Kako poteka prodaja?
Energičen gostitelj livestreama svoji publiki entuziastično prodaja najnovejše produkte, ki jih ponuja lokalna kitajska tovarna. Obleke, nakit in modni dodatki, čistila, izdelki za dom in elektronika; v vsaki kategoriji najdemo livestream prodajalce. Nasmeh, hiter tempo in poudarjanje, zakaj vam bo nakup spremenil in polepšal življenje, so sestavine vsakega uspešnega prodajno usmerjenega livestreama. Gre za "influencerstvo" na steroidih; naša osebna zgodba, iskrene izpovedi in lastne dogodivščine niso več pomembne. Svojo všečno osebnost uporabljamo le za to, da bi publiko s čustvenimi argumenti prepričali v nakup. Gre za unikaten način prodaja, kjer livestreamerji ne poudarjajo pozitivnih lastnosti produkta, ampak ciljajo na človeško željo po ugajanju in pripadnosti. Če je v igri nova majica, streamer ne bo poudarjal, da je narejena iz 100 % bombaža, ki je prijazen za kožo. Ne – povedal nam bo podrobno zgodbo o tem, kako bomo v njej izstopali v šoli ali v službi, zaradi česar bo vsak želel biti v naši družbi. Ceneno in plitko? Morda. A na Kitajskem deluje. Bo tudi pri nas?
Misija: invazija na nove trge
Kitajska prodajno usmerjena streaming platforma Douyin je samo v prvi polovici letošnjega leta ustvarila za več kot tri milijarde evrov prometa. Tako velik uspeh v državi, ki ima manjšo kupno moč od večine zahodnih narodov, seveda vzbuja željo po širitvi. Ker Douyin, sicer sestrsko podjetje TikToka, pri nas ni v uporabi, si želijo prodajni livestreamerji pot do zahodne kupne moči odpreti prav s pomočjo TikTok prodaje. Na Kitajskem že izvajajo tečaje, na katerih se udeleženci v nekaj dneh naučijo osnovnega angleškega slenga in temeljnih taktik livestream prodaje, ki naj bi delovale v zahodnih državah, sploh v ZDA. Očitno se tudi TikTok zaveda prodajnega potenciala svoje platforme, saj letos v številne zahodne države počasi vpeljujejo TikTok Shop, ki bo omogočal kupovanje izdelkov neposredno iz te popularne aplikacije.
Je AliExpressa konec?
Ali bomo tudi na zahodu podlegli prodajnim taktikam pretočnih prodajalcev, bo povedal čas. Že v naslednjih letih se utegne kitajski model prodaje dodobra zasidrati v našo kulturo, kar bo pomenilo velike pretrese na področju spletne prodaje. Spletne trgovine s poceni kitajsko robo, kot sta AliExpress in Alibaba, bodo v primeru uspeha prodajnih streamerjev nedvomno potegnile kratko. TikTok pa bo po drugi strani znova dokazal, da ni le aplikacija s smešnimi kratkimi videi, ampak platforma, ki bo za vedno spremenila internet.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV