A čeprav ni jasno, ali raznovrstni »žvižgači« informacije o novih Applovih napravah napovedujejo iz kart ali, bolj verjetno, preko zgovornih Applovih sodelavcev in dobaviteljev, se (žal) že več let dogaja sledeče: informacije o novih iPhonih, ki že več mesecev pred uradno predstavitvijo krožijo po spletu, so tako natančne, da nas dogodki iz Cupertina le redko uspejo presenetiti.
Vse od novega dizanja do odsotnosti polnilca v škatli se je izkazalo kot resnično (če vas torej zanimajo le strojne specifikacije in novosti v letošnjih modelih, si poglejte članek prejšnjega tedna). Nekaj zanimivosti, ki jih nismo pričakovali, pa se je vseeno nabralo.
Mobilna fotografija: profesionalci, pozor!
Največ jih je na področju mobilne fotografije. Zanimivo je, da je iPhone Pro Max, največji izmed štirih predstavljenih modelov, prvič strojno drugačen od manjšega Pro-ja. Od manjšega bratca se razlikuje na področju fotografskih tipal: Pro Max je prvi Applov telefon, ki ima stabiliziran senzor in ne leč; podobno kot v dragih brezzrcalnih fotoaparatih se fotografsko tipalo premika in tako ublaži tresenje slike med snemanjem in fotografiranjem. Pro Max ima tudi nekoliko boljšo »telephoto« kamero; ta zna optično približati 2,5-krat, medtem ko »navadni« pro približa le dvakrat. Oba Pro modela imata, kot smo pričakovali, tudi LiDAR senzor, ki zna zelo natančno in hitro meriti razdaljo. Apple obljublja, da bodo novo tipalo vključili v nočno slikanje, s čimer bo ostrenje v slabih svetlobnih pogojih precej hitrejše. Konkretno izboljšan naj bi bil nočni način, po novem se bo dalo umetno posvetliti tudi nočne posnetke, narejene s sprednjo kamero. Zelo zanimiva novost za mobilne snemalce je, da lahko novi iPhoni snemajo v 10-bitnem Dolby Vision HDR načinu (in to v 4K pri 60 sličicah na sekundo), kar omogoča precej resnejše delo z videi. Po novem naj bi iPhoni ponujali tudi RAW slikovne datoteke, kar spet olajša obdelavo.
Se bodo novi iPhoni težje razbili?
Zaslon in dizajn sta taka, kot smo pričakovali: v vseh modelih Apple po novem ponuja OLED zaslone, višja je tudi resolucija (končno vsi predstavljeni modeli ponujajo FullHD sliko), hitrega osveževanja ni, dizajn pa spominja na mešanico iPhona 4(S) in iPhona 5(S). Ostri robovi in veliko stekla, torej. Stekla? No, ja. Apple se hvali, da na sprednji strani novih naprav stekla sploh ni. Namesto njega je tam »Ceramic Shield«, nov kristalni material, ki naj bi bil štirikrat bolj odporen na padce. Če bodo popravila novih modelov tako zahtevna in draga kot zadnjih nekaj let, je dodatna vzdržljivost nedvomno dobrodošla (čeprav na »drop teste« še čakamo).
Hitro omrežje (če ga imate)
Velik del predstavitve je Apple posvetil tudi novi povezljivosti 5G in hitrosti, ki jo omogoča. Za nas in naše neobstoječe 5G omrežje precej nerelevanten podatek je torej, da bodo vsi novi iPhoni podpirali 5G povezljivost in (vsaj v ZDA) tudi mmWave (ki omogoča še višje hitrosti). iPhoni naj bi tudi znali pametno preklapljati med 4G in 5G povezavo, kar bo prihranilo nekaj energije.
Cene, polnilci, dodatki
Po pričakovanjih so cene iste kot lani, čez lužo se začnejo pri 700 zelencih. Glede na povezljivost 5G, ki jo pri večini drugih proizvajalcev dodatno zaračunajo, so cene precej razumne. A ker vseeno še zdaleč ne gre za malo denarja, se težko sprijaznimo s tem, da niti polnilca niti slušalk v škatli ni, Applov izgovor pa je varovanje okolja. V precej manjši škatli nas torej čaka le kabel in novi iPhone. Cene novih Applovih hitrih polnilcev so sicer (za Apple) dokaj dostopne, pri nas naj bi stali okoli 25€.
Je pa zanimiv nov način polnjenja. Vedeli smo, da bodo v novih iPhonih magneti, dolgo pa ni bilo jasno, zakaj. Zdaj je uradno: MagSafe prihaja v novi iPhone. Priljubljen način magnetnega priklopa polnilca, ki smo ga oboževali v starih MacBookih, se vrača. Nove iPhone se bo dalo polniti z brezžičnim magnetnim polnilcem, ki se bo nežno prilepil na zadek telefona. Tako nam ne bo treba nadležno premikati telefona po brezžičnem polnilcu, da bi našli pravi položaj, hkrati pa se bo brezžični polnilec telefona držal, torej bomo lahko telefon dvignili in uporabljali medtem, ko se brezžično polni. »Brezkabelsko« polnjenje novih iPhonov je končno hitrejše, povzpne pa se do 15 vatov. Le z Applovim MagSafe polnilcem, seveda. Če zanj niste pripravljeni odšteti slabih 50€, boste omejeni na dobrih 7W. Magnete bo Apple izkoristil tudi za dodatke: po novem se bo dalo na zadek telefona magnetno pritrditi Applov žepek za kartice. Magneti bodo prisotni v vseh Applovih uradnih ovitkih, gotovo pa jih bomo kmalu videli tudi v izdelkih drugih proizvajalcev telefonskih dodatkov.
Zvočnik?
Pa še to: pričakovali smo, da bo Apple predstavil svoje AirTage, male lokatorje, ki, podobno kot slovenski Chipolo, pomagajo najti ključe in denarnice, a se to ni zgodilo. Pričakujemo jih torej lahko šele naslednje leto. So pa predstavili novi HomePod Mini. Manjša različica pametnega Applovega zvočnika, za katerega hočejo 100 dolarjev, obljublja zelo dober zvok in vse pametne funkcije, ki so v originalnem HomePodu. Glavni adut prvega Applovega zvočnika je bila prav kvaliteta zvoka, saj so Siri in njene pametne funkcije že dolgo tega prehiteli drugi pametni pomočniki z Amazonovo Alexo in Googlom na čelu. Uspeh cenejšega zvočnika bo torej v glavnem odvisen od tega, kako dober zvok bo ponujal, in od tega, ali bodo Apple hipsterji, ki so že globoko v Applovem ekosistemu, padli na nov dizajn (ki je, mimogrede, precej seksi).
Kaj sledi?
Tako, to je to. Nobenih večjih presenečenj, nobenih škandalov, nič. Le applov vnaprej posnet dogodek, ki so ga zaradi koronasituacije predvajali izključno na daljavo. A čeprav šokantnih novosti ni bilo, nam predvsem nov način polnjenja buri domišljijo glede tega, kaj lahko pričakujemo naslednje leto. Mnogi verjamejo, da se bo magnetno brezžično polnjenje prijelo do te mere, da bo lahko naslednje leto Apple brez večjih škandalov predstavil telefon, ki ne bo imel niti enega vhoda in se bo lahko polnil le brezžično. Če se spomnimo na situacijo izpred nekaj let, ko je Apple ukinil vhod za slušalke, sledil pa je revolt, norčevanje konkurence in nato premik celotne industrije, jim morda lahko celo uspe. Če komu, potem Applu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV