Velikost
Pred nakupom je seveda treba pomisliti na samo velikost novega zaslona. Vprašajmo se, koliko je naš proračun za nakup in seveda, koliko fizičnega prostora imamo na voljo za sam TV. Najbolje, da najdete merilni trak in izmerite sobo, v kateri bo prebival vaš nov televizor. Bodite pazljivi na lego vaših oken, saj nočete, da vam blišč sonca uniči najljubše popoldanske oddaje. Prav tako razmislite o optimalni oddaljenosti zaslona od vašega sedišča, saj se verjetno nočete počutiti, kot da sedite v kinu v prvi vrsti. O oddaljenosti od zaslona več v nadaljevanju.
Resolucija
Resolucija ali ločljivost zaslona je verjetno najbolj poznana značilnost, ki jo na ves glas oglašujejo tudi ponudniki pametnih televizij. Kaj pa resolucija sploh pomeni, smo se za vas pozanimali mi.
Resolucija je izražena v slikovnih pikah ali pikslih, ki odražajo zmožnost prikazovanja detajlov na zaslonu. Za HD televizije je značilna resolucija 1080 pikslov, pri najnovejših in najbolje prodajanih televizijah pa je resolucija izražena z oznako 4K.
4K namreč odraža število štiri tisoč, kar je približno število vzdolžnih pikslov na takšnih zaslonih (3.840 x 2.160 slikovnih pik). Za najboljšo izkušnjo ogleda je zelo pomembna vaša oddaljenost od samega zaslona. Priporočena oddaljenost pri zaslonih 4K je za diagonalo 40 palcev (101 cm) od 107 do 167 cm, za diagonalo 55 palcev (140 cm) od 137 do 243 sm, za diagonalo 75 palcev (190 centimetrov) pa od 198 do 320 centimetrov.
Tehnologija zaslona
Izpostaviti moramo še samo tehnologijo zaslona, ki omogoča prikazovanje takšnih ogromnih ločljivosti. V današnjih TV zaslonih najdemo večinoma dve vrsti tehnologij, to sta LED LCD in pa dražji OLED. Podati sodbo o zmagovalcu glede kvalitete je tukaj zelo težko, saj proizvajalci spreminjajo zmogljivost z vedno novo programsko opremo. Sledi splošen povzetek njunih glavnih značilnosti.
Oba tipa zaslonov uporabljata LED diode za osvetlitev, ampak na drugačen način. Pri LED LCD se uporabljajo bele diode za osvetlitev od zadaj, kar ustvari sliko skozi tekoč kristalen zaslon (“Liquid Crystal Display”). LED LCD zasloni ponavadi ustvarijo malce ostrejšo sliko kot OLED zasloni.
Po drugi strani pa OLED tehnologija ne uporablja osvetlitve od zadaj, ampak osvetli posamezne piksle enega za drugim s pomočjo električnega toka. To vodi do hitrejše odzivnosti zaslona, prav tako pa je za OLED televizorje značilen boljši barvni kontrast v primerjavi z LED LCD televizorji.
Na koncu je odločitev vaša, upamo pa, da vam bodo naši nasveti olajšali izbiro vašega novega pametnega zaslona.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV