Temu navkljub pa so klasični predstavniki multimedije – televizorji – ohranili svoj položaj kot srce zabave v vsakem modernem domovanju. Povezljivost z internetom in možnost uporabe različnih aplikacij sta tudi televizorje naredila pametne. Da pa pameten ne bo le televizor, ampak tudi njegov nakup, smo pripravili pet ključnih vodil, na katera se splača opreti ob nakupu.
Velikost
Najprej bo treba v roko vzeti meter in izmeriti, koliko prostora za televizor je v naši dnevni sobi. Načeloma res velja, da je več bolje, a se je treba vprašati, kam bomo velikanski zaslon dejansko lahko postavili. Splošno znano je, da v trgovini artikli delujejo nekoliko manjše kot v domačem okolju; sploh pa to velja za televizorje, ki si prostor v trgovini delijo z velikanskimi paneli malih hišnih kinov. Najnevarnejše je torej, da boste imeli prevelike oči in kupili televizor, ki se ga ne bo dalo nikamor postaviti. Za povprečno veliko dnevno sobo načeloma velja vodilo 50 palcev diagonale – a je veliko bolje, če prostor izmerite prej, saj si lahko le na ta način zagotovite, da bo srce domače zabave dejansko lepo sedlo v prostor.
Resolucija
Kakovost slike je ključnega pomena – sploh na večjih zaslonih je očitno, če slika zaradi pomanjkanja pikslov ni ostra. Na vsak način se splača izogniti vsem modelom z resolucijo, manjšo od full HD, pa tudi 4k je v zadnjih letih postal cenovno dostopen. Za največje sladokusce obstajajo tudi televizorji 8k, a je razlika v primerjavi z modelom 4k manj drastična kot na primer razlika med full HD in 4k (cena pa ravno obratno!).
Tehnologija prikaza
Zelo pomembna je tudi izbira ustrezne tehnologije prikaza. LED LCD-paneli so dostopni in ponujajo sicer lepo sliko, a jih bodo OLED- in QLED-televizorji prekašali, ko pride do kontrastov in živosti barv. Glavna prednost nakupa v trgovini je, da lahko neposredno primerjate kvaliteto slike različnih modelov. Glavna slabost pa, da si boste zaradi te primerjave zelo verjetno želeli kupiti dražji model z OLED- ali QLED-zaslonom.
Povezljivost
HDMI- in USB-vhodi so v modernem svetu čista osnova, je pa dobro preveriti, ali jih bo dovolj za priklop vse periferije, ki jo že imate doma. Pametni televizor se mora tudi povezati z omrežjem, a sama Wi-Fi povezljivost ni nujno dovolj. Pred nakupom se splača preveriti, ali televizor omogoča pretočno predvajanje multimedije iz drugih pametnih naprav, ki jih imate. To funkcionalnost se da sicer kasneje dodati s pomočjo HDMI-vmesnikov, a dodatno investiranje v že tako drag stroj verjetno ni nekaj, kar si želite.
Cena
Na ceno pametnega televizorja najbolj vpliva velikost, resolucija in tehnologija prikaza. Večji finančni vložek zahtevajo veliki televizorji 8k, ki sliko prikazujejo z OLED- ali QLED-tehnologijo. A pozor! Cena odličnih visokoločljivostnih panelov se je z razvojem tehnologije znatno spustila. To pomeni, da lahko že za nekaj sto evrov dobite televizor, ki bi pred desetimi leti stal nekajkrat toliko. Živel tehnološki napredek!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV