TikTok, izjemno priljubljena in hkrati kontroverzna aplikacija, ki omogoča objavljanje kratkih video posnetkov na glasbeno podlago z dodanimi grafičnimi učinki, se je zopet znašla pod plazom kritik. Tokrat je po njih udarila dolgo časa speča hekerska skupina Anonymous, ki je uporabnike – aktivnih se je nabralo že za milijardo, sicer pa beleži prek dve milijardi prenosov na pametne telefone in tablične računalnike – naprosila, da jo čimprej odstranijo s svojih mobilnih naprav. ''Še ta trenutek izbrišite TikTok. Če poznate koga, ki uporablja aplikacijo, mu razložite, da gre za zlonameren program v lasti kitajska vlada, ki služi masovnemu vohunjenju,'' so zapisali na Twitterju.
Vse skupaj je sprožil uporabnik Reddita, ki je z obratnim inženiringom raziskal drobovje aplikacije in odkril, da zbira preveč podatkov in to s kodami zakriva. Med drugim aplikacija na pol minute beleži lokacijo naprave. Ugotovitve so predramile tudi skupino Anonymous, ki je TikTok označila za kitajsko vohunsko orodje in pozvala k njenemu bojkotu.
Za aplikacijo TikTok stoji kitajsko podjetje, kar je danes samo po sebi razlog za skrb. Ta je v tem primeru očitno upravičena, saj so TikTok nedavno ujeli pri vohunjenu na iOS sistemih - s poskusno različico mobilnega operacijskega sistema iOS 14 – saj je beležil vsebino uporabnikov v odložišču. Sliši se precej nedolžno, a marsikdo kopira gesla, poštne naslove ipd., aplikacija pa je vohunila tudi za napravami v bližini, ki so vsebovale isti ID.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV