Če želimo danes do popolnosti izkoristiti uporabnost pametnih telefonov, potrebujemo tudi dobre slušalke. A slušalke so danes pomemben pripomoček ne le za telefon, pač pa tudi računalnik in televizijo. Z nami so, ko se ukvarjamo s športom, ko se sproščamo, med delom ipd. Mnoštvo specifikacij in lastnosti izbiro pravih slušalk zelo oteži, laiku pa je težko razumeti, na kaj je treba biti zares pozoren pri nakupu.
Slušalke odlikujejo različne lastnosti. Prvo vprašanje, ki si ga morate zastaviti, je, za kaj jih boste primarno uporabljali. Če se ukvarjate s športom, boste npr. iskali (brezžične oz. Bluetooth) slušalke, ki se dobro prilegajo ušesu. Če jih boste uporabljali za igranje video iger, potem so za vas prava izbira naglavne slušalke. Glede na način nošenja poznamo slušalke, ki jih zatlačimo v uho, slušalke, ki se jih namesti na uho in slušalke, ki prekrijejo celotno uho.
Velike naglavne slušalke (''over-ear'' slušalke)
Naglavne slušalke, ki pokrijejo celotno uho, so dobro oblazinjene in objemajo celotno uho. Zaradi udobnosti so primerne za tiste, ki jih bodo neprekinjeno uporabljali dlje časa (na primer za igranje računalniških igric). Nudijo kvaliteten zvok, so pa zaradi velikosti manj mobilne. Tovrstne slušalke ponujajo najboljši zvok med slušalkami in najbolj točno reprodukcijo avditornega prostora – oddajajo zvočne valove, ki potujejo po slušnem kanalu, kar je isti princip, po katerem slišimo svet okrog sebe. Imajo bolj vzdržljive baterije, saj imajo več prostora za strojno opremo. Ena večjih pomanjkljivosti poleg kompaktnosti je, da pogosto potrebujejo zunanji vir energije.
V to kategorijo sodijo tudi gaming oz. igralne slušalke, ki jih krasi zelo dobra zvočna izolacija, kvalitetnejše pa nudijo tudi 3D prostorske zvočne učinke. S programsko opremo so zmožne pričarati zelo realistični prostorski zvok, s čimer nadvladajo zvok TV-zvočnikov. Boljše igralne slušalke uporabniku omogočajo personalizirane zvočne profile. Prepoznamo jih po mikrofonu in bleščečem dizajnu ter drugih dodatkih, kot je razsvetljava.
Klasične naglavne slušalke (''on-ear'' slušalke)
Te so nekoliko manjše kot zgoraj omenjene, le da ležijo direktno na ušesih in ne okrog njih, so si pa po obliki zelo podobne. Ponujajo nekoliko slabšo kvaliteto zvoka kot velike naglavne slušalke, a zaradi velikosti zvočnikov še vedno boljšo kot ''in-ear'' slušalke (glej spodaj). Ker ne zaobjemajo ušesa, nimajo tako optimalne razporeditve teže okrog ušesa. Dizajn je dovolj prenosljiv, da jih lahko nosimo s seboj, saj jih pogosto lahko zložimo. Je pa z njimi težje doseči dobro izolacijo, kar v praksi pomeni, da lahko že majhni premiki povzročijo, da se vmešajo zunanji zvoki.
Usešne slušalke (''in-ear'' slušalke, tudi ''earbuds'')
Te so zaradi svoje praktičnosti (beri prenosljivosti) najbolj priljubljene in vsaj en par si lasti domala vsak izmed nas. So izjemno lahke in majhne ter se tesno prilegajo ušesnemu kanalu, kar nudi kvaliteten zvok, ki pa se vseeno ne more primerjati z zvokom, ki ga proizvajajo naglavne slušalke. V današnjem času je pomembno, da imajo vgrajen mikrofon, ki omogoča sprejemanje klicev na poti. Sam dizajn slušalk poskrbi za zadovoljivo pasivno izolacijo, kako zelo, pa je odvisno, kako se nam prilegajo blazinice slušalk. Posebej primerne za športnike so brezžične. Modeli, rezervirani za športne aktivnosti, imajo običajno tudi določen vodoodporni certifikat. Zaradi majhnosti ne morejo doseči povsem točne avdio reprodukcije po celi frekvenci, saj imajo manjše zvočnike kot njihovi večji sorodniki. Še nedavno so bili njihova glavna težava kabli, ki so se hitro poškodovali ali pokvarili, manj pa imamo težav danes, ko so na voljo wireless in ''true wireless'' slušalke – te za razliko od wireless slušalk nimajo nobenih kablov, niti med posameznima slušalkama ne. Tovrstne slušalke imajo prenosno škatlico, ki služi tudi kot polnilec. Ker imajo res majhne litij-ionske baterije, z enim polnjenjem zdržijo le nekaj ur in so, podobno kot telefoni, ves čas podvržene polnjenju in praznjenju.
Žične ali brezžične slušalke, to je tu vprašanje
Pri vseh vrstah oz. tipih slušalk lahko načeloma izbiramo med žično in brezžično različico (izjema so ''true wireless'' slušalke). Dražje Bluetooth slušalke imajo opcijo tudi za žično uporabo.
Tehnologija ACN (''active noise-cancelling'') – aktivno izničevanja hrupa v okolici
Pri slušalkah z vgrajeno tehnologijo ACN zvoki iz okolice niso prisotni, kar nam pomaga pri koncentraciji pri delu, saj se znebimo šumov iz okolice. Istočasno nam varujejo sluh, saj bi sicer verjetno dvignili nivo zvoka, da bi preglasili zunanje zvoke. Dolgotrajna izpostavljenost glasnim zvokom pa, vemo, škoduje našemu sluhu. Slušalke s tovrstno tehnologijo imajo v zunanjem ohišju zvočnika dodatne mikrofone, ki zaznavajo okolico, moteči zvok sprocesirajo in ustvarijo protivalovanje, ki ga potem predvajajo zvočniki. Zaradi kontra valov se hrup izniči.
Več denarja, več muzike
Če ste za nove slušalke pripravljeni seči globoko v žep, boste za dobili večjo kakovost zvoka in udobje ter večjo odpornost na mehanske poškodbe. Seveda pa tudi v primeru slušalk ne velja, da dražje nujno pomeni tudi bolje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV