Tako se proizvajalci na eni strani ukvarjajo s ponudbo za navadne smrtnike, na drugi strani pa vlagajo neverjetne količine denarja v raziskave in razvoj; prav po zaslugi takšnega vlaganja smo zdaj priča neverjetnim upogljivim pametnjakovičem, na primer. Vse zato, da bi pritegnili pozornost presitega potrošnika.
Samsung – devetkrat več "megapikslov"?
Videti je, da se bodo v letu 2020 proizvajalci pametnih telefonov zatekli k pospešenemu razvoju kamer, s katerimi bodo vabile kupce. Na splet so pricurljale informacije, da se bo Samsung pri letošnjih modelih še prav posebej osredotočil na področje mobilne foto- in videografije. Glavna kamera na letošnjem Galaxyju S11(+) naj bi imela neverjeten 108-megapikselski senzor.
Videti je, da se po dolgih letih, ko je večina proizvajalcev prisegala na senzorje z manjšo, večinoma 12MP ločljivostjo, ki so omogočali, da so bili posamezni piksli večji in so tako lahko vsrkali več svetlobe, spet začenja trend tekmovanja v tem, kdo bo v mobilni aparat stlačil več megapikslov. A pri Samsungu se ne bodo zadovoljili le z neverjetno ločljivostjo glavnega tipala; ne, vsa tipala, ki bodo na zadku letošnje S serije, bodo opremljena z neverjetnim številom svetlobnih pik.
Vse kamere, poleg glavne bosta tu še širokokotna in "približana" z večjo goriščno razdaljo, se bodo namreč lahko pohvalile z minimalno 48MP. Da, štirikratna ločljivost letošnjega iPhona 11 bo na voljo tako pri širokokotni kot pri približani kameri, glavno tipalo pa bo imelo kar devetkrat toliko svetlobnih pik kot letošnji iPhoni in letošnji Note. Tehno-žvižgači napovedujejo še ločen time-of-flight senzor, ki bo pomagal pri portretnih posnetkih; tega smo sicer videli že pri Notu 10+.
Apple – nov način stabilizacije
Samsung pa ni edini, ki načrtuje velike spremembe pri letošnji fotoponudbi v svojih pametnih telefonih. Apple naj bi v letošnjih dražjih modelih uvedel nov, na trgu mobilne tehnologije še nepoznan način optične stabilizacije slike; ta bo namesto leč premikal kar tipalo samo.
Kako bo to vplivalo na kakovost slike na telefonu, ni znano. Tehnologija, ki smo jo sicer videli že pri nekaterih resnejših fotoaparatih, bo po mnenju nekaterih sprostila v notranjosti nekaj več prostora za večjo baterijo in 5G tehnologijo, čeprav drugi domnevajo, da bo nov način stabilizacije zasedel kvečjemu več prostora od trenutne rešitve.
Huawei – boljši "zum" vam dam, da le ne greste stran
Spremembe lahko pričakujemo tudi pri kitajskem Huaweiu. Čeprav jih je spor z ZDA močno prizadel, so letos prodali 30 milijonov več pametnih aparatov kot leta 2018. Z okoli 230 milijoni prodanih naprav so se še utrdili na drugem mestu; pred njimi je s 323 milijoni prodanih aparatov le še Samsung. A če bi si mnogi mislili, da gre za odličen rezultat, se govori, da z letošnjo prodajo pri Huaweiu niso zadovoljni; ambiciozne načrte jim je nedvomno prekrižal trgovinski spor. Da bi zmanjšali zaostanek za konkurenco in zadržali trenutne kupce, bodo tudi letos veliko truda vložili v področje mobilne fotografije.
Letošnji P40 Pro naj bi bil prvi telefon na tržišču, ki se bo lahko pohvalil z desetkratno optično povečavo. Če bo z osmimi megapiksli ta kamera krepko zaostajala za Samsungovo rešitvijo, se bo odkupila z zapletenim sistemom ogledal, ki bo senzor lahko pomaknil globoko v notranjost in tako omogočil zares močan optični zum, o katerem smo pred nekaj leti na pametnih telefonih lahko le sanjali. Ker naj bi cene ostale krepko pod tisoč zelenci, lahko predvidevamo, da bo letošnja P40 serija spet fotografski posladek za pošteno ceno.
Še enkrat gre omeniti, da so trenutno vse našteto le ugibanja; le čas bo pokazal, kaj vsi ti velikani v resnici pripravljajo za nas. A če je v govoricah vsaj ščepec resnice, potem ni dvoma: prihajajoče leto bo eno bolj zanimivih na področju mobilne foto- in videografije.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV