Apple se namreč vrača k ostrim linijam, ki delujejo res moderno, poleg dizajna pa so ocenjevalci navdušeni še nad hitrostjo novih procesorjev, nad živostjo novih ekranov, nad super foto- in videosposobnostmi ter nad splošnim vtisom, ki ga naprava pusti. Za ceno, ki glede na nedavne trende niti ni tako zelo astronomska, dobimo precej telefona, pravijo. Na to, da so cene, če vključimo ceno nakupa slušalk in polnilca, ki ga v škatli sicer ni [link do članka od prejšnjega tedna], v primerjavi z lani precej narasle, večina tehnoloških navdušencev hitro pozabi.
Kaj pripravlja konkurenca?
Na spletu se že pojavljajo informacije o tem, kaj kot odgovor pripravlja konkurenca. Govori se, da bo Samsung že v začetku naslednjega leta predstavil novo linijo S21, ki naj bi poleg najnovejšega Qualcommovega procesorja ponudila še gigantsko, 5000mAh baterijo, še hitrejše, 144Hz osveževanje (bojda končno povsem simetričnega) zaslona, obljubljajo še nadgrajeno 108MP kamero, ki ji bo družbo delala nadgrajena 40MP prednja kamera. Za povrh naj bi prvič v S liniji vključili še podporo za pisalo Spen. Jasno je torej, da se bodo v svojem odgovoru na Applove nove pametnjakoviče zelo potrudili.
Manj želene novosti
A ena od manj želenih novosti naj bi bila tudi, da pri Samsungu resno razmišljajo o tem, da bi pri novi S liniji sledili Applovemu »inovativnemu« mišljenju in z izgovorom varovanja okolja iz škatle umaknili polnilec in slušalke. Mnogi so špekulirali, da bo konkurenca v roku nekaj let sledila Applovim odločitvam, kot se je to zgodilo pri neslavni vseindustrijski ukinitvi vhoda za slušalke. Nihče pa ni pričakoval, da bo odgovor konkurence tako hiter. Sploh glede na to, da se je Samsung s svojega uradnega Twitter profila precej pompozno norčeval iz Applove »ekološke« odločitve.
Najvplivnejše podjetje
Ker je Apple že večkrat dokazal, da je v tehnološkem svetu daleč najvplivnejše podjetje, dajejo konkurenci »dovoljenje« za določene odločitve, ki bi sicer naletele na ostro kritiko vseh. Zakaj bo konkurenca tako hitro »posvojila« nenadno »ekološko usmerjenost«? Pri odstranitvi vhoda za slušalke je vseeno trajalo nekaj let, da so vsi Androidniki opustili ta »zastarel« vhod, kajne? A vgraditev vhoda za slušalke proizvajalcem ne prihrani ravno ogromno denarja. Polnilec in slušalke? To pa precej. Zato je težnja po tem, da bi prozivajalci posvojili to »zeleno« odločitev, toliko večja.
Zeleno. Kot bankovci.
Zakaj »zeleno«? Ker je precej očitno, da gre za odločitev v interesu kapitala. Če bi tehnološke velikane skrbelo okolje in oceani, bi na prvem mestu olajšali popravila. Tako pa Apple zahteva astronomske zneske že za popravilo razbitega zadnjega stekla. To, da zamenjava nekaj centimetrov velike steklene ploščice stane skoraj toliko kot nov telefon, se zdi precej ne-zeleno. Kot je ne-zeleno to, da so novi MacBooki z izgovorom »varnosti« takorekoč nepopravljivi. Kaj torej spremeni, da v škatli ni polnilca, ki ga bo večina tako ali tako dokupila, ker novi tip-C kabel ne paše v tiste stare, ki jih imamo doma?
Spremeni to, da bodo proizvajalci služili še več. Večina bo ceno novega polnilca »požrla«, korporacije pa bodo še bogatejše. Novi iPhoni na prvi pogled niso dražji. Če prištejemo ceno dodatkov, ki jih več ni, je razlika v ceni znatna. Računati isti znesek za manj produktov, hkrati služiti s prodajo polnilcev (in slušalk), ki jih bo večina kupcev itak kupila? Zdi se pogoltno. Zelo pogoltno. Če to »dovoli« veliki brat, ki hordi hipsterjev proda idejo o tem, da s tem, ko zapravijo več, rešujejo okolje, se prej zdi kot odlična poslovna poteza.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV