Raziskovalci kalifornijske univerze v San Diegu so namreč razvili material, ki se prilagaja temperaturi zraka in ga lahko všijemo v tkanino. To nam omogoča, da smo nevidni za termovizijo in nočno optiko, kot so očala, monokularji in daljnogledi za nočno opazovanje. Material se lahko temperaturi prilagodi v samo nekaj minutah in prav nič ne ovira lastnika.
Čemur smo bili do zdaj priča v filmih in znanstvenofantastičnih knjiga, počasi, a vztrajno postaja realnost. Skrivnost nosljive naprave, ki je še v razvojni fazi, je vosku podoben material, ki se nenehno prilagaja temperaturi zraka. Ker deluje kot izolator, njegova temperatura ne vpliva na temperaturo uporabnika, četudi se na hitro segreje ali ohladi – od 10 do 38 stopinj Celzija se lahko povzpne v manj kot minuti. Ko se material enkrat prilagodi zunanji oz. notranji temperaturi, postane neviden za toplotne senzorje in infrardeče kamere.
Kot rečeno, so za delovanje znanstveniki uporabili vosku podoben material, ki pa ima bolj kompleksno strukturo in katerega tališče je pri 30 stopinjah Celzija, kar je tudi temperatura kože. Če je temperatura zraka višja, se material stopi in stabilizira, če je hladneje, pa utrdi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV