No, ne glede na to, ali verjamete, da so pametne ure blagoslov, ki nas ohranja fit ali prekletstvo, ki nas noče izpustiti iz ves čas povezanega sveta, je dejstvo, da gre za vedno bolj popularen pametni dodatek. Če si ga želite priskrbeti tudi vi, je nujno, da se izognete petim napakam, ki jih začetniki najpogosteje naredijo pri nakupu pametne ure.
Cena
Jasno je, da cena igra veliko vlogo; nekateri želijo čim več prihraniti z nakupom najcenejše možne pametne zapestnice, drugi pa želijo zapraviti pravo malo bogastvo, da bo njihova pametna ura ustrezno odražala njihov visoki status. Če je past cenenih pametnih ur jasna, je nevarnost nakupa (pre)drage pametne ure manj znana. Pametne ure niso luksuzni dodatek, pika. Gre za potrošno elektroniko, ki bo v nekaj letih zrela za odpis ali zaradi obrabe ali zaradi tehnološkega napredka. Tisti, ki so si pred nekaj leti kupili prvo generacijo Apple Watcha iz čistega zlata za deset tisoč evrov, se zdaj tepejo po glavi; žlahtne kovine in prestiž bore malo pomenijo, če je v notranjosti zastarela tehnologija. Upoštevajte torej, da bo pametno uro treba dokaj pogosto zamenjati in zapravite toliko, kot ste pripravljeni v nekaj letih ponovno investirati. Če si želite luksuz, si kupite klasično uro; sploh v tujini vedno pogosteje zasledimo tudi osebe, ki na eni roki nosijo luksuzno klasično uro (za status), na drugi pa cenejšo pametno (ker je praktična); če se luksuzu nikakor ne morete odpovedati, je to dobra rešitev.
Kaj si sploh želite?
Preden stopite v trgovino, kjer vas bo kot hijena napadel provizije lačni prodajalec, imejte jasno določene želje. Kaj sploh želite od pametne ure? Fitnes sledilca? Ločen telefon? GPS sledenje? Beleženje spanja? Napravo, ki vas bo opozarjala na obvestila na telefonu? Jasno je, da nam bo prodajalec želel vsiliti čim dražji model s čim več funkcionalnostmi, a če si želite le fitnes sledilca, ki vas bo opozarjal na neaktivnost in beležil vaše korake (in morda srčni utrip), je dovolj pametna zapestnica za manj kot sto evrov; ni treba zapraviti pol plače, če tri četrt funkcij dražje pametne ure ne boste uporabljali. Jasni cilji vodijo v dober in pameten nakup.
Operacijski sistem
Android in jabolko ne gresta dobro skupaj. Apple Watchi ne sodelujejo z androidnimi telefoni, podobno pa je funkcionalnost večine androidnih ur na iPhonu omejena. Bodite torej pozorni na to, kateri operacijski sistem poganja vaš telefon in kupite uro, ki bo z njim dejansko dobro funkcionirala. Načeloma velja, da iste znamke sploh zelo dobro pašejo skupaj.
Novo je boljše
Za odprodajo stare zaloge, ki se že mesece valja po skladišču, prodajalci dobijo dodatno provizijo. Z žalostnim nekajodstotnim popustom nas bo torej prodajalec skoraj gotovo skušal prepričati v nakup starejšega modela. Ne podlezite! Nekajevrski prihranek ne bo nadomestil vsega, kar izgubljate z nakupom starih jajc; stare androidne pametne ure na primer ne bodo dobile posodobitve na novi Wear OS, pa tudi v življenjski dobi baterije se iz generacije v generacijo pozna velikanski napredek. Če se le da, torej izberite najnovejši model; pred prihodom se splača na Googlu preveriti, kateri model naše izbrane znamke je najnovejši in v trgovini to zahtevati.
Stil in stajliš pametne ure
Pametne ure v primerjavi z navadnimi niso ravno estetski dragulj. A z lepim novim paščkom se da tudi pametno uro spremeniti v dokaj estetski modni dodatek. Tu bodite previdni; za nekatere bolj popularne modele je na voljo kup paščkov (tudi od drugih znamk), ki omogočajo popolno stilsko prilagoditev, za številne manj znane modele pa je izbira zelo omejena ali pa je sploh ni. Če si želite več stila ali stilskih variacij, vam bo torej bolje služil popularni model.
Tako, zdaj poznate pet napak, ki jih neizkušeni potrošnik najpogosteje zagreši pri nakupu pametne ure. Že veste, kateri model boste izbrali?
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV