Moskisvet.com
Honor 50-7

Naprave in aplikacije

To bo tvoj naslednji pametni telefon

Oskar Sokolov
01. 12. 2021 05.00
0

Vse, odkar je pred nekaj leti spor med Kitajsko in ZDA Huawei prikrajšal za Googlove storitve, so Huaweijevi telefoni na zahodu precej nezanimivi. Ravno zaradi tega je Honor 50, ki zelo jasno temelji na Huaweijevi Novi 9, pri nas požel toliko zanimanja – Honor kot podjetje, ločeno od Huaweija, še vedno ponuja dostop do Googlove tržnice, kar je za marsikaterega potrošnika osnova. Če so vam torej vedno bili všeč Huaweijevi telefoni, a vas je zadnjih nekaj let odganjalo pomanjkanje aplikacij, si Honor 50 nedvomno zasluži vašo pozornost.

Trdo ali mehko maslo?

Ker je Honor 50 prvi telefon, ki se je pod neodvisno znamko Honor znašel na slovenskem tržišču, je jasno, da je ravno od tega modela odvisno precej – prvi vtis pač zelo veliko pomeni. Na Honorjevo srečo je prvi vtis, ko Honorja 50 vzamemo iz škatle, zelo dober, za kar je v prvi vrsti zaslužen zaslon. 

Zaslon je svetel in AMOLED-sko kontrasten.
Zaslon je svetel in AMOLED-sko kontrasten. FOTO: Oskar Sokolov

Barvit, svetel in velik, bi ga lahko opisali s tremi besedami. Tehnologija AMOLED poskrbi za živahno in kontrastno sliko, čeprav je resolucija »le« FHD+, je tudi majhno besedilo na zaslonu ostro. A glavni adut zaslona ni v barvitosti in velikosti, ampak v hitrosti osveževanja. Ker se Honor 50 osvežuje 120-krat na sekundo (kar je enkrat več od povprečnega pametnega telefona), takoj dobimo občutek hitrosti in odzivnosti. Če nikoli niste uporabljali naprave s hitrim osveževanjem zaslona, si (poleg tega, da pogledate video predstavitev) razliko najlažje predstavljate s pomočjo masla – 60-herčni zaslon spominja na mazanje hladnega masla, 120-herčni pa na mazanje toplega. Razlika je očitna predvsem pri neskončnem drsanju po socialnih omrežjih in dolgih spletnih straneh, pa tudi meniji in nastavitve pač delujejo hitro in odzivno.

Ravno zaradi hitrega osveževanja zaslona tudi lažje pozabim na zaobljenost zaslona – čeprav so zakrivljeni robovi videti estetsko, mi neravna zaslonska površina zaradi oteženega tipkanja ni všeč. A na to se pač navadiš, če telefon nekaj časa uporabljaš. 

Kamere: bodoči vplivneži bodo navdušeni

Honor je očitno pri petdesetki precej ponosen na svoj sistem kamer, ki naj bi se zanašal na Honorjev lastni napredni algoritem za obdelavo slik. Kamere so namreč zelo vpadljive – na zadku telefona bomo zelo hitro opazili eno veliko in tri majhna tipala. Štirikamerni sistem poleg glavne ponuja še širokokotno in približano kamero, četrti senzor pa pomaga s podatki o globini. 

Kamere hitro padejo v oči.
Kamere hitro padejo v oči. FOTO: Oskar Sokolov

Rezultati tega pestrega konglomerata različnih tipal so s fotografskega stališča zelo solidni, a vseeno zaostajajo za najdražjimi telefoni. Barve na primer sploh v slabših svetlobnih pogojih pogosto niso najbolj prepričljive, pa tudi sama ostrina širokokotnih in nočnih posnetkov izdaja, da za napravo nismo zapravili cele plače. A to ne pomeni, da so rezultati slabi – večina slik in videoposnetkov je ostrih in barvno všečnih, kar je za objave na socialnih omrežjih zelo pomembno. 

In ravno z mislijo na socialna omrežja naj bi bila zasnovana kamera Honorja 50, zaradi česar so v programe pri Honorju vključili precej dodatkov, ki bodo bodočim vplivnežem zelo všeč. Najbolj je morda zanimiva prav funkcija »dvojnega videa«, ki omogoča snemanje s prednjo in zadnjo kamero naenkrat. Sploh novincem na področju vloganja, ki še niso vešči zapletenih videoprogramov, bo možnost hkratnega snemanja sebe in okolice zelo všeč. 

Lep in spolzek

Zmogljiva kamera in lep zaslon sta le dva od dejavnikov pri izbiri nove naprave. Kakšen pa je preostanek? Zelo soliden. Vizualno je telefon nedvomno vpadljiv in svetleč, a v rokah ne daje cenenega občutka. Problematična zna biti spolzkost, saj gladkost telefona poskrbi za to, da Honor 50 rad sam od sebe zleze iz žepa ali na rob mize – Honor se tega očitno zaveda, zato so v škatlo porinili prozoren ovitek. Lepa gesta. 

Bleščeč zadek telefona
Bleščeč zadek telefona FOTO: Oskar Sokolov

Na testih zmogljivosti Honor 50 sicer ne bo podrl rekordov (Snapdragon 778G zaostaja za najboljšim Snapdragonom 888(+)), a je v vsakdanji uporabi izredno odziven. Aplikacije socialnih omrežij prebavi brez kakršnega koli zatikanja, pa tudi mobilne igre ga ne bodo upočasnile. Pohvalil bi Honorjevo programsko opremo, ki brez nepotrebne programske navlake in dodatkov deluje pregledno, hkrati pa ponuja tudi nekaj resnično uporabnih dodatkov (vedno vklopljen zaslon mi je všeč, na primer). Podobno sem bil prijetno presenečen nad podzaslonskim čitalcem prstnih odtisov, ki je za razliko od mojih preteklih izkušenj s podzaslonskimi čitalci deloval zanesljivo in hitro. Tudi baterija, ki se s priloženim polnilcem do 70 odstotkov napolni v pičlih 20 minutah, je mojo srednje zahtevno uporabo brez izjeme prenašala več kot en dan.

Za koga torej je?

Honor 50 za dobrih 500 evrov ponuja precej, jasno pa je, da je narejen z mislijo na točno določeno populacijo. Tisti, ki ste radi na socialnih omrežjih, boste med neskončnim drsanjem nedvomno hvaležni za 120-herčni zaslon, še bolj pa boste vsi, ki radi objavljate na socialnih omrežjih, navdušeni nad programskimi triki fotografskega sistema. Uporabnika, ki si želi le dober telefon, Honor 50 nikakor ne bo razočaral, tiste, ki so »friki« socialnih omrežij, pa bo zelo verjetno povsem prevzel. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648