Avstrijski predstavnik Huaweija je nedavno na tiskovni konferenci rekel celo, da se bo Huawei odpovedal Googlovim storitvam, tudi če bodo ameriške sankcije ukinjene. Predstavniki kitajskega velikana so izjavo sicer kmalu preklicali in poudarili, da je po njihovem odprt, vsem dostopen androidni sistem še vedno najbolj zaželen in da si želijo android (vključno z Googlovimi storitvami) uporabljati še naprej, če jim bodo sankcije to dopuščale.
V isti izjavi so povedali še, da bodo v nasprotnem primeru, torej če bodo sankcije ostale in bodo njihovi telefoni prikrajšan za Google Play, Youtube, Gmail in ostale osnovne Googlove aplikacije, začeli uvajati svoj lastni ekosistem, vključno z lastno trgovino aplikacij. “Lasten ekosistem”, ki je v bistvu odprtokodna androidna osnova s Huaweijevimi alternativami Googlovih aplikacij, se je pojavil že v lani predstavljenem Mate-u 30. Ravno kronično pomanjkanje aplikacij je povzročilo, da se napravica kljub odlični strojni osnovi na zahodu ni prijela. A številke znova kažejo, da se Huaweiju ni treba ničesar bati.
Sveži podatki o tržnem deležu...
Sveži podatki Canalysa kažejo, da je na globalnem trgu pametnih telefonov Huawei po številu prodanih naprav v zadnjem četrtletju lanskega leta ostal na tretjem mestu (zadnja četrtletja vsakega leta značilno dominira Apple s splavitvijo novih iPhonov), medtem ko se je na Kitajskem v istem četrtletju prepričljivo (s skoraj 40% tržnim deležem) utrdil na prvem mestu, medtem ko so vsi ostali velikani beležili znaten padec.
A najbolj zanimiv je letni globalni pregled, kjer je prav Huawei “med velikimi” zabeležil zavidljivo, kar 17-odstotno rast. Za primerjavo, Samsung je “zrasel” le za 2 %, medtem ko je Apple lani prodal 7 % manj telefonov kot leto prej. Na globalni ravni Huawei še vedno zaostaja le za Samsungom. A tudi če se bo velika rast kljub vsem sankcijam nadaljevala, bo preteklo še precej vode, preden bo Huawei na trgu pametnih telefonov zasedel vodilno mesto; v primerjavi z južnokorejskim velikanom so še vedno prodali kar 60 milijonov manj pametnih telefonov. A vendar: prepričljivo najvišja rast znova kaže, da sankcije na Huawei še zdaleč niso imele pričakovanega učinka.
“Zahodna strategija?”
Jasno je, da je Huawei precej neodvisen od zahodnega trga; čeprav krepko zaostajajo za Samsungom, so še utrdili svoje mesto na lestvici najvplivnejših mobilnih znamk. Veliko večino njihovega trga pač predstavlja Kitajska, kjer je Google tako ali tako prepovedan, konkurenca s Samsungom na čelu pa tam nima pravega vpliva. Morda ravno to pomeni, da si bo Huawei drznil tvegati in bo skušal še na zahodu, kjer je to vsem predhodnikom spodletelo(khm..Windows Phone), izpodbijati Googlovo absolutno avtoriteto na področju mobilnih aplikacij. Medtem ko bi večino dobička tako ali tako “pridelali” v svoji regiji, bi pri Huaweiju na zahodu lahko postopno uvajali svoj lastni ekosistem.
To je zelo verjeten scenarij v primeru, če bodo ameriške sankcije obveljale, izjava avstrijskega predstavnika Huaweija pa daje misliti, da tudi v primeru prekinitve sankcij to predstavlja možno smer razvoja dogodkov. Če kdo, ima Huawei finančna sredstva, dovolj veliko lokalno tržišče in nanazadnje gotovo tudi podoro države v takem megalomanskem projektu. Je avstrijskemu predstavniku iz ust zgolj zletela beseda preveč, ki je v resnici razkrila dolgoročno strategijo tega kitajskega megapodjetja?
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV