Moskisvet.com
Preudarno načrtovanje

Novice

Meme investitorji so se spravili nad evropske sklade

O.M.S.
08. 04. 2025 04.00
0

Vzpon meme investiranja v Evropi prinaša nov val nestanovitnosti na finančnih trgih. Po zgledu ameriške manije, kjer so spletni vlagatelji ciljali na velike hedge sklade, zdaj tudi evropski vlagatelji, organizirani preko družbenih omrežij, poskušajo vplivati na vrednost delnic.


Se še spomnite ameriške investicijske manije, v okviru katere so prek spleta združeni ameriški vlagatelji začeli množično kupovati delnice GameStopa? Poleg hitrega dobička je bil cilj tudi aktivističen: škodovati velikim ameriškim skladom, ki so stavili na padec vrednosti napadenih delnic. Če se zdi, da prav vse v Evropo pride z zamikom, potem to velja tudi za meme investiranje – val evropskih investitorjev je, povezan prek socialnih omrežij, začel zdaj izzivati velike evropske investicijske sklade. 

Meme kovanci: kripto kužki, mucke in veverice, ki lahko ugriznejo
Preberi še
Meme kovanci: kripto kužki, mucke in veverice, ki lahko ugriznejo

Zakaj so socialna omrežja tako močna?

Ko se velika količina malih vlagateljev organizirano odloči za vlaganje v določeno delnico, lahko naval ob zadostnem številu novih kupcev sproži izredno velike premike. To se trenutno dogaja z delnicami evropskih podjetij, v katere so meme vlagatelji začeli organizirano vlagati. Nemški Renk je zrasel za 50 %, francoski Lateocoere za kar 80 %. 

 

Poraženci in zmagovalci

Poraženec te male revolucije so uveljavljeni finančni skladi, ki so stavili na padec vrednosti delnic teh evropskih podjetij. Če skupina vlagateljev organizirano povzroči, da delnica zraste namesto pade, sklad izgubi goro denarja. V ameriški GameStop evforiji so veliki finančni skladi na primer izgubili milijarde, zdaj se podobne usode bojijo evropska investicijska podjetja. 

 

Zmagovalci pa so po drugi strani revolucionarni investitorji, ki so v žep pospravili res lep kupček denarja – če so delnico prodali pravočasno, seveda. Težava meme skupinskih investicij je namreč podobna kot težava meme kriptokovancev; delnica en dan zraste za 80 %, drugi dan pa pade za več kot polovico. Večina revolucionarjev torej ne bo obogatela na račun napadenih skladov, nasprotno, verjetno bodo izgubili denar. 

Hitra pot do bogastva s kriptovalutami – mit ali resnica?
Preberi še
Hitra pot do bogastva s kriptovalutami – mit ali resnica?

Lahko manipuliraš, če si velik

Evropski regulatorji, predvsem Evropska agencija za vrednostne papirje (ESMA), seveda niso navdušeni nad dejavnostmi evropskih investitorjev. Organizirano delovanje povzroča umetno manipulacijo trga, opozarjajo. Ironično je le, da so velike ribe to delale že desetletja, pa se jim še nihče ni zares postavil po robu. 

 

Kdo bo zmagal?

Ravno v odzivu ESME lahko najdemo motivacijo gverilskih vlagateljev – razočaranje nad finančnim sistemom in nepoštenostjo pravil jih v kombinaciji z inflacijo in padajočo kupno močjo spodbuja ljudi v vse bolj ekstremna ravnanja. Zanimivo je, da je prav internet malemu človeku prvič omogočil, da se postavi po robu uveljavljenim institucijam z ogromnim finančnim zaledjem. Kdo bo zmagal, bo sicer povedal čas – a v Ameriki kljub GameStop fenomenu skladi še vedno kraljujejo. 

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
Za več finančnih vsebin in nasvetov pa pa ne pozabite obiskati še portala Cekin.si
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 851