Tako smo dobili okrogle izreze, motorizirane kamere in podzaslonske kamere. A čeprav so sploh podzaslonske kamere velikanski premik v pravi smeri (čeprav bi jih bilo treba še malo izpiliti; link do članka o tem), si upam ugibati, da prave alternative, ki bi uspela nadomestiti kontroverzne pasove črnine nad zasloni, še nekaj časa ne bo. Kako sem lahko tako zelo prepričan?
Kaj nam povedo novi prestižni prenosniki?
Novi Macbooki, težko pričakovana osvežitev, so super. Dodatni vhodi in živalska zmogljivost “in-house” procesorjev je nekaj, kar marsikoga navduši. A to ni članek o novih Macbookih – o njih je bilo napisanega že dovolj. Zanima nas le ena kontroverzna oblikovalskega odločitev, ki si jo je letos privoščil Cupertino – zaslonska zareza. Na računalniku?! Kdo se je tega spomnil?
“Tanki robovi terjajo kompromise,” se razburjajo jabolčni privrženci. “Noben drug računalnik z ultra tankimi robovi nima tako ogabne zareze,” se derejo iz nasprotnega tabora. A v navalu čustev oboji spregledajo večjo sliko – Apple je po petih letih predstavil nov dizajn Macbookov, ki vključuje notch. Dizajn Macbookov več let ostane enak. Zareza je bila preračunljiva odločitev.
Nujen dodatek?
Notch skoraj gotovo ni bil nujen dodatek. Mnogi računalniki s tanko zaslonsko obrobo so uspeli najti prostor za zajem slike nad zaslonom – najbogatejše tehnološko podjetje bi gotovo našlo način, da bi kamero stisnili v obrobo. Gotovo bi tudi brez težav zaslonsko zarezo naredili vsaj manj veliko in manj vpadljivo – za eno bogo tipalo so si vzeli več prostora kot na iPhonih, kjer morajo v ta tanek pas črnine stisniti še čuda raznorazne tehnologije za prepoznavo obrazov. Ne, Apple je notch vključil in naredil tako vpadljivega z razlogom – da se sprijaznimo z njim.
Do leta 2026?
Če poznate tehnološko zgodovino, veste, da Apple dizajn svojih prenosnikov osveži bolj redko – zadnja osvežitev se je zgodila daljnega leta 2016. To pomeni, da bo tudi nov dizajn z zaslonsko zarezo z nami ostal več let, verjetno do leta 2026. Če bi v tem času Apple predstavil iPhone brez “notcha”, bi zareza čez noč dobila pridih zastarelosti. Z drugimi besedami – če novi iPhone čez nekaj let ne bo imel notcha, najnovejši Macbook pa ga bo, ne bo nihče več kupil najnovejšega Macbooka. Ker lahko na podlagi preteklosti s precejšnjo gotovostjo trdimo, da bodo zaslonske zareze na Macbookih vztrajale še naslednjih pet let, Apple očitno verjame, da se še nekaj let ne bo pojavila ustrezna rešitev za skrivanje prednjih kamer.
Ponosni na nepopolnost?
Če ne moreš spremeniti, sprejmi in bodi ponosen na svojo nepopolnost – to so si verjetno rekli v Cupertinu, ko so ugotovili, da bodo notchi še več let ostali del njihovih produktov, pa če je to kupcem všeč ali ne. Na svojo nepopolnost so tako ponosni, da so jo začeli vgrajevati še v naprave, ki je v bistvu ne bi potrebovale. Dr. Robert Glover trdi, da se človek zaljubi v nepopolnost drugega človeka – ima Apple občutek, da se lahko zaljubimo v nepopolnost njihovih zaslonov?
Z nenujno vključitvijo v Macbooke so “notchi” postali del dizajna Applovih produktov, quirky dodatek, na katerega pa se slej ko prej navadiš in ga odmisliš, če ti vmes celo ne priraste k srcu. Mislim si, da se iz stopnje zanikanja in jeze, ko smo se več let prepričevali, da so črnine nad zaslonom le prehodna rešitev, s pomočjo megakorporacij počasi premikamo na stopnjo sprejetja – zaslonske zareze so za marsikateri produkt najbolj ustrezna rešitev in to se še nekaj let ne bo spremenilo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV