Moskisvet.com
Vdor v telefon

Naprave in aplikacije

To so znaki, da so vam vdrli v telefon

E.R.
19. 09. 2024 04.45
0

V vaš telefon lahko vdrejo tako kot v vsako drugo napravo, ki ima možnost povezave z internetom. Pravzaprav so telefoni še posebej privlačni, saj vsebujejo veliko podatkov o uporabnikih. Tukaj je nekaj znakov, da so se hekerji dokopali do vašega telefona.

1. Na vašem telefonu je nekaj, česar ne prepoznate 

To je prvi primer, hkrati pa tudi najlažje opazen. Preiščite svoj telefon in če naletite na aplikacijo, ki je niste prenesli, sporočilo, ki ga ne poznate, ali nakup, ki ga niste opravili, je to lahko znak, da je prišlo do vdora. Seveda preverite tudi seznam klicev. 

2. Telefon deluje počasneje 

Poleg tega, da vaš telefon deluje počasneje kot običajno, se vaša baterija prazni hitreje, na njem pa hkrati deluje več aplikacij kot običajno. Zelo verjetno je, da gre za zlonamerno programsko opremo, ki teče nekje v ozadju in črpa energijo vašega telefona. 

To o novem iPhonu razkriva nekdanji delavec podjetja Apple
Preberi še
To o novem iPhonu razkriva nekdanji delavec podjetja Apple

3. Uporaba mobilnih podatkov skrivnostno narašča

Če opazite, da porabljate veliko več interneta kot običajno, bi verjetno morali sumiti na neželene programe v telefonu. Eden od razlogov za to bi lahko bil, da zlonamerna programska oprema uporablja internet v ozadju za spremljanje vaših dejanj.

 4. Čudno obnašanje telefona

Tu lahko izpostavimo vse, kar odstopa od običajnega. Morda aplikacije ne delujejo, kot bi morale ali pa se nepričakovano vklopijo ali izklopijo, se kar naprej ugašajo ali pa jih sploh ne morete prižgati. Ne pomeni nujno, da gre za "virus", lahko gre tudi za programsko napako, vendar bodite previdni, če opazite ta znak. 

Za tem sindromom trpi vedno več ljudi
Preberi še
Za tem sindromom trpi vedno več ljudi

5. Prikažejo se pojavna okna

Če opazite nenavadno veliko število pojavnih oken, ki se pojavljajo po vsem zaslonu, imate verjetno v telefonu vohunsko ali zlonamerno programsko opremo. 

6. Svojim stikom pošiljate nenavadna besedilna sporočila 

Če nekdo poroča, da od vas pogosto prejema nenavadna sporočilo, bi vas to moralo zaskrbeti. Hekerji uporabljajo aplikacije v vaši napravi za pošiljanje sporočil vašim stikom. Sporočila običajno vsebujejo povezave do škodljivih spletnih mest, ki lahko vašo napravo okužijo z virusi. Hekerji to počnejo, da povečajo verjetnost, da bodo ljudje kliknili na njihove povezave, tako da izkoristijo zaupanje vaših prijateljev v vas. 

Kako zaščititi digitalno denarnico v primeru kraje pametnega telefona?
Preberi še
Kako zaščititi digitalno denarnico v primeru kraje pametnega telefona?

7. Po namestitvi nove programske opreme ste zasuti z oglasi 

Ker se hekerji tako zelo trudijo, da bi njihova programska oprema izgledala legitimno, je lahko opaziti poškodovano programsko opremo velik izziv. Pomagalo bi, če iščete zunanje indikatorje. Če se po prenosu brezplačne igre ali programske opreme nenadoma znajdete preplavljeni z oglasi in nenavadnimi aplikacijami, so vam morda vdrli. 

8. Prejemate opozorila o poskusih prijave 

Sporočila o sumljivih poskusih prijave bi morala biti takojšnja rdeča zastavica, da nekdo poskuša dostopati do vaših osebnih podatkov. Poskus vdora, uspešen ali ne, je razlog za skrb, čeprav ne pomeni vedno, da je bil heker uspešen. Če hitro ukrepate, lahko preženete hekerja, preden ima možnost narediti kakršno koli škodo. Vzemite ta opozorila resno in takoj spremenite svoja gesla.

 9. V vaši napravi je nameščena programska oprema, ki je niste prenesli

Ste opazili, da nova aplikacija zaseda prostor na vašem telefonu, za katero se ne spomnite, da bi jo prenesli? Bodite previdni, preden jih odprete, saj lahko predstavlja vabo. 

Vdor v telefon
Vdor v telefon FOTO: Shutterstock

KAJ STORITI, ČE VAM VDREJO V TELEFON? 

1. Spremenite svoja gesla 

To je ključnega pomena, ker so lahko šibka gesla vstopna točka za hekerje, ki iščejo kakršno koli pot v razširjeno omrežje. Prepričajte se, da so gesla, ki jih uporabljate v računih in napravah, ki shranjujejo občutljive podatke, močna, edinstvena in jih je težko uganiti. Za pomoč pri ustvarjanju varnih gesel uporabite zaupanja vrednega upravitelja gesel.

2. Zavarujte svoje prijave 

Dvostopenjska avtentikacija, ki je na voljo pri večini računov, je dodatna plast zaščite, ki zagotavlja, da ste zakoniti uporabnik računa, do katerega poskušate dostopati.

Zakaj telefon vedno pristane na zaslonu, ko pade na tla?
Preberi še
Zakaj telefon vedno pristane na zaslonu, ko pade na tla?

3. Zaženite programsko opremo proti zlonamerni programski opremi in preglejte svojo napravo 

Nato vam lahko pomaga, če izklopite Wi-Fi in mobilne podatke, ko jih ne potrebujete, tako da zlonamerna programska oprema ne more prebrati, kaj je na vašem telefonu. 

4. Odstranite sumljive aplikacije

Če opazite sumljivo aplikacijo, jo morate seveda nemudoma izbrisati, svoje kontakte pa lahko obvestite tudi, naj ne klikajo na nekaj, kar je videti, kot da ste jim poslali vi in jih opozorite, da gre za delo nezaželenih programov.

Nazadnje, če nič ne deluje, obnovite telefon na tovarniške nastavitve. Bodite previdni, saj boste s tem izbrisali vse nastavitve in podatke v telefonu, zato to rešitev uporabite le v skrajnem primeru.

Odklepanje telefona s prepoznavanjem obraza ni tako varno, kot ste mislili
Preberi še
Odklepanje telefona s prepoznavanjem obraza ni tako varno, kot ste mislili

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vir: www.kurir.rs

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578