Moskisvet.com
Računalniški monitorji

Naprave in aplikacije

Na kaj biti pozoren pri nakupu monitorja

Oskar Sokolov
16. 06. 2023 05.00
0

Čeprav so laptopi postali izredno popularni in za mnoge predstavljajo edini dostop do računalnika, se zanimanje za nakup ločenih računalniških monitorjev ne umirja.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Čeprav so laptopi postali izredno popularni in za mnoge predstavljajo edini dostop do računalnika, se zanimanje za nakup ločenih računalniških monitorjev ne umirja. Po eni strani ostaja od njih odvisna zvesta baza uporabnikov, ki prisegajo na stacionarne "kište", hkrati pa tudi feni laptopov radi investirajo v večji računalniški monitor, ki ga uporabljajo doma predvsem zaradi večje površine. Ne glede na to, v katero kategorijo spadate, pa velja pred nakupom računalniškega monitorja pozorno pregledati nekaj pomembnih specifikacij. Poglejmo si, česa pred nakupom monitorja nikakor ne smete spregledati. 

To nas čaka v tehnološki prihodnosti
Preberi še
To nas čaka v tehnološki prihodnosti

Velikost 

Zdi se samoumevno, pa ni vedno. Načini uporabe računalniškega monitorja se resda razlikujejo, a načeloma za veliko večino velja, da je več bolje. Dizajnerji in gamerji bodo na večjem zaslonu videli več vsebine naenkrat, "navadni" pisarniški uporabniki pa bodo lahko imeli odprtih več oken naenkrat, ne da bi si zaradi miniaturnih črk hkrati kvarili vid. Izbira premajhnega monitorja se bo pri nakupu v trgovini, kjer lahko našo novo elektronsko investicijo prej v živo ogledamo, le redko zgodila, povsem drugače pa je pri nakupu po spletu. V spletni trgovini si večinoma res težko predstavljamo, kako velik bo monitor v resnici. V osnovi velja, da je za skoraj vse uporabnike diagonala 20 palcev minimum, za resno grafično delo ali gaming pa si boste hvaležni, če kupite zaslon s premerom 25 palcev ali več. 

Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu pametne ure?
Preberi še
Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu pametne ure?

Resolucija

Tako kot pri velikosti tudi pri resoluciji velja, da je več bolje – vsaj v veliki večini primerov. Kot kuge se izogibajte monitorjev, ki imajo resolucijo, nižjo od fullHD – to je absolutni minimum. Če imate več denarja, se sploh pri večjih diagonalah splača pozanimati o 1440p in 4k panelih. A pozor! Ultra visoka resolucija porabi več računalniške moči, zato nanjo raje pozabite, če uporabljate šibkejšo strojno opremo oziroma dotrajan računalnik. 

Tako bo zdravstvo videti čez 10 let
Preberi še
Tako bo zdravstvo videti čez 10 let

Povezljivost

Ko smo že pri starih računalnikih – VGA in DVI vhodi, ki jih uporabljamo za priklop zaslonov na računalnik že več kot dvajset let, niso več samoumevni niti na modernih laptopih niti na modernih monitorjih, sploh ko se dotaknemo višjega cenovnega razreda. To pomeni, da se pred nakupom prepričajte, da monitor, ki ga kupujete, dejansko lahko povežete s tehnologijo, ki jo imate. Morebitno nekompatibilnost vhodov se da sicer skoraj vedno rešiti z ustreznim adapterjem, a je to precej bolje vedeti že v trgovini kot se doma jeziti, da monitorja nikakor ne moremo usposobiti s priloženimi kabli. V osnovi velja, da naj ima nov monitor vsaj en HDMI vhod, ki trenutno predstavlja množični standard povezovanja zaslonov in računalnikov, vhodi tipa USB C in display port pa so pogosto priročen dodatek.

Sončne farme v vesolju: več kot le naivna znanstvena fantastika
Preberi še
Sončne farme v vesolju: več kot le naivna znanstvena fantastika

Tehnologija prikaza

K sreči so debeli in očem škodljivi CRT monitorji že zdavnaj stvar preteklosti, a izbira ustrezne tehnologije ni tako enostavna kot "karkoli, kar je tanko in deluje moderno". Tanki moderni zaslonski paneli se namreč delijo v tri kategorije: IPS, TN in VA. Za veliko večino uporabnikov bo daleč najboljša izbira IPS, ki ponuja lepe barve in dobro pokritost vidnih kotov. TN zna biti po drugi strani zanimiv za gamerje zaradi hitre odzivnosti, ki odtehta slabše barve in vidne kote, VA paneli pa še najbolj ustrezajo multimedijskim "kroničem", saj se lahko pohvalijo z lepo kontrastno sliko, a manj odzivnim prikazom. Na kratko: če ne veste, kaj bi izbrali, izberite IPS. 

Kaj je superapp, digitalni švicarski nož?
Preberi še
Kaj je superapp, digitalni švicarski nož?

Cena

Za soliden nov FullHD monitor boste morali odšteti minimalno dobrih 100 evrov, za kvalitetne visokoresolucijske modele pa si rezervirajte vsaj nekaj evrskih stotakov. Načeloma velja, da so razlike med dražjimi in cenejšimi monitorji zelo velike nekje do zneska 500€, potem pa cena začne eksponentno rasti, razlike med modeli pa so vse manjše. Imejte torej realna pričakovanja glede na svoj budžet, hkrati pa naj vas ne zaslepijo zasoljeno dragi modeli, ki so od trikrat cenejše različice komaj zaznavno boljši.

Kaj je kripto rudarjenje in kako deluje?
Preberi še
Kaj je kripto rudarjenje in kako deluje?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648