Moskisvet.com
FOMO

Naprave in aplikacije

Za tem sindromom trpi vedno več ljudi

E.R.
10. 09. 2024 04.00
0

Ste že slišali z FOMO? Gre za novodobni sindrom, za katerim iz dneva v dan trpi več ljudi.

Fit

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

V življenju vsakega izmed nas pridejo trenutki, ko se ob vsakodnevni uporabi družbenih omrežij in spleta vprašamo, koliko nam dostopnost informacij škodi in koliko koristi. Te situacije so pogosto upodobljene v trenutkih, ko se poskušamo distancirati od vira informacij, običajno telefona.

Mnogi od nas ne zdržijo tako dolgo, kot bi želeli, da ne bi preverili svojega telefona. Včasih se zdi, kot da je mobilni telefon postal podaljšana roka nas samih. Ko nismo aktivni na družbenih omrežjih, razmišljamo o tem, kaj zamujamo.

Če se tudi sami v večji ali manjši meri najdete v tem uvodu, je čas, da vam predstavimo sindrom FOMO oziroma Fear of missing out.

Zaradi sindroma FOMO je prizor na fotografij vedno bolj pogost.
Zaradi sindroma FOMO je prizor na fotografij vedno bolj pogost. FOTO: Shutterstock

Digitalna doba in poštenost

Psihologi po svetu in tudi pri nas poudarjajo, da je sindrom FOMO povezan z anksioznostjo, natančneje socialno anksioznostjo. Strah pred izgubo informacij, tj. kompulzivna skrb, da bo priložnost za novo izkušnjo zamujena.

Prav tako ima vsak od nas naravno potrebo po druženju z drugimi ljudmi in vzpostavljanju odnosov z njimi. Ta potreba je prisotna v vsakem od nas. Ni še potrjeno, da družbena omrežja, kot so Instagram, Twitter, Facebook povzročajo pojav sindroma FOMO, je pa zagotovo, da vplivajo. Da, vsak od nas ima na nek način potrebo, da svoje življenje izkoristi na najboljši možni način.

Obstaja tudi potreba biti del skupnosti ali pripadati skupini. Ampak. moramo biti pošteni do sebe glede tega, kako zelo se je ta potreba dejansko povečala, odkar živimo v digitalni dobi.

Odklepanje telefona s prepoznavanjem obraza ni tako varno, kot ste mislili
Preberi še
Odklepanje telefona s prepoznavanjem obraza ni tako varno, kot ste mislili

Socialna primerjava

Socialna primerjava je tisto, kar bi nas moralo veliko bolj skrbeti, ko gre za sindrom FOMO. Družbena omrežja nas vsekakor vodijo, zavedno in nezavedno, v to, da se primerjamo z drugimi. Na Instagramu najbolje vidimo, kaj drugi ljudje delajo, imajo, dosegajo.

V trenutku, ko se zavemo, da nekaterih stvari nimamo, ne delamo in ne dosegamo, se zaradi tega začnemo počutiti slabo. Čutimo, da nam nekaj manjka ali da nismo dovolj dobri. Mnogi se že zavedajo, da lahko socialna omrežja resno škodijo duševnemu zdravju. Najpomembnejše pa je, ali naredimo kaj glede tega?

Če ste se našli, je morda čas, da se še enkrat vprašamo, koliko zamujamo, medtem ko se bojimo, da bi kaj zamudili.

Zato se novi tehnološki izdelki hitreje kvarijo
Preberi še
Zato se novi tehnološki izdelki hitreje kvarijo

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vir: aboutmen.hr

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578