Moskisvet.com
shutterstock 173451509

Naprave in aplikacije

Katero tablico kupiti: vodič po nakupu tabličnega računalnika

M.S.
19. 01. 2022 05.00
0

Tablični računalniki so si z leti izborili svoj prostor pod tehnološkim soncem in upravičili svoj obstoj. Po tem, ko je dal Steve Jobs uporabnikom leta 2010 z iPadom vedeti, česa vsega so zmožni, se je nekaj časa zdelo, da bodo celo izrinili prenosnike. Sčasoma so ''zgolj'' zapolnili prostor med pametnimi telefoni in prenosnimi računalniki. Ker so se prijeli, so jih začela izdelovati mnoga tehnološka podjetja in ponudba je danes temu primerno bogata. Tablice niso več samo pripomočki za kratkočasenje, ampak nam lahko pomagajo tudi pri resnem delu. Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu tablice, ugotavljamo v nadaljevanju.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Na trgu danes najdemo tablice, vredne od 50 do nekaj tisoč evrov. Služijo različnim namenom, od zabave do dela. Da bi kupili tako, ki bo ustrezala vašim pričakovanjem, si morate pred tem odgovoriti na nekaj ključnih vprašanj, saj je na prodajnih policah veliko različno velikih naprav z različno zmogljivostjo, ki so namenjene različnim stvarem. Med njimi so tudi tablice, ki so celo zmogljivejše od nekaterih prenosnikov.

Tablica je lahko tudi pomembo orodje, ne zgolj vir zabave.
Tablica je lahko tudi pomembo orodje, ne zgolj vir zabave. FOTO: Shutterstock
Nakup slušalk: katere slušalke izbrati?
Preberi še
Nakup slušalk: katere slušalke izbrati?

Namen

Za kaj boste tablični računalnik pretežno uporabljali? Tablice najpogosteje uporabljamo za večpredstavnost in brskanje po spletu ter seveda komuniciranje. Če nameravate z njo govoriti po telefonu, si omislite model z režo za kartico SIM. Za preigravanje računalniških iger potrebujete karseda zmogljivo napravo. Če tablico uporabljate za bralnik in ne potrebujete dodatnih funkcij, ne potrebujete zmogljive strojne opreme. Še bolje je, če si za to omislite klasični bralnik (e-book), katerega baterija ima daljšo avtonomijo in življenjsko dobo, zaslon pa je manj utrujajoč kot pri tablici. Poleg tega so take naprave lažje kot tablice. Če tablico kupujete za majhnega otroka, dajte večji poudarek fizični vzdržljivosti, pri čemer bo prišla prav gumirana konstrukcija, prednost pa so tudi prednameščene poučne aplikacije. Tovrstne tablice imajo sicer osnovno strojno opremo.

Vsestranske tablice so našle svoje mesto v tehnološki zgodovini.
Vsestranske tablice so našle svoje mesto v tehnološki zgodovini. FOTO: Shutterstock
Nakup pametnega telefona: kateri pametni telefon izbrati?
Preberi še
Nakup pametnega telefona: kateri pametni telefon izbrati?

Operacijski sistem

Izbira operacijska sistema, določa katero okolje boste uporabljali – Googlovo, Applovo ali Microsoftovo. Vsako ima tudi lastne aplikacije, ki jih v drugem operacijskem sistemu ni mogoče uporabljati. Če vam bo tablica služila kot delovno orodje, priporočamo, da se odločite za operacijski sistem, ki ste ga že vajeni oz. ki ga uporabljate na računalniku/telefonu. Če prisegate na OS Windows, boste imeli na tablici na voljo vse aplikacije, ki jih imate tudi na računalniku. Tablična različica se namreč domala ne razlikuje od namizne. Glavna prednost OS Windows je širok nabor programov in možnost uporabne namiznih aplikacij, v nasprotju s konkurenco pa ima večje zahteve glede strojne opreme, kar pomeni tudi večjo porabo energije. Na cenejših napravah za nezahtevne uporabnike je pogosto nameščen OS Android, ki ponuja široko paleto pisarniških paketov in drugih uporabnih aplikacij. V nasprotju z operacijskim sistemom iPadOS (več o tem v nadaljevanju) je ranljivejši za viruse in zlonamerne programe, delovanje ni tako zelo tekoče in hitro ostanete brez podpore, ki se z novo različico običajno tudi konča. iPadOS je izjemno dobro optimiziran – nenazadnje je iPad sinonim za tablične računalnike – in nudi široko paleto aplikacij. Apple vam zagotavlja tudi dolgoletno podporo. Edina slabost tega sistema je, da gre za zaprto okolje, ki vam dovoljuje zgolj ''nakupe'' v trgovini App Store. Poleg omenjenih najdemo na trgu tudi tablice z OS Chrome in Amazon Fire OS.

Če operirate z veliko podatki, je vredno razmisliti o nakupu tablice "dve v enem".
Če operirate z veliko podatki, je vredno razmisliti o nakupu tablice "dve v enem". FOTO: Shutterstock
Vodič po spletnem nakupovanju
Preberi še
Vodič po spletnem nakupovanju

Tablice z operacijskim sistemom Windows so pogosto izdelane kot naprave "dve v enem", kar pomeni, da ima tablica priloženo tipkovnico, s katero se spremeni v prenosni računalnik. Zaradi zaslona na dotik je vnašanje podatkov pri tablicah manj učinkovito, in če operirate z veliko podatki, je dodatna tipkovnica Bluetooth še kako dobrodošla.

Velikost zaslona in razmerje stranic

Velikost zaslona se pri tablicah giba med sedmimi in desetimi palci, glede na velikost zaslona pa jih razvrščamo v tri kategorije: od 5- do 8-palčne, od 9- do 11-palčne ter 11-  ali večpalčne. Če vam bo tablica služila kot komunikacijsko orodje, si omislite manjšo, če bo služila kot delovno orodje ali bo namenjena gledanju večpredstavnostnih vsebin, pa večjo. Čeprav ima večina pametnih telefonov zaslon do roba, pa rob pri tabličnih računalnikih pride prav, ko jih je treba med uporabo držati.

Moč tablice je leta 2010 v svet ponesel Apple, čeprav je Microsoft idejo predstavil že na začetku tisočletja.
Moč tablice je leta 2010 v svet ponesel Apple, čeprav je Microsoft idejo predstavil že na začetku tisočletja. FOTO: Shutterstock
Nakup prenosnika: kateri prenosni računalniki izbrati?
Preberi še
Nakup prenosnika: kateri prenosni računalniki izbrati?

Za brskanje po spletu vam priporočamo razmerje stranic 4 : 3, za gledanje filmov in serij pa širokokotni zaslon (16 : 9 oz. 16 : 10). Ločljivost je odvisna od diagonale. Za manjše tablice je dovolj ločljivost HD, za večje pa vsaj Full HD (1920 x 1080). Oznaka IPS (pri Applu temu marketinško pravijo Retina) zagotavlja visoko ločljivost, širok vidni kot in odlično reprodukcijo barv. Med še boljše zaslone sodita AMOLED in Super AMOLED, katerih barve so zelo bogate. Ta tehnologija med uporabo izključi črne slikovne točke, zaradi česar je poraba baterije manjša.

Strojna oprema

Kako sposobna bo vaša tablica, je odvisno predvsem od procesorja. Od njega namreč ni odvisno le delovanje operacijskega sistema, ampak tudi izvajanje operacij. Od strojne opreme sta odvisni hitrost izvajanja operacij in sposobnost izvajanja zahtevnejših opravil. Tablice ponujajo tudi 10-jedrne procesorje, a tudi s pol manj boste še zadovoljni. Enako velja tudi za frekvence procesorja, ki se gibljejo od 1,2 GHz navzgor. To bo dovolj za večpredstavnost, za zahtevnejše operacije pa naj bo frekvenca najmanj 1,8 GHz. Pri tablicah to sicer ni tako zelo pomemben dejavnik kot npr. pri nakupu prenosnega ali namiznega računalnika.

Vodič za nakup televizorja: kateri TV kupiti?
Preberi še
Vodič za nakup televizorja: kateri TV kupiti?

Čipi znamke Qualcomm imajo oznako Snapdragon. Štirica je namenjena manj zahtevnim uporabnikom (gledanje filmov in serij, brskanje po spletu, igranje enostavnih videoiger ipd.), 6 in 8 pa sta kos tudi zahtevnejšim operacijam. Microsoftovi čipi Intel nosijo oznake Atom, Celeron in Pentium, kar pomeni tri stopnje zmogljivosti.

Za tablico lahko odštejete prgišče evrov ali pa celo bogastvo.
Za tablico lahko odštejete prgišče evrov ali pa celo bogastvo. FOTO: Shutterstock

Ko izbirate moč delovnega pomnilnika (RAM), ki omogoča izvajanje več opravil hkrati (meri se v gigabajtih), ne pristanite na manj kot 2 GB, priporočamo pa vsaj 4 GB. Pri uporabniškem pomnilniku si zagotovite najmanj 32 GB prostora za datoteke, kot so fotografije, videoposnetki, aplikacije ipd. Prostor za shranjevanje si lahko povečate s pomnilniško kartico (npr. microSD), a cenejše tablice te možnosti včasih nimajo, prav tako ne iPad. Večina tablic ponuja med 16 in 128 GB pomnilniškega prostora, priporočamo pa, da se ne zadovoljite z manj kot 64 GB.

Nakup rabljenega avtomobila: to svetuje strokovnjak za izbiro in nakup avta
Preberi še
Nakup rabljenega avtomobila: to svetuje strokovnjak za izbiro in nakup avta

S tablico verjetno ne boste veliko fotografirali, a pri nakupu je vseeno treba biti pozoren tudi na kamero. Za vsakdanjo rabo ne sme imeti manj kot 5 megapikslov (MP) oz. slikovnih točk, za resno fotografiranje pa mora imeti najmanj kamero z 8 MP.  Pozorni bodite na goriščno razdaljo, ki določa dve lastnosti: povečavo in vidno polje.

Pogosto spregledan element so zvočniki. Če boste na tablici gledali videovsebine in pri tem ne boste uporabljali slušalk, izberite tablico, ki ima zvočnike spredaj. Sicer pa priporočamo nakup brezžičnega zvočnika oz.zvočnika Bluetooth.

Nakup pohodniških čevljev: katero pohodniško obutev izbrati?
Preberi še
Nakup pohodniških čevljev: katero pohodniško obutev izbrati?

Priključki

Večina tablic ima priključek microUSB oz. USB-C, pri večini pa najdemo tudi 3,5-milimetrski priključek za slušalke. Nekatere imajo tudi priključek HDMI za prenos slike in zvoka. Apple je pri tem bolj skop, zato boste verjetno potrebovali določene adapterje, če ste nov uporabnik Applovih naprav.

Povezljivost

Gre za še en pomemben element. Večina tablic je opremljena z brezžično povezavo WiFi in Bluetoothom, ki omogočata brezžično komunikacijo med napravami. Smiselno si je omisliti tablico, ki podpira omrežje 4G, saj to omogoča večjo pasovno širino storitve in izboljšano zmogljivost.

Katere superge za tek izbrati? Koristni nasveti za pravilen nakup!
Preberi še
Katere superge za tek izbrati? Koristni nasveti za pravilen nakup!

Baterija

Baterija tabličnega računalnika naj zagotavlja najmanj deset ur aktivne uporabe brez napajanja. To pomeni, da mora imeti manjša tablica baterijo z vsaj 4.000 miliamperskimi urami, večja pa z vsaj 5.000 mAh. Ker imajo tablični računalniki večje baterije od pametnih telefonov, se tudi polnijo dlje, zato je nadvse dobrodošla možnost hitrega polnjenja.

Nakup uteži: katere izbrati in zakaj?
Preberi še
Nakup uteži: katere izbrati in zakaj?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648