Moskisvet.com
Odvisnost od video iger

Tehnologija

Med najstniki nova nevarna igra

U.K.
20. 09. 2018 09.42
9

Pred kratkim je kar nekaj prahu dvignila izjemno popularna igra, ki naj bi povzročala odvisnost predvsem med najstniki in osnovnošolci. Pa je dejansko nevarna?

Igra Fortnite je v relativno kratkem času postala pravi hit in mnogi starši so poročali preko družbenih omrežij, da njihovi otroci nočejo v šolo, ker želijo igrati igro. Mnogi se tudi bojijo, da bo obsedenost z igro vplivala na slabše ocene. A so težave lahko še precej hujše.

Večni problem
Nikakor ne moremo reči, da je to, da otroci nočejo v šolo težava, ki se je pojavila z video igrami. A dejstvo je tudi, da je odvisnost z video igrami zelo resen problem, ki lahko vodi celo v smrt. 
Vendar starši poročajo, da njihovi otroci urinirajo po kavčih in posteljah, ker zaradi igre Fortnite nočejo oditi na stranišče, v ZDA poročajo tudi o zdravljenju 7-8 let starih otrok od tovrstne odvisnosti. Vendar je mnogo govora tudi o tem, da starši plačujejo inštruktorje, ki otroke učijo kako biti čim boljši v tej video igri, da se otroci ne bi počutili manjvredni.  

Fortnite je obsedla igralce po vsem svetu.
Fortnite je obsedla igralce po vsem svetu. FOTO: Profimedia

V svojo korist
Nekateri starši in tudi učitelji pa so igro izkoristili v svojo korist. Tako otrokom, če so se lepo obnašali, dajo virtualne kovance, ki se uporabljajo v igri. Seveda pa je spet veliko vprašanje, če je to dobra ideja, saj tako samo podpirajo odvisnost. Strokovnjaki sicer poudarjajo, da naj starši, preden otroku prepovejo igrati, igro raje preučijo in pustijo, da otrok dokonča eno igro kot pa da ga ustavijo na sredini in tako povečajo frustracije. Cilj igre je namreč preživeti na virtualnem otoku in je narejena tako, da se slej kot prej konča. A različni strokovnjaki imajo različne poglede na reševanje tega problema.

Pretirano igranje lahko povroči izčrpanost.
Pretirano igranje lahko povroči izčrpanost. FOTO: Profimedia

Skrajni primeri
Splošna odvisnost od video iger je lahko dejansko nevarna. V najhujših primerih celo smrtonosna. Video igre so namreč postale tako sofisticirane, da ima oseba virtualno življenje, ki ga lahko smarajo ko enakovredno realnemu. V igrah jé, pije in predvsem je lahko oseba, ki si dejansko želi biti tudi v realnosti. Tako ni ravno težko razumeti, da nekdo raje živi v virtualnem svetu kot v realnem. A tu pride do resnih težav. Nekateri zasvojenci pozabijo jesti in piti v dejanskem svetu in se izčrpajo tudi do smrti. Lahko dobijo resne poškodbe notranjih organov in tako naprej. Še vedno je živ primer iz Floride, ko je 24-letni David Katz ubil dve osebi na turnirju Madden NFL 19. Rusijo je pred kratkim pretresel primer, ko si je 15-letnik vzel življenje, ker je izgubil v video igri. Žal je takšnih primerov vse preveč.

Kaj pravijo strokovnjaki?
Svetovna zdravstvena organizacija je odvisnost od video iger priznala šele letošnje leto. Odvisnost je definirana s tem, da mora igranje vplivati na vsakodnevno življenje posameznika. V to je vključena tudi socialna izoliranost. Vendar pa so ob priznanju pripisali, da za enkrat ni dovolj podatkov, da bi odvisnost prepoznali kot uradno mentalno bolezen. A statistika kaže, da gre za čedalje večji problem. Kar okoli 6 do 15 odstotkov oseb, ki redno igrajo video igre, naj bi razvile odvisnost. Največja težava je, da je zelo težko prepoznati simptome. 

Obstajajo tudi turnirji v popularni video igri.
Obstajajo tudi turnirji v popularni video igri. FOTO: Profimedia

Multiplayer
Predvsem so zasvojljive igre pri katerih v odprtih svetovih igra več igralcev. Te igre namreč nimajo zaključka kot ga imajo igre z enim igralcem. Te igre delujejo podobno kot je odvisnost s kockanjem, saj nekaj ponudijo, oseba pa nikoli (ali zelo redko) ne pride do končnega cilja. Pri igrah z enim igralcem ali tako imenovanim kampanjskim igranjem igralec igro slej kot prej zaključi in tako težje (ni nemogoče) pride do odvisnosti.

Simptomi odvisnosti
Glede na svetovno zdravstveno organizacijo obstajata dva tipa simptomov: emocionalni in fizični. Emocionalni navadno vključujejo razdraženost, če oseba ne more igrati, oseba nenehno premišljuje o preteklem igranju ali o tem, kaj se bo v igri zgodilo v prihodnosti, laže prijateljem ali družinskim članom o tem koliko časa igra ter vključuje socialno izolacijo. Fizični simptomi pa so lahko utrujenost, migrene, sindrom zapestnega prehoda in slaba osebna higiena.  

Ljudje se oblačijo v karakterje iz popularne video igre.
Ljudje se oblačijo v karakterje iz popularne video igre. FOTO: Profimedia

Kaj storiti?
Če čutite, da postajate odvisni od video iger potem je najbolje, da se zavestno odločite, da prenehate z igranjem, vsaj za nekaj časa, ali vsaj drastično zmanjšate čas, ki ga porabite za igranje. Če gredo stvari predaleč pa morate poiskati profesionalno pomoč. Seveda pa je potrebno vedeti, da vsako igranje iger ne bo vodilo v odvisnost in tudi to, da lahko največ za preprečevanje odvisnosti naredite starši. 
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648