Moskisvet.com
facebook

Naprave in aplikacije

Pozor! Te prevare na Facebooku je zelo težko prepoznati

E.R.
13. 11. 2024 05.00
0

Prevare so vse pogostejše, prevaranti pa so postali precej ustvarjalni in domiselni. Brez denarja lahko ostanete tudi zaradi bližnjih prijateljev in sorodnikov.

Pogosto pravijo, da če se nekaj na spletu zdi predobro, da bi bilo res, je to verjetno prevara ali laž. Kljub temu ljudje pogosto nasedajo prevaram in vse pogosteje lahko beremo, kako so ljudje, željni hitrega zaslužka s kriptovalutami, izgubili veliko denarja, redke pa niso niti romantične prevare. V takšnih primerih uporabniki komunicirajo z ljudmi, ki so jih spoznali na spletu ali pa so se sami obrnili nanje glede finančnega nasveta, a se s temi ljudmi dejansko nikoli niso srečali, zato je jasno, da se lahko na drugi strani zaslona skriva prevarant.

Če pa vaš dober prijatelj ali znanec na Facebooku objavi, da mora iz nekega razloga nekaj hitro in po dokaj ugodni ceni prodati, je jasno, da nihče ne bo pomislil, da gre za kakšno goljufijo, ampak le, da gre za dobro priložnost.

Na Facebooku na vas prežijo številne nevarnosti.
Na Facebooku na vas prežijo številne nevarnosti. FOTO: Profimedia

A kot se običajno zgodi, se lahko še tako dobra priložnost, četudi se zdi, da za njo stoji prijatelj, ki ga v resničnem življenju poznate že vrsto let, ali celo oseba v sorodu, izkaže za prevaro. In takšnih prevar je vedno več, opozarja Daily Mail.

Da bi jim to uspelo, se morajo hekerji potruditi. Najprej se morajo dokopati do podatkov o profilih (za kar uporabljajo lažne oglase z zlonamerno programsko opremo, posebnimi programi in podobno) in ko od koga prevzamejo tuj račun, na Facebooku objavijo, da prodajajo določene izdelke – od tehničnih aparatov do vstopnic za koncerte.

V enem primeru so ženi iz Teksasa ukradli profil na Facebooku, tako da ni mogla več dostopati do njega. Težavo je prijavila Facebooku, a je morala na rešitev situacije počakati nekaj dni, v vsem tem času pa ni vedela, kaj tisti, ki je prevzel njen profil, počne z njenimi podatki.

Dobesedno sem sedela in jokala

In tisti prevarant je v tem času napisal, da se njen oče seli v dom za ostarele, zato mora nujno prodati svoje stvari, ki jih je mogoče kupiti po ugodnih cenah. Glede na to, da ima njen oče res zdravstvene težave, se je ta informacija zdela resnična in prijatelji in celo sorodniki so res začeli kupovati njegove stvari. Plačali so denar, dobili pa seveda niso ničesar.

Facebook
Facebook FOTO: Profimedia

Podobno se je nedavno zgodilo Lesi Lowery, ki ji je heker ukradel račun in prek njega prodajal različne stvari. Ko ji je uspelo vzpostaviti nadzor nad računom, so bili njeni prijatelji že brez nekaj tisoč evrov. "Počutila sem se nemočno. Dobesedno sem sedela in jokala," je pojasnila svoja občutja, ko je izvedela za prevaro.

Takšnih primerov je vse več, varnostni strokovnjaki pa opozarjajo na druge vrste goljufij, kot je lažno zbiranje denarja v humanitarne namene, in celo na t. i. pogrebne goljufije. Kriminalci postajajo vse bolj iznajdljivi, zato je včasih res težko misliti, da gre za prevaro, ljudje pa izvejo šele, ko jim zmanjka denarja ali ko izdelek, ki so ga plačali, ni dostavljen.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vir: Daily Mail

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648