A za hiter vpogled v to, kaj so nam v Cupetrinu na mobilnem področju pripravili letos, ni treba ure sedeti za računalnikom in spremljati prenosa njihovega razvlečenega dogodka naslednji teden. V bistvu za hiter vpogled niti ni treba čakati do 13. oktobra. Ker je Apple pač Apple, že več mesecev po spletu krožijo precej zanesljive govorice o tem, kakšna bo dvanajsta serija novih iPhonov. Kaj torej pričakovati?
Osvežen dizajn
Že nekaj let so malodane vsi iPhoni sendvič iz stekla in kovine. Letos se bo to ponovilo, a bodo linije precej bolj ostre kot prejšnja leta. Vse od iPhona 6 smo bili priča zaobljenim robovom in mehkim prehodom, letošnji modeli pa naj bi vizualno precej bolj spominjali na starejše iPhone 4 in 4S. Spredaj in zadaj bo steklo, okoli in okoli pa bo kovinski okvir, ki naj bi bil pri dražjih modelih iz nerjavečega jekla, pri dostopnejših pa iz aluminija. Dizajn zadnje stranice naj bi bil na las podoben lanskim modelom; pričakujemo kombinacijo mat in svetlečega stekla in štirioglato »gnezdo« z dvema ali tremi fotografskimi tipali.
Štije različni modeli
Po precejšnjem neuspehu takrat pregrešno dragega prestižnega iPhona X so pri Applu začeli ponujati tudi nekoliko okleščeno različico za tiste, ki imajo tanjše denarnice, a si vseeno želijo okusiti najnovejše, kar Apple ponuja. Leta 2018 so tako ponudili dostopnejši iPhone XR, lani smo dobili dostopnejši iPhone 11, letos pa naj bi Apple »revežem« namenil kar dva modela. Pričakujemo torej dva ugodnejša modela in dva dražja modela v različnih velikostih.
Najmanjši in najcenejši naj bi bil iPhone 12 Mini, ki bo s 5.4 palčnim zaslonom po velikosti ohišja le malenkost večji od prvega iPhona SE ali iPhona 5S. Drugi dostopnejši model bo imel 6.1-palčni zaslon, slišal pa naj bi na ime iPhone 12.
Prvi od dražjih modelov naj imel enako velik zaslon in ohišje kot iPhone 12, poimenovali pa so ga iPhone 12 Pro. Čeprav bo navzven podoben, bo imel bolj napredni fotografski sistem in boljši zaslon, verjetno bo tudi malenkost zmogljivejši. Najdražji in največji bo 6,7-palčni iPhone 12 Pro Max. Poleg enormne velikosti naj bi bil edini, ki bo imel štiri fotografska tipala na zadnji strani.
Zasloni
Vsi letošnji modeli naj bi bili opremljeni z OLED zasloni, ki ponujajo bolj žive barve in odlične kontraste, povrh vsega pa so še manj energijsko potratni. OLED zasloni so bili pri iPhonih prej rezervirani za dražje »Pro« modele. Dolgo časa se je govorilo, da naj bi Apple končno ujel androidno konkurenco in vsaj v »Pro« modelih ponudil visoko hitrost osveževanja 120Hz, a novi podatki trdijo, da so spremenili načrte. Čeprav bodo zasloni, ki jih zanje izdeluje Samsung, sposobni hitrega osveževanja, bo to strojno onemogočeno. Prva ugibanja so bila, da naj bi se Apple hitremu osveževanju odpovedal zaradi težav v dostavni verigi, nove ugotovitve pa potrjujejo, da so se gladki sliki odpovedali, ker naj bi bile baterije v novih iPhonih premajhne, da bi lahko ob precej potratnem hitrem osveževanju zdržali cel dan.
Sem omenil, da bo velikost baterije celo malenkost manjša kot pri prejšnjih modelih? Apple očitno manjša napačne stvari; malodane potrjeno je namreč, da bo velikost zareze pri najnovejših iPhonih enaka kot lani. In predlani. In predpredlani. Edini od novih iPhonov, ki bo imel malenkost manjši »notch«, bo najmanjši in najcenejši iPhone 12 Mini. In še tega so zmanjšali le zato, da bi lahko zaradi manjšega zaslona levo in desno od zareze stisnili uro in informacije o bateriji. Hm.
Kamere
Letos naj bi iPhoni doživeli konkretno kozmetično preobrazbo, kamere pa naj bi bile deležne manjše nadgradnje. Pričakujemo, da bodo le malenkost zmogljivejše od lanskih (ki so tako ali tako izvrstne). Cenejša model bosta imela, tako kot lanska »enajstka«, dve fotografski tipali (»navadno« in širokokotno), dražji Pro-ji bodo deležni še približane »telephoto« kamere. Edini iPhone, ki naj bi dobil novo, četrto tipalo, bo Pro Max. Vanj naj bi pri Applu vtaknili LiDAR senzor. LiDAR smo spomladi prvič srečali v iPad Pro-ju, omogoča pa precej bolj prepričjivo AR izkušnjo (ker zna natančno in hitro izmeriti razdalje med fizičnimi objekti v prostoru). Zna biti, da bo, ker odlično meri razdaljo, izboljšal tudi portretni način.
5G in zmogljivost
Ker pri nas 5G še ni pridobil na popularnosti (in ker nimamo pravega omrežja), se ne bomo preveč razveselili novice, da bodo vsi novi iPhoni omogočali 5G povezljivost. Vse se bo dalo tudi kupiti v dveh različicah, z ali brez podpore za mmWave. mmWave je sicer dražji, a omogoča občutno hitrejšo mobilno 5G poveljivost. Če omrežje sploh obstaja, seveda.
Kar se tiče zmogljivosti, je zgodba pričakovana. iPhone 12 serijo bo poganjal A14, procesor, ki obljublja občutno večjo računsko in grafično zmogljivost od lanske generacije. Zmogljivost naj bi bila celo vsaj primerljiva s tistimi procesorji, ki se bodo v androidnih telefonih na trgu pojavili šele naslednje leto. A14 naj bi bil tako zmogljiv, da ga bo Apple v malenkost izboljšani A14X izvedbi uporabil celo v novih MacBookih, ki bodo prvič temeljili na ARM arhitekturi. A vsa ta zmogljivost niti ni velika novica. iPhoni so že toliko časa hitri in vedno odlično optimizirani, da gladko delovanje malodane a priori pričakujemo.
Cena. In polnilec.
Najcenejši in najmanjši iPhone 12 Mini naj bi stal toliko kot lanski iPhone 11: v Ameriki bodo zanj želeli 699 dolarjev. Cena najprestižnejšega 12 Pro Max-a naj bi se čez lužo povzprela do skoraj 1500 zelencev. Cene niso ravno ugodne, a so glede na zgodovino pričakovane. Vsaj dražji kot lani niso, bi lahko rekli.
A za prestižno ceno bi verjetno pričakovali, da boste zraven novega iPhona vsaj dobili polnilec, ane? Določeni viri trdijo, da bo Apple z izgovorom varovanja okolja iz škatle umaknil slušalke in polnilec. Vse, kar bomo dobili, bo iPhone in kabel. Kabel naj bi bil sicer letos bolj vzdržljiv in odet v tekstil, a je to le slaba tolažba. Sploh če pomislimo, da Applovi hitri polnilci stanejo skoraj sto evrov. Apple naj bi torej telefone, za katere zaračunava tudi krepko čez tisoč evrov, prodajal brez polnilca v škatli.
Če smo zelo eko-usmerjeni in pomislimo na podatek, da na leto svet proizvede kar 300.000 ton (!) elektronskih odpadkov, je morda odsotnost polnilca, ki ga velika večina tako ali tako že ima doma, razumljiva in celo dobrodošla. A če polnilca ni, bi lahko Apple zaradi denarja, ki ga prihranijo, brez težav spustil ceno, česar govorice ne omenjajo. Precej bolj verjetno je torej, da gre še za eno pogoltno odločitev ameriškega velikana, ki jo bodo skušali predstaviti kot skrb za okolje. Če bi jim bilo tako mar za naš planet, verjetno ne bi uporabljali lastnih kablov in vmesnikov, ki jih ne moremo uporabljati za nič drugega kot za njihove naprave. Ali pa bi v osnovi dizajnirali naprave, ki bi se jih dalo lažje popraviti. Ne pozabimo: Apple je podjetje, ki vse od iPhona 8 naprej ne omogoča menjave zadnjega stekla. Če razbijemo zadek, nam velikodušno ponudijo novo »refurbished« napravo. Za skromno ceno 500 evrov. Naš iPhone, ki ga kazi le razpoka na zadnji strani, pa odpošljejo in uporabijo za nekaj rezervnih delov. Toliko o zelenem podjetju.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV