Novo rekordno znamko so v sodelovanju z britanskim podjetjem Xetro in japonskim inštitutom KDDI Research nedavno postavili raziskovalci londonske univerze UCL. Demonstrirali so namreč prenos podatkov s hitrostjo 178 Tb/s. S tem so potolkli dosedanji rekord kar za petino (150 Tb/s), da si boste lažje predstavljali za kakšne hitrosti gre, pa naj povemo, da bi si lahko s takšnim prenosom podatkov v manj kot sekundi prenesli vso vsebino z Netflixa, saj je hitrost skoraj 18.000-krat višja od komercialnih hitrosti in proti tej ima še NASA s 400 Gb/s ''počasen'' internet.
Za dosego takšne hitrosti na razdalji 40 kilometrov so uporabili šesto 25 GBd kanalov in obstoječe optične vodnike, s to razliko, da so uporabili drugačno modulacijo svetlobe, s čimer jim je uspelo v snop po optičnih povezavah stlačiti rekordno število podatkov. To pomeni, da bo mogoče v bodoče relativno poceni dosegati vrtoglave hitrosti, saj bo treba zgolj integrirati ojačevalnike (te so postavljeni na 40-100 kilometrov) za spreminjanje faze, jakosti in polarizacije valovnih dolžin v obstoječi sistem, ne pa spreminjati celotne infrastrukture. So pa raziskovalci uporabili precej širši del spektra od obstoječe infrastrukture, ki omogoča pasovno širino 4,5 Thz oz. tudi 9 Thz, saj so uporabili 16,8 Thz.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV