Kitajska slovi kot država, ki ima najbolj sofisticiran sistem za izvajanje cenzure, zato njen nedavni ukrep za zmanjšanje odvisnosti od igranja računalniških iger med mladoletnimi ljubitelji iger ne preseneča. Tudi na Kitajskem se namreč soočajo z odvisnostjo od računalniških iger – to danes opisujejo kot trajno oz. ponavljajoče se pogosto igranje iger z internetno povezavo (ali brez nje), ki se kaže predvsem kot pomanjkanje nadzora nad začetkom, trajanjem, pogostostjo, intenziteto in koncem igranja – saj mladi pogostokrat prestopijo zdravo mejo igranja, ki se hitro spremeni v odvisnost, ki prinaša kopico negativnih posledic. Igranje tako že zdavnaj ni več le način preživljanja prostega časa, prekomerno igranje iger lahko vodi celo v smrt zaradi izčrpanosti, odvisnost od igranja pa naj bi bila celo nevarnejša od alkohola in kajenja. Gre za resen problem, ki zahteva celovit pristop, sploh na Kitajskem, kjer vlada prava epidemija.
Kitajska vlada želi z ukrepi odpraviti oz. omiliti posledice prekomernega igranja računalniških iger predvsem v poznih nočnih urah. Sprejeti ukrepi tako zdaj osebam, mlajšim od 18 let, prepovedujejo igranje spletnih iger med 22. uro in 8. uro zjutraj. Ukrep velja tudi za spletne kavarne, ki so med mladimi Kitajci sila priljubljene. Še več. Nova zakonodaja mlajšim od 18 let omejuje igranje spletnih iger na 90 minut na dan, medtem ko so zakonodajalci mejo za konce tedna (sobote in nedelje) in praznike dvignili na 180 minut. Marsikdo z igranjem spletnih iger zapravi tudi zajeten kupček denarja, zato je kitajska vlada omejila tudi to. Mlajši od 16 let lahko tako na mesečni ravni zapravijo vsega 25 evrov, igričarji, stari med 16 in 18 let, pa 52 evrov, medtem ko so mlajšim od 8 let finančno pipico povsem zaprli oz. jim prepovedali kakršno koli zapravljanje.
In kako bo Kitajska mladoletne igričarje držala pod nadzorom? Prek identifikacijske številke, ki jo morajo igralci vnesti pred začetkom igranja spletne igre. Za dodaten korak so zadolženi programerji, ki jih čakajo visoke denarne kot tudi zaporne kazni, če ne bodo vpeljali omejitve.
Čeprav gre za konkreten poseg v svobodo posameznika, pa se večina kitajskih učiteljev strinja z ukrepom, saj vse več otrok zaradi prekomernega igranja iger izostaja od pouku, vse več otrok je v šoli utrujenih, saj ne spijo dovolj, ker med igranjem pozabijo na čas, se neredno prehranjujejo, vse to pa vodi tudi v številne smrtne primere zaradi igranja računalniških iger, ki so že postale redni del črne statistike. Čeprav mnogi menijo, da bo zakon v praksi težko izvajati, pa je Kitajska prava mojstrica omejevanja dostopa do svetovnega spleta, zato nova zakonodaja zagotovo ni zgolj papirnati tiger. Nenazadnje kitajske spletne uporabnike blokira "veliki požarni zid", saj oblasti nadzirajo tako domače medije kot tuje novinarje, zato nov ukrep ne bi smel biti prevelik zalogaj za ''velikega kitajskega brata''. Po ocenah analitskih hiš se sicer na Kitajskem igranju spletnih iger predaja okoli 200.000 milijonov mladostnikov.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV