Google beleži lokacije, kjer se nahajamo z mobilnimi napravami. Nekoč so informacije o lokacijah hranili le 30 dni, zdaj pa se hranijo trajno.
Kdo lahko to vidi?
Google sicer zagotavlja, da časovnico vidite lahko le vi. Seveda. In če se kdo dokoplje do vašega gesla, potem sta tu že dve osebi, ki si lahko ogledata, kje vse ste bili. Prav tako si lahko ogleda vsakdo, ki uporablja računalnik, v katerega ste prijavljeni oziroma iz katerega ste se morda pozabili odjaviti. »Z zgodovino lokacij lahko pridobite uporabne informacije, kot so samodejni predlogi za vožnjo in izboljšani rezultati iskanja, kar se zagotovi tako, da se v napravah, v katere ste prijavljeni, ustvari zasebni zemljevid vaše poti,« sporočajo pri Googlu. »Nadzor imate v svojih rokah. Lokacije, dneve ali celotno zgodovino lokacij zlahka spremenite oziroma izbrišete. Prav tako jo lahko kadar koli vklopite ali izklopite.«
Google beleži vsakič, ko se prijavite račun: morda pregledujete pošto preko Gmaila, morda iščete kaj v Googlovem brskalniku, iščete določeno lokacijo preko Google Maps, gledate posnetke na YouTubu? Če to počnete, nekdo pa uporablja brskalnik, v katerega ste prijavljeni, potem načeloma lahko nadzira, kod se gibljete.
Že to bi moral biti dovolj velik razlog, da se vsakič, preden odidete od računalnika, odjavite iz računa ali ga zaklenete, še posebej, če uporabljate služben računalnik oziroma se nahajate v okolju, kjer obstaja verjetnost, da bi vas kdo nadziral na takšen način.
Drugi način, preko katerega vas lahko Google nadzira, so fotografije, ki jih nalagate v Google Photos. Časovnica prikaže, kje ste fotografije posneli.
Ničesar ne morete prikriti
Če morda niste še izklopili te možnosti in vašo Časovnico pregleduje kdo drug, lahko v tem trenutku pregleduje, kje ste se nahajali točno v določenem mesecu v določenem letu. Če izberete točen dan, je vse skupaj skorajda strašljivo: prikaže vam celotno pot, ki ste jo tistega dne opravili z mobilno napravo pri sebi. Zabeleženo je, kako ste se tja odpravili, koliko časa ste bili na določeni lokaciji – skratka vse, kar ste počeli.
Kako ustavimo sledenje?
Sledenje lahko hitro izklopite, kar je pravzaprav dobra novica. Na vstopni strani v Časovnici kliknite na gumb 'Zaustavi zgodovino lokacij', ki ga najdete na dnu ekrana, nato pa odločitev potrdite s klikom na 'Zaustavi'. Za večjo varnost izbrišite vse že zabeležene lokacije.
Sledenje lahko zaustavite tudi na pametnih napravah. Pojdite na Googlov iskalnik, kliknite na 'Nastavitve', nato 'Zasebnost' in kliknite na gumb 'Lokacija' ter izklopite. S klikom na Zgodovino lokacij izbrišite vse, kar je bilo do sedaj shranjeno.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV