Virtualna realnost
VR oziroma virtualna resničnost te popolnoma preseli v drug svet. Ko jo uporabljaš, imaš občutek kot da si nekje drugje. Če si nekatere izume VR-a nadeneš na oči in so izklopljene, imaš lahko občutek, da si oslepel. Ko je zadeva vklopljena, pa zaslon zapolnijo podobe. Lahko gre za igro s 360 stopinjskim pogledom ali pa za navaden virtualni prostor. Zunanji svet zamenja virtualna resničnost.
Različne naprave imajo različne varnostne ukrepe, ki preprečujejo, da bi se igralci poškodovali. Nekatere se osredotočajo na to, da igralcu omejijo fizični prostor igre. Naprava njegovo gibanje zaznava s posebnimi senzorji. Če se premakne izven prostora, igra preneha delovati in igralec izstopi iz navidezne resničnosti. Uporaba virtualnih očal te lahko prepriča, da moraš pri igranju iger veliko uporabljati roke. To velikokrat ne drži.
Naloga VR-a je torej, da nam da občutek, da smo v popolnoma drugi realnosti in delamo drugačne reči kot jih v resnici. Ob uporabi očal, ki nas popeljejo v ta nenavaden svet, popolnoma začutimo oddaljene lokacije. Obstaja ogromno možnosti, kaj se lahko zgodi, saj virtualna realnost predstavlja svet neskončnih možnosti.
Prirejena realnost
Virtualna realnost zamenja tvoj pogled realnosti z novo realnostjo, prirejena realnost pa resničnemu svetu doda določene elemente. Naprave, ki omogočajo stik z AR-jem, so transparentne. Omogočajo ti, da vidiš realnost, kot bi nosil sončna očala, hkrati pa vidiš tudi informacije, ki v resnici niso prisotne. Tehnologija je zasnovana tako, da se lahko njen uporabnik prosto giba po prostoru. Očala imajo na obeh straneh zraven oči majhni kameri, ki zaznavata stvari v prostoru. Podatki, ki zajemajo pot, po kateri se gibaš, se ti prikazujejo na zaslonu očal v zgornjem levem in desnem kotu. Se spomniš prvega dela filma Terminator? Njegova očala so imela podobno nalogo. Skozi holograme, ki se prikazujejo lahko hodiš, saj se v resnici ne nahajajo tam. Ko se mu približaš, izgine in se ponovno pojavi, ko želiš do njega pristopiti iz drugega kota prostora. Primarni način interakcije z nekaterimi AR očali je gestikulacija rok. Kameri na napravi zaznavata gibe dlani in prstov in s tem ti na zaslonu prikaže drugačne funkcije kot bi jih sicer. Pri delu s hologrami moraš paziti, kako uporabjaš svoje roke. Ni priporočljivo, da delaš nenadne gibe. Zanimivo je igranje iger ob uporabi očal s prirejeno realnostjo. Če igraš detektivsko igro, očala skenirajo sobo in na podlagi sobe dodajo elemente iz igre na zaslon, ki ga gledaš. Igro torej igraš v realnosti, ki je opremljena z delčki iz igre. Očala ustvarijo malenkost različno izkušnjo vsakič ko igalec vstopi v drug prostor.
Virtualna realnost in prirejena realnost sta torej zelo različni zadevi. VR nadomesti realnost, AR pa doda realnosti nekatere elemente. Obe tehniki sta zanimivi in lahko pomembno vplivata na razvoj tehnologije v prihodnosti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV