Moskisvet.com
iPhone kazen

Naprave in aplikacije

Apple namerno upočasnjeval starejše iPhone, zdaj mora globoko seči v žep

A.P.
11. 02. 2020 07.53
0

Konec preteklega leta je v Sloveniji odmevala zgodba o ameriškem podjetju Apple, ki je moral zaradi slovenskega podjetja v Trzinu plačati skoraj pol milijona evrov kazni, saj se je podjetje SIS, s katerim je sodelovalo, že leta 2015 znašlo na ameriški črni listi, saj naj bi bil njegov večinski lastnik vpletev v mednarodno mrežo s preprodajo steroidov. A ta kazen je bila nizka v primerjavi s kaznijo, ki jo mora Apple plačati tokrat.

Da si vsako tehnološko podjetje, ki na trg lansira nove pametne telefone, želi, da bi njihovi uporabniki stare modele čimprej zamenjali za nove, ni nobena skrivnost, kot tudi ne, da jih posredno v to s časom tako ali drugače prisilijo – nadgradnje niso več kompatibilne s starejšimi modeli, tu je tudi število ciklov polnjenja baterije ipd . Načinov je več, Apple pa se je poslužil tudi zelo podlega, ki samo kaže na to, kako daleč so pripravljeni iti, da bi njihove ''ovčice'' čimprej preklopile ''na novo''.

Apple je zavajal potrošnike in bo moral za kazen široko razpreti denarnico.
Apple je zavajal potrošnike in bo moral za kazen široko razpreti denarnico. FOTO: Shutterstock

Nedavno je podjetje iz Cupertine priznalo, da je zavajalo svoje uporabnike s tem, ko jih ni obvestilo, da lahko nadgradnja na novejšo različico operacijskega sistema iOS povzroči počasnejše delovanje starejših modelov telefona iPhone. Načrtno upočasnjevanje nekaterih preteklih modelov – iPhone 6, iPhone 6S, iPhone 7 in iPhone SE – so opravičevali z utemeljitvijo, da gre za varnostni mehanizem, ki preprečuje nenadne zaustavitev delovanja zarad težav s starimi litij-ionskimi baterijami. Predvsem problematični sta bili posodobitvi 10.2.1 in 11.2.0, ki sta v nameri, da baterija ne bi bila več tako obremenjena in bi bilo zaradi tega težav manj, uspeli, a sta hkrati tako zelo zmanjšali ''delovne obrate'' procesorja, da je bil telefon praktično neuporaben za vsakdanjo rabo.

Apple je ''pozabil'' uporabnike obvestiti, da je dovolj menjava baterije.
Apple je ''pozabil'' uporabnike obvestiti, da je dovolj menjava baterije. FOTO: Shutterstock

V nekaterih primerih se je delovanje tako drastično upočasnilo, da razen menjave telefona druge opcije za uporabnika ni bilo, saj časa ni bilo moč zavrteti nazaj (beri nadgradnje ni bilo moč razveljaviti). To so pri francoskem direktoratu oz. agenciji za varstvo konkurence oz. potrošnikov Direction générale de la concurrence, de la consommation et de la répression des fraudes (DGCCRF) prepoznali kot nepošteno poslovno prakso in Applu naložili kazen v višini 25 milijonov evrov, kar je za podjetje Tima Cooka, ki ga je ''zašpecala'' organizacija HOP – ta bije boj proti načrtovanim zastarelostim naprav – sicer drobiž (v četrtrek kvartalu leta 2019 so zaslužili 58,6 milijarde evrov). Zmotile jih niso sporne posodobitve, pač pa že prej omenjeno dejstvo, da uporabniki niso bili obveščeni o posledicah namestitve – izpustitev dejstev – in ponujene možnosti izklopa funkcije upočasnjevanja oz. razveljavitve posodobitve.

Huaweijeva “zahodna strategija”?
Preberi še
Huaweijeva “zahodna strategija”?

Kazen je plod raziskave, ki se je pričela januarja leta 2018, nekaj mesece za tedaj svežimi posodobitvami OS iOS. Da nekaj smrdi je bilo jasno, ko so številni uporabniki poročali, da so težave po menjavi baterije izginile, kar je zbudilo sum, da je Apple posodobitev načrtoval z namenom, da uporabnike napelje k nakupu novega pametnega telefona, pri tem pa jih ni obvestil, da menjava baterije pomaga pri hitrosti delovanja telefona. Po vrsti tožb so že leta 2018 močno spustili ceno menjave baterije in sicer za več kot polovico – iz 79 ameriških dolarjev (dobrih 70 evrov) na 29 dolarjev (27 evrov), medtem ko danes menjava baterije pri Applu oz. pooblaščenih trgovcih stane 69 dolarjev (63 evrov). Tedaj se je glavnina uporabnikov namesto za novo napravo raje odločila za novo baterijo, kar se je poznalo pri prodaji novih modelov, saj je bilo desetkrat več tistih, ki so se odločili, da telefonu podaljšajo življenjsko dobo.

Apple so zasačili pri nepošteni poslovni praksi.
Apple so zasačili pri nepošteni poslovni praksi. FOTO: Shutterstock

Apple so zaradi tega po prstih udarile tudi že italijanske oblasti in sicer s kaznijo v višini 10 milijonov evrov, na svoji italijanski spletni strani pa je moral tudi objaviti obvestilo, da lahko posodobitev vodi v počasno delovanje telefona. Da pa Applu ne delamo krivice, naj za konec dodamo, da tudi njegov konkurent, južnokorejski Samsung, ni noben angelček, saj je bil kaznovan za podobno nepošteno poslovno prakso, le da je bila kazen precej manj vzgojna – 5 milijonov evrov.

Apple deklarisal Švico: prodal je več ur kot celotna švicarska urarska industrija
Preberi še
Apple deklarisal Švico: prodal je več ur kot celotna švicarska urarska industrija
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648