Pametni zvočnik
Pametni zvočnik ni naprava, na katero bi najprej pomislili, ko slišimo za domačo varnost. A te ugodne in tehnološko napredne napravice omogočajo kup trikov, ki nas lahko obvarujejo pred vlomilci in naravnimi katastrofami. Pametni zvočnik lahko na primer naučimo, da med našo odsotnostjo ves čas predvaja človeške pogovore, kar vlomilcu da vtis, da je nekdo doma, da pa se jih celo naučiti, da nas obvestijo, če zaslišijo zvok razbijajočega stekla ali dimnega alarma. Tudi če vas te zmožnosti ne prepričajo, je pametni zvočnik v obliki Alexe, Google Home-a ali HomePod-a osnova za veliko večino ostalih varnostnih dodatkov, ki za delovanje potrebujejo pametno središče.
Pametne kamere
Ponudba je tu res velika, kvalitetne osnovne modele pa se da kupiti za manj kot 100 evrov. Obstajajo take v obliki hišnega zvonca, ki budno spremljajo okolico in nas obvestijo, če se okoli hiše potika neznanec, pa tudi bolj klasične, ki se skrijejo v kot in omogočajo spremljanje doma na daljavo, ob zaznanem premiku pa same začnejo s snemanjem. Pomanjkljivost mnogih pametnih kamer je sicer naročnina. Če želimo, da kamera na oblak shranjuje posnetke, ki si jih lahko ogledamo, ko se vrnemo domov, bomo morali proizvajalcu vsak mesec nakazati nekaj evrov, a se denarni strošek velikokrat povrne v obliki večje mirnosti na dopustu.
Pametne ključavnice
Mnogi med dopustom sosedu zaupajo zalivanje rož in sprehajanje hišnega ljubljenčka, kar pa s sabo prinese kup nadležnih skrbi. Je sosed zaklenil? Je morda izgubil ključ ali so mu ga ukradli? Za tiste, ki bi radi varnost svojega doma s tehnologijo dvignili na višjo raven, je popoln dodatek pametna ključavnica, ki se poveže z wi-fi omrežjem. Ta pametna naprava omogoča, da na daljavo preverimo, ali so vrata zaklenjena in zaprta, na daljavo pa jih lahko tudi odpremo, ne da bi oseba imela fizični ključ. Ne le to, mnoge pametne ključavnice shranjujejo seznam odpiranja in zapiranja vrat, s pomočjo katerega bomo točno vedeli, ali se je po hiši sprehajal kdo, ki tja ne sodi.
Pametni senzorji
Dodatek, za katerega upamo, da ga nikoli ne bo treba dejansko uporabiti, so pametni senzorji. Gre za pametne napravice, ki nas na daljavo obvestijo, če začne uhajati voda ali če se v objektu pojavi dim. Pred klasičnimi senzorji imajo veliko prednost, saj piskanja in alarmov v praznem domu nihče ne sliši, hkrati pa nas pametni senzorji z obvestilom opozorijo tudi, ko začne zmanjkovati baterije, česar klasični ne zmorejo. Nekaj deset evrov vredna investicija nas lahko pomiri, ko slišimo za hudo neurje v domačem kraju ali ko nas začne zaposlovati vprašanje, ali smo pred odhodom res izključili pečico.
Ostali pametni dodatki – varnost na budžetu
Tudi če si trenutno ne želite investirati velikega zneska za pametno varnost doma, lahko s pametnimi napravami, ki jih imate doma ali se jih da kupiti za manj kot deset evrov, zaščito svojega doma povzdignete na višjo raven. Če imate doma npr. pametne žarnice, lahko v aplikaciji določite, da se med našo odsotnostjo same vklapljajo in izklapljajo, kar daje vtis, da je nekdo doma. Za še manj denarja od pametnih žarnic in pametnih led trakov pa lahko kupite pametni IR daljinec, ki vam omogoča, da na daljavo vklapljate in izklapljate televizor in radio ali sami določite urnik, ki določa, kako naj se obnašajo naprave, ki oznanjujejo, da je nekdo doma. Ker lahko za razliko od klasičnih stimulatorjev televizorja s pametnim IR daljincem določimo urnik, ki vsak dan ni enak, bo to zmedlo in odvrnilo nepridiprave, ki nekaj dni pred vlomom opazujejo hišo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV