A verjetno sta novi MacBook Air in novi iPad Pro v vsej Applovi zgodovini doživela najmanj pozornosti ob predstavitvi; v času, ko je Apple zaradi koronavirusne krize v ZDA in po svetu zaprl vrata vseh svojih trgovin, sta se novi napravi brez velikih »keynote-ov« pojavili na njihovi spletni strani. Pa so nadgradnje res tako zanemarljive, da si ne zaslužijo širše medijske pozornosti?
MacBook Air 2020
Začnimo z MacBook Airom. Letošnji model 2020 ima nekaj nadgradenj, ki jih bo vesel marsikateri potrošnik. Začne se že pri tipkovnici, ki je doživela popolno preobrazbo; tako kot v svežem 16-palčnem MacBooku se je Apple (končno) odločil za povratek klasičnih tipk s škarjastim mehanizmom. Te so bolj stabilne in imajo občutno več hoda, kar pomeni, da je tipkanje precej bolj udobno. Predvsem smo ob tipkanju deležni več povratne informacije; Applove Butterfly tipkovnice, ki smo jih našli v vseh v zadnjih letih predstavljenih modelih, niso ravno slovele po odzivnosti. A če smo se na nenavaden občutek Butterfly tipkovnic še uspeli privaditi, se je bilo precej težje sprijazniti z obilico problemov, ki so zapleten mehanizem pestile. Nehotno podvajanje črk in zatikanje tipk je bilo očitno tako pogosto, da so še pri Applu potiho priznali napako in ljudem vrnili, kar so si ves čas želeli – udobne in zanesljive klasične tipke.
Štiri jedra, podpora za 5000$ zaslon
Tipkovnica sicer ni edina nadgradnja, a je za potrošnike gotovo najbolj pomembna. Poleg novih tipk smo sicer dobili še nove Intelove procesorje desete generacije in nadgrajeno Iris Plus grafiko. Prvič se je pojavila možnost, da v tanek in prenosljiv MacBook Air stlačimo konfiguracijo s štirijedrnim procesorjem, s čimer bo naprava dejansko postala uporabna tudi za opravila, ki konkretno presegajo scrollanje po internetu in nezdravo binganje serij. Sprememba v strojni moči pomeni še, da je novi MacBook Air po novem možno uporabljati z Applovim pregrešno dragim zaslonom Pro Display XDR, čeprav ni povsem jasno, kdo bi poleg MacBook Air-a nabavil zaslon, ki stane petkrat toliko kot laptop sam.
Še vedno Air
Ostale nadgradnje so manj pomembne, nadgradili so zvočnike in mikrofon, po novem se bo osnovni model lahko pohvalil z 256 GB in ne več le 128 GB velikim SSD-jem, kapaciteta RAM-a je navzgor še vedno omejena na 16 gigabajtov. Tudi ta omejitev nas poleg debelih robov in slabe spletne kamere spominja na to, da MacBook Air še vedno ni MacBook Pro; v osnovi je pač namenjen temu, da ga vlačimo naokoli, na njem opravljamo pisarniška opravila, brskamo po spletu in gledamo videovsebine. In ni dvoma, da bo na teh področjih blestel. Ravno zato, ker velika večina potrošnikov od svojega laptopa ne zahteva prav nič več, je Air kot najcenejši vedno bil Applov najbolje prodajan MacBook. In z nespremenjeno ceno, ki čez lužo znaša 1000 zelencev, s čimer ostaja daleč najcenejši MacBook, bo tako gotovo tudi ostalo.
V naslednjem prispevku vam predstavimo še novi iPad Pro.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV