Hekerji in goljufi so bili v svojih napadih in prevarah precej uspešni, z umetno inteligenco pa so takšne prevare še bolj izpopolnjene in težje prepoznavne. Tudi varnostnim strokovnjakom, ki poznajo skoraj vse hekerske trike in načine pretentanja uporabnikov.
Na eno takšnih super realističnih goljufij z umetno inteligenco je pred kratkim opozoril Microsoftov svetovalec Sam Mitrovic, ki je bil sam žrtev poskusa goljufije v Gmailu. Čeprav ni nasedel prevari in poskusu hekerja, da bi se dokopal do njegovega računa na storitvi Google, je bil nemalo presenečen, kako realen je bil napad in kako dobro so se goljufi nanj pripravili.
Vse se je začelo po tem, ko je prejel obvestilo, v katerem so ga prosili, naj odobri obnovitev računa Gmail, kar je običajna taktika, ki jo napadalci uporabljajo za pošiljanje uporabnikov na lažni portal za prijavo, kjer morajo vnesti svoje prave podatke, ki jih v bistvu predajo hekerjem. Temu poskusu goljufije seveda ni nasedel in približno 40 minut kasneje je prejel telefonski klic, na katerega se ni oglasil. Kasneje so ga obvestili, da ima neodgovorjen klic iz Googlove pisarne v Sydneyju.
Teden dni kasneje je prejel še eno obvestilo o zahtevi za obnovitev računa, po zavrnitvi pa je 40 minut kasneje prejel telefonski klic, na katerega se je tokrat odzval. Na drugi strani linije je bila oseba z ameriškim naglasom, ki je trdila, da dela za Googlovo podporo uporabnikom in je Mitrovica opozorila na sumljive aktivnosti na njegovem računu in da je nekdo teden dni dostopal do računa, s katerega je prenašal podatke.
Med pogovorom z osebo je Mitrovic preveril številko, s katere ga je oseba poklicala in je bila res povezana s poslovno stranjo Googla. A ker je vedel, da lahko hekerji uporabijo taktiko lažnega prikaza številke, je ostal skeptičen in prosil, naj mu pošljejo e-pošto, da se prepriča, ali je oseba, s katero se pogovarja, res iz Googla. Tisto sporočilo je prispelo v nabiralnik in izgledalo je res resnično, a šele ko je malo bolje pogledal, je opazil, da gre za dobro prikrito domeno, ki ni povezana z Googlom, čeprav se na prvi pogled tako zdi. Po tem, ko je klicatelj rekel "živijo" in se ni oglasil, je po desetih sekundah ponovno rekel "živijo".
"V tistem trenutku sem ugotovil, da gre za glas umetne inteligence, ker sta bila izgovorjava in presledki popolni," je pojasnil Mitrović na svojem blogu, ko je zatem odložil telefon. Presenečen je bil, kako daleč so šli goljufi pri tem poskusu goljufije in kako natančno in prepričljivo so vse razdelali. Prevara je izgledala in zvenela popolnoma zakonito in Mitrovic jim je napisal, da jim je dal petico za njihov trud.
Glede na to, da je že od začetka mislil, da gre za prevaro in je iskal morebitne znake prevare, ji ni nasedel, a če podobne klice in sporočila prejemajo povprečni uporabniki, ki vidijo, da je številka, s katere kličejo, res povezana z Googlom in že hiter pogled na elektronski naslov kaže tudi na Google, je jasno, da ne bodo tako sumničavi in mislili, da gre za prevaro. Marsikdo bo verjetno nasedel temu, je opozoril na to veliko nevarnost in dodal, da je najboljše orodje, ki ga uporabniki uporabljajo, previdnost. Vse je treba natančno preučiti ali prositi za pomoč, da se prepričate, da ne gre za goljufijo.
Ker Gmail uporablja veliko število ljudi in ker prevare postajajo vse bolj izpopolnjene, zlasti z uporabo umetne inteligence, morate biti zelo previdni, saj lahko samo en napačen klik povzroči velike težave in izgubo dostopa do Gmaila in Googlovih podatkov .
Vir: Forbes
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV