Čeprav je hitrost tehnološkega napredka še vedno bliskovita, se v zadnjih letih zdi, da se je nekaj spremenilo. Dosegli smo točko, na kateri je strojne moči toliko, da je za svoja vsakodnevna opravila nikoli ne bomo mogli zares izkoristiti. Vsakoletne posodobitve naše računalniške opreme nenadoma nimajo več toliko smisla. Bolj kot kadarkoli prej se kupci prenosnih računalnikov torej znajdejo pred dilemo: investirati v najnovejši in najdražji model ali prihraniti z nakupom starejšega, a še vedno zelo sposobnega prenosnika? Odgovor niti približno ni enoznačen, odvisen pa je od številnih dejavnikov, na katere moramo biti pozorni. V tem članku bomo analizirali pet ključnih vidikov, ki lahko bistveno vplivajo na vašo odločitev in vam pomagajo izbrati napravo, ki bo res prava za vaše potrebe.
1. Stanje baterije: Ahilova tetiva starejših prenosnikov
Baterija je skoraj vedno prva komponenta, ki bo pri nekaj let stari tehnologiji podlegla zobu časa. Če se odločite za nakup starejšega prenosnika, je res pomembno, da pred nakupom pri prodajalcu preverite stanje baterije. Mnogi novejši modeli odstotek obrabe sporočajo v nastavitvah, če ga ne, pa se da do njega hitro priti, če znate pravilno poguglati. Nihče si ne želi kupiti prenosnika, ki ga je treba nenehno polniti; če ima baterija več kot 500 ciklov ali manj kot 85 % kapacitete, bodite pripravljeni na okoli 100 € dodatnega budgeta za zamenjavo na dobrem servisu. Je pa tudi res, da lahko z nekaj spretnosti večino baterij zamenjate tudi sami, kar vam bo prihranilo precej denarja.
2. Prisotnost posodobitev: izogibanje varnostnim tveganjem
Starejši windows prenosniki velikokrat niso kompatibilni z najnovejšim windowsom 11, vsaj ne brez dokaj zahtevnih modifikacij. Podobno velja za starejše mace. Če življenje z nekaj let starim Windowsom 10 še ni kritična omejitev, lahko že generacijo ali dve star macOS pomeni, da nekaterih aplikacij ne boste mogli posodobiti na najnovejšo različico. To predstavlja precejšen problem, saj bodo varnostne luknje ostale nezakrpane. Če ne želite preklopiti na Linux ali se igrati s hacki, ki omogočajo namestitev novejših operacijskih sistemov na starejšo tehnologijo, se splača kupiti prenosnik, ki bo še nekaj let podpiral velike uradne posodobitve.
3. Kakovost izdelave: premium modeli so vaš najboljši prijatelj
Pri nakupu starejšega prenosnika se splača izbrati model višjega cenovnega razreda. Modeli, ki so v osnovi stali več kot 1000 €, večinoma hitro izgubijo veliko svoje vrednosti, hkrati pa so bili že v osnovi namenjeni dolgoletni uporabi. Če so poceni plastični modeli večinoma zasnovani tako, da se jih po nekaj letih zamenja, so premium prenosniki večinoma veliko robustnejši, izdelani iz boljših materialov, lažji, bolj estetski in bolj ergonomični. Da ne govorimo o tem, da so njihovi zasloni, tipkovnice, sledilne ploščice in baterije večinoma neprimerljivo boljše napram cenenim modelom. Če je nakup rabljenega prestižnega avtomobila skoraj vedno neumna odločitev, je pri prenosnikih ravno obratno. Dobite vse prednosti naprave, ki je v osnovi izven vašega budžeta, hkrati pa rezervni deli niso toliko dražji, da bi vas stroški uporabe na dolgi rok spravili v bankrot.
4. Možnost nadgradnje: splača se biti domači mojster
Večina modernih prenosnikov ne omogoča enostavne zamenjave komponent. Sploh so problematični prilotani SSDji, ki po več letih uporabe radi odpovejo, zaradi česar je potrebno zamenjati celotno matično ploščo. Nekaj let starejši računalniki, ki še omogočajo domačo menjavo diska ali celo delovnega pomnilnika, so na to hibo imuni; ko kritična komponenta odpove, jo lahko s pomočjo nekaj spletnih vodičev enostavno zamenjate sami, s čimer prihranite goro denarja. Ker so tudi v svetu rabljenih naprav takšni računalniki vse večja redkost, se zna zgoditi, da boste morali izbrati model, pri katerem je domača menjava česarkoli praktično nemogoča. V tem primeru pred nakupom z ustreznim programom preverite zdravje SSD-ja in bodite pripravljeni na to, da bo morda treba v nekaj letih zamenjati celo matično ploščo. Kdor ne riskira, ne profitira!
5. Programski zaklep: ne pustite se ujeti!
Večina nekaj let starih računalnikov je digitalno vezanih na lastnika. Če ta pred nakupom vezave ne prekine, bo računalnik za vas neuporaben. Sploh pri nakupu rabljenih macbookov je nujno na spletu preveriti, ali je serijska številka "čista" – torej ne vezana na katerikoli drug uporabniški račun. Pri nakupu rabljene opreme se je težko povsem izogniti nepridipravom; če prodajalec ne želi deliti serijske številke, da se lahko sami prepričate o neoporečnosti naprave, se mu v loku izognite; verjetno gre za ukraden prenosnik. Zgodi pa se tudi, da dobronamerni, a tehnološko nepodkovani prodajalci pozabijo odstraniti programsko blokado. Splača se torej zmeniti za prevzem v živo, da lahko skupaj preverite, ali so vsi zaklepi odstranjeni. Če imate dvome, počakajte z nakupom; še tako privlačen zaklenjen prenosnik bo za vas neuporaben, če ne zamenjate celotne matične plošče.
Nakup starejšega prenosnika lahko predstavlja odlično naložbo; za malo denarja dobite premium model z odličnim zaslonom, tipkovnico in sledilno ploščico, ki vas bo razveselil vsakič, ko ga odprete. Da ne govorimo o tem, da s takšno odločitvijo dejansko prispevate k zmanjšanju elektronskih odpadkov in prihranite lep znesek. Tudi če smo vas z nasveti prestrašili, ne obupajte; vložite čas v raziskavo, spoprijateljite se s tehnološkim mojstrom in ga povprašajte za mnenje. Že če upoštevate zgornjih pet nasvetov, pa je skoraj gotovo, da se boste izognili vsem glavnim pastem.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV