Tudi v ZDA Oppo ne prodaja svojih pametnih naprav. Vseeno se med tehnološkimi navdušenci vedno dvigne precej prahu, ko kitajski velikan predstavi nov pametni telefon. In to kljub temu, da ga zahodni potrošniki le redko vidijo, kaj šele dobijo v roke. Čemu tako navdušenje?
Zanimivi že, kaj pa vzdržljivi?
Del evforije nedvomno izhaja iz tega, da so telefoni Oppo preprosto zanimivi. Lani so med prvimi predstavili napravo, Find-a X, ki je imel motorizirano kamero, ki se je skupaj s celotnim zgornjim delom aparata privlačno dvigovala in zapirala. Lanskemu Oppu Find X ni nihče očital pomanjkanja pri estetiki; motorizirana kamera je omogočila, da je bila cela zaslonska stran čista, brez nadležnih izrezov, ker pa so motorizirali še zadnji kameri, je tudi zadek s svojo minimalistično enostavnostjo dobil kar nekaj pik za lepoto. Ne, estetika pri lanskem modelu ni trpela. Je pa na njen račun trpela trdoživost; na testih vzdržljivosti je Find X pogrnil, saj strukturno ni bil zadostno okrepljen in se je vse prehitro zvil in zlomil. Morda je v iskanju estetike in vgrajevanju motorčka za izmet kamere zmanjkalo prostora za normalno strukturno oporo, kdo bi vedel.
Pripravljen na 'dogodivščino'
No, verjetno je ravno zaradi lanske pomanjkljive vzdržljivosti letošnji Oppo Find X2 Pro ubral drugačno strategijo. Motorizirane kamere več ni, v skladu s Samsungovim trendom je na levi strani okrogel izrez, ki je nekako ... moteč, predvsem če se nam v misli prikrade lanski neizrezan zaslon. Pri Oppu so prepričani, da se bosta dodatna vzdržljivost (v promocijskem gradivu omenjajo, da bo telefon zdržal ''dogodivščino'') in pridobljen certifikat IP68 odkupila za črno piko na zaslonu. Počakajmo na teste vzdržljivosti.
Specifikacije – vrhunske
Na drugih področjih je Find X2 Pro sicer tak, kot bi (za ceno) pričakovali – vrhunski. Kot je norma pri letos predstavljenih pametnjakovičih, je X2 strojno opremljen bolje od večine laptopov. Snapdragonu 865 dela družbo 12 gigabajtov RAM-a in pol terabajta hitrega spomina, vse skupaj poganja 4260mAh velika baterija. Baterijo polni SuperWooc polnilec, ki s 65W prazen telefon do 100% napolni v vsega 38minutah, do 25% pa v pičlih petih minutah; impresivno. Naprava je narejena iz mešanice kovine, keramike in stekla, obstaja tudi opcija organskega usnja. Zaslon se lahko pohvali z visoko resolucijo QHD in hkratno možnostjo osveževanja pri 120Hz, s čimer resno konkurira Samsungovi liniji S20, ki je pri hitrem osveževanju omejena na resolucijo FullHD. Na svoj zaslon so pri Oppu zelo ponosni, saj so vgradili še kopico programskih izboljšav, med drugim od Appla ''izposojeno'' prilagajanje beline glede na okolje.
Črna pika
Poleg črne pike na zaslonu, zaradi katere se nam kolca po lanskem modelu, je ukinitev motoriziranih kamer prinesla še eno nevšečnost – izboklino s kamerami. Kamere Oppo Find X2 Pro sicer jemlje zelo resno – 48MP ''navadna'' in 48MP širokokotna kamera, 8MP tipalo za periskopskim sistemom leč, ki omogoča petkratno optično in kar 60-kratno digitalno povečavo, podobno kot pri lanskem Huaweiju P30 Pro. Srečneži, ki so novo napravo že preizkusili, hvalijo ostrost in barvno natančnost posnetkov, všeč jim je stabilizacija in mehko prehajanje med tipali, bolj zadržani so do dinamičnega razpona. Skratka, kamera je top. A to ne spremeni dejstva, da za svojo vrhunskost zahteva prostor, ki si ga vzame kar sredi zadka, namesto da bi se elegantno skrila v notranjost, kot se je pri lanskem modelu.
Izboklina in zakaj se ukvarjamo z njo
Pri večini pametnih aparatov se nad izbokline, ki jih zahtevajo napredni fotografski sistemi, ne pritožujemo. A Oppo je z lanskim Findom X predstavil tako elegantno in zanimivo rešitev, da se letošnji model zdi nekako ... dolgočasen, predvidljiv. Vsi vemo, da so telefoni postali tako dobri, da se morajo proizvajalci res potruditi, da vzbudijo zanimanje kupcev; le dobre specifikacije niso več dovolj. Lani je Oppu s Findom X uspelo. Letošnji model je sicer res precej bolj predvidljiv, a hkrati ni ničesar, kar na njem lahko zares kritiziramo. Izvrstne specifikacije, čudovit zaslon in top kamera. Ocenjevalci ga hvalijo, preizkuševalci vzdržljivosti nestrpno čakajo na svoj primerek. Kaj bi sploh še radi? Res dobimo občutek, da so se ''Kitajci'' za letošnjo napravo potrudili in naredili eleganten in dodelan aparat, čeprav s(m)o iskalci senzacionalnih zaslonov potiho upali na neko novo in noro inovacijo.
OnePlus trailer?
A razlog, da je Find X2 kljub bolj konservativnemu pristopu dvignil precej prahu, je tudi to, da pod znamko Oppo spada OnePlus. Ni skrivnost, da so si telefoni Oppo in OnePlus pogosto precej podobni. Tako smo z Oppom Find X2 verjetno izvedeli že precej o OnePlus-u 8, ki prihaja poleti in ga zahodni tehnološki navdušenci že nestrpno pričakujemo. Lahko torej sklepamo, da se bodo letošnji ''Pro'' modeli Oneplusove osme serije odpovedali motorizirani sprednji kameri? Bomo videli. Upajmo le, da se pregovorno dostopni OnePlus ne bo zgledoval po ceni X2 Pro-ja. Pri 999 evrih se začne.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV