V ušesa ali čez uho?
Prva odločitev, s katero se bo treba soočiti, je izbira med slušalkami za v ušesa ali tistimi, ki prekrivajo celotno uho. Slušalke za v ušesa so skoraj vedno bolj kompaktne in priročne za uporabo, tiste za čez uho pa večinoma ponujajo boljši zvok in učinkovitejše odpravljanje hrupa. Čezušesne slušalke so tudi precej večje, večja baterija v njih pa pomeni, da bodo brez kabla zdržale precej dlje. Odločitev se splača sprejeti predvsem na podlagi udobja; nekateri ne prenesejo pametnih čepkov v ušesih, drugim gre na živce, če jim glavo od zgoraj stiskajo čezušesne slušalke. Večina ljudi pa bi zaradi same praktičnosti raje izbrala slušalke za v uho, saj jih zaradi kompaktnosti res lahko vzamemo kamorkoli.
Ergonomija: najpomembnejši element
Ergonomija je pri nakupu verjetno najbolj pomemben element; tudi če najdete model, ki se odlično prilega vaši glavi in ima vrhunske tehnološke značilnosti, od njega ne boste imeli veliko, če vas bodo novi naušniki žulili ali nasploh povzročali neudoben občutek. Tako slušalke za v ušesa kot tiste za čez uho so izrazito individualne; oblika ušes lahko povzroči, da vam bo napačno izbrana in-ear slušalka ves čas padala na tla, oblika glave pa, da vas bodo nekateri modeli čezušesnih slušalk neprijetno tiščali. Preden se odločite za nakup, je torej slušalke pametno preizkusiti v živo, saj boste le tako lahko zagotovili, da bodo udobne tudi po več urah neprekinjene uporabe.
Splača se obiskati trgovino
Tretja točka se tesno povezuje s prvima dvema. Čeprav so cene v spletnih trgovinah pogosto najugodnejše, ima obisk fizične trgovine neprecenljivo prednost: možnost preizkusa v živo. To nam med drugim omogoča, da na lastnih ušesih preizkusimo, ali nam ustreza kvaliteta zvoka in učinkovitost aktivnega izničevanja hrupa. Glavna prednost pa je nedvomno to, da lahko v trgovini preizkusimo ergonomijo in udobje različnih modelov na svojih specifičnih ušesih in svoji specifični glavi. Tudi izvrstne ocene na spletni trgovini ne morejo zagotoviti, da vam bodo slušalke tudi dejansko všeč; gre za tako oseben nakup, da se morda splača zapraviti nekaj evrov več, da boste res izbrali tisti model, ki vam najbolj ustreza.
Vam ustreza aktivno odpravljanje hrupa?
Aktivno odpravljanje hrupa je tehnološko impresivna iznajdba – to pa ne pomeni, da je za vsakega uporabnika tudi prijetno. Številni ljudje med uporabo takšnih slušalk čutijo neprijeten občutek pritiska v ušesih, včasih pa celo slabost. Fenomen je odvisen tako od vas samih kot od specifičnega modela. Preden zapravite veliko denarja, se torej res splača preveriti, kako sami tolerirate to tehnologijo. Lahko se izkaže, da je pasivno odpravljanje hrupa za vas bolj primerna alternativa.
Ekosistemska kompatibilnost
Sodobne slušalke z aktivnim odpravljanjem hrupa niso več samo naprave za predvajanje zvoka; z vsako generacijo postanejo bolj sofisticiran tehnološki pripomoček z goro dodatnih funkcij. Številne izmed njih, kot so avtomatsko preklapljanje med vašimi napravami, prilagojene geste za upravljanje, personalizirana zvočna slika ali adaptivno odpravljanje hrupa, so pogosto omejene na specifične ekosisteme; če na primer kupite slušalke neke znamke, brez ostalih naprav iste znamke pogosto ne boste mogli izkoristiti vsega, kar ponujajo. Pred nakupom se torej splača preveriti kompatibilnost; če plačamo premium ceno, je prav, da lahko res izkoristimo vse napredne funkcije, za katere smo odšteli lep kupček denarja.
Tišine je vse manj, umetna tišina pa je zaradi tega iz leta v leto bolj popularna. Slušalke, ki dobro opravijo svojo nalogo ustvarjanja umetnega zena, niso poceni, zaradi česar zgrešen nakup lahko toliko bolj boli. Če boste upoštevali zgoraj navedene prednosti, verjamemo, da takšnega obžalovanja ne bo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV