali potencialni potrošniki, glavni vir zaslužka pa sponzorji, katerih produkte so ustvarjalci prodajali svojim oboževalcem. Na ustvarjalca vsebin je padla odgovornost, da plačano vsebino ustrezno integrira in vključi ravno dovolj nesponzoriranih vsebin, da za sledilce ne bo postal le nadležen prodajnik.
Težje kot kadar koli prej
Danes je na spletu težje postati resnično velik kot kadar koli poprej; konkurenca je velikanska, resnične izvirnosti je malo. Šole za vplivneže kot za šalo ustvarjajo generične in slave željne posameznike, ki želijo privabiti enako ciljno publiko kot ti. Ja, podjetja v zameno za promocijo še vedno dobro plačujejo dobrim in velikim vplivnežem, a je hkrati s strani malih vplivnežev posneta vsebina postala dokaj poceni. Število majhnih do srednje velikih vplivnežev je tako veliko, da je treba, če želiš od sponzorstev dobro živeti, ves čas promovirati tuje produkte – kar ima lahko hitro negativen učinek tako na tvojo internetno rast kot na tvoj užitek pri delu.
Rojstvo novega vplivneža
V odziv na grenko realnost vzhajajočih internetnih zvezd se je rodil novi vplivnež. Tak, ki ni ves čas viralen, ki ni obseden s številom ogledov in naročnikov. Tak, ki svoji publiki – tudi če jih je le nekaj tisoč – sam prodaja lastne produkte. In s tem pogosto zasluži milijone.
Neposredna prodaja?
Ker biti klasičen mali vplivnež preprosto ni več rentabilno, vsaj če ne želiš postati govoreča oglasna deska, so nadobudni ustvarjalci ustvarili nov poslovni model: neposredno prodajanje digitalnih produktov svoji omejeni bazi naročnikov. Že več let je to popularen pristop na Twitterju, ki se po novem širi na Youtube, Instagram in ostala socialna omrežja. Ideja je, da se ne trudiš z viralnostjo, ki bi ti omogočala velike zaslužke prek platforme ali velikih brand dealov, ampak počasi gradiš bazo zvestih sledilcev, ki ti zaupajo. Namesto da bi se trudil z iskanjem potencialno popularnih vsebin, pretiranim urejanjem in študiranjem algoritma, se zadovoljiš z majhnim in zvestim sledilstvom, ki mu dostavljaš vsebine, ki jih zanesljivo rado gleda. Dokler lahko svoji zvesti bazi prodaš lastne produkte, je rast sekundarnega pomena.
Nikoli ne izdaj vsega
V čem je trik? V svojih vsebinah novi vplivnež nikoli ne sme izdati vsega. Vedno pove le 60 odstotkov rešitve, preostalih 40 odstotkov pa zainteresiranim ponudi kot plačljiv digitalni produkt. Nič čudnega, da v novem internetnem okolju najbolj obogatijo ustvarjalci vsebin, ki temeljijo na nasvetih; finančna izobrazba, produktivnost, dating, zdravje, prehrana, hišna popravila ... V online vsebinah moderni ustvarjalci nakažejo velik del rešitve, poln in poglobljen proces pa proti plačilu izdajo v digitalnem produktu. Ker majhna in zvesta baza sledilcev zaupa, da obvladaš, bodo veliko bolj verjetno kupili, kar prodajaš, kot če bi z istim produktom poskusil prepričati hladno publiko.
Ni treba prodati veliko
Ker so digitalni produkti dragi – večinoma vsaj nekaj sto evrov – in ker ni posrednika kot pri sponzorstvih, mora novi vplivnež prodati malo produktov, da lahko zelo dobro živi. Kaj je lažje: prodati 10 tečajev, ki stanejo 200 evrov, ali na YouTubu dobiti milijon ogledov? Z majhno in zvesto bazo je skoraj vedno lažje doseči prvo.
Lažje kot kadar koli
V odziv na nov trend so se po celem svetu razvila orodja, ki modernemu vplivnežu olajšajo pot do uspeha. Platforme, kot so Gumroad, Carrd, Substack in Hormart, odpirajo vrata do internetnega bogastva tudi tehnološko nepodkovanim. Malim ustvarjalcem pomagajo, da iz svoje strasti do ustvarjanja razvijejo pravo malo podjetje z digitalnimi produkti, katerega glavni vir oglaševanja so njihove brezplačne vsebine.
Pewdiepie ali prodajalec tečajev?
Nov Pewdiepie ne boš, tudi novi MrBeast ne. Lahko pa si eden od tisočih novih malih vplivnežev, ki majhno publiko proti plačilu naučijo vse, kar so v brezplačni vsebini izpustili. Bonus za mnoge je tudi to, da tak "podjetni" način vplivništva večinoma ne vključuje slave, ustavljanja na ulici in delanja selfijev z neznanci. Sproščeno ustvarjanje, neobremenjenost z ogledi, trenutnimi trendi in dolgotrajnimi urejanji množicam (spet?) odpira pot do internetnega služenja, ki mnogim omogoči več kot udobno življenje. Edini trik je, da moraš biti dovolj samozavesten, da publiki ves čas ponujaš lastne plačljive storitve, in dovolj pameten, da izpustiš ravno tiste informacije, za katere bodo tvoji oboževalci pripravljeni odšteti lep kupček denarja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV