Nedavno je Mark Zuckerberg pristal na rokoborbo z Elonom Muskom, zbadanje med milijarderjema pa je v zadnjem tednu dobilo nove razsežnosti, ko se je Zuckerberg po več kot desetih letih znova prijavil v Twitter, da bi lahko z memom razdražil Muska – na lastnem teritoriju. Musk ni ostal dolžen; Zuckerbergova omrežja je označil za površinski hedonizem. Vzrok za otročje pričkanje? Zuckerbergovo novo socialno omrežje Threads, ki predstavlja neposredno konkurenco Twitterju.
Kopija Twitterja: premišljen načrt?
Zuckerbergovo novo socialno omrežje Threads deluje kot nekakšen dodatek Instagramu. Vizualno in funkcionalno praktična kopija Twitterja omogoča dostop vsem z računom na Instagramu, ki bi želeli s svojimi sledilci poleg slikovnega deliti tudi pisno gradivo. Zakaj se je Zuckerberg prav zdaj odločil za splavitev popolnoma novega družbenega omrežja, ki se zelo razlikuje od njegovih dosedanjih? Razlog naj bi bil v trenutnem nestabilnem položaju Twitterja, ki je po Muskovem prevzemu po mnenju mnogih zašel v smer podpore in promoviranja sovražnega govora. Musk je v želji po ponovni vzpostavitvi resnične svobode govora na omrežju omejil mnoga pravila glede objavljanja vsebin in popolnoma spremenil algoritem. Rezultat? Poleg hroščev, ki so začeli obremenjevati uporabniško izkušnjo, so mnogi dobili občutek, da se je izkušnja pri uporabi "modrega ptiča" spremenila v naporno spremljanje prepirov med političnimi ekstremisti obeh polov. Številni so mnenja, da se je iz omrežja, ki je promoviralo ustvarjanje močnih mrež pripadnikov različnih skupin in deljenje svežih novic, Twitter spremenil v bojno polje, ki ga politično zanaša vse bolj v desno. Tega so se ustrašili številni oglaševalci, ki so s Twitterjem prenehali sodelovati in prispevali k temu, da se je ocenjena vrednost omrežja več kot prepolovila – iz več kot 40 milijard pred prevzemom na okoli 20 milijard evrov.
Odgovor na manko na trgu
V luči negotove prihodnosti Twitterja, finančnih težav in nezadovoljnih uporabnikov, sploh teh z levega političnega pola, je Zuckerberg predstavil omrežje, ki je tako kot Twitter osnovano na pisani besedi, a naj bi bilo, tako Zuckerberg, prijetno in prijazno za uporabo. Prej kot za dolgoleten, premišljen načrt gre v primeru omrežja Threads za Metin oportunizem – zaznali so manko na trgu in ga izredno hitro zapolnili s svojim novim produktom.
Uspeh Zuckerberga, jeza Muska
Čeprav Threads skoraj gotovo ni bil plod dolgoletnega razvoja, ampak prej na hitro ustvarjen odgovor na nestabilno situacijo Twitterja, je videti, da se jim je improvizacija obrestovala. Samo v prvem dnevu se je na platformi nabralo več kot 30 milijonov novih uporabnikov. Del zaslug za to ima gotovo dejstvo, da Threads kot nadgradnja Instagrama omogoča prijavo z računom na Instagramu, a bi Muska vseeno moralo skrbeti. Zuckerberg ambicij ne skriva, trdi, da ima Threads potencial prehiteti Twitter in postati prvo tekstovno socialno omrežje na svetu z več kot milijardo uporabnikov.
Do tja je še daleč – Threads je še precej za Twitterjem, ki ima trenutno skoraj pol milijarde aktivnih mesečnih uporabnikov. Poleg tega Threads za razliko od Twitterja temelji izključno na algoritemskem, ne časovno določenem prikazovanju vsebin, kar pomeni, da je omrežje ta trenutek precej manj primerno za aktivno politično komentiranje in hitro širjenje svežih novic. Pa vendar se mnogi uporabniki na Twitterju ne počutijo več dobrodošli, oglaševalci pa se bojijo Muskovih političnih prepričanj. Tudi če Threads ta trenutek ni nadomestek Twitterja, lahko hitro postane resna grožnja omrežju, ki že dlje časa kaže znake hudih težav. Omembe vredno je tudi, da je Threads uspel nabrati zavidljivo število uporabnikov popolnoma brez Evropske Unije – na našem kontinentu je Zuckerbergova najnovejša iznajdba trenutno blokirana, ker utegne vsebovati neskladnosti s pravili Evropske unije o zasebnosti. Ko bo ta pravna prepreka odpravljena, se bo Zuckerberg gotovo veselil novega priliva evropskih uporabnikov – Musk pa še slabše spal.
Kraja intelektualne lastnine?
Ker je Threads tako očitna kopija Twitterja vse od osnovne ideje do videza, je Musk Meti zagrozil s tožbo. Trdi, da Zuckerberg ni le ukradel osnovne ideje, ampak celo namerno začel zaposlovati nekdanje Twitterjeve zaposlene – teh je po Muskovih kadrovskih čistkah kar precej. Zuckerberg seveda zanika, da je z zaposlovanjem odpuščenih prišel do Twitterjevih skrivnosti. "Izposoja" tujih idej sicer Meti ne bi bila tuja – od Snapchata so si zelo uspešno "izposodili" idejo zgodb, od Tiktoka idejo za Reelse. Je Musk resnična žrtev kraje Twitterjevih poslovnih skrivnosti ali le naslednji v seriji Zuckerbergovih legalnih, a moralno vprašljivih "izposoj"? Točnega odgovora bržčas ne bomo vedeli nikoli. Dejstvo pa je, da ta trenutek Zuckerberg deluje kot (vprašljivo moralen) zmagovalec, Musk pa kot razdraženec, ki mu preoblikovanje Twitterja ne gre in ne gre od rok.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV