Žal se sanje mnogih nikoli ne bodo uresničile – napovedovanje gibanja kripto trga ni z leti postalo nič bolj enostavno, čustva ljudi pa še vedno mnoge potisnejo v odločitve, ki se finančno slabo končajo. Kljub temu so investicije v kriptovalute lahko perspektivne, če se jih lotimo na pravi način. Da bi se uspeli izogniti najhujšim pastem, smo za vas pripravili seznam petih najpomembnejših preventivnih ukrepov, na katere pozabi praktično vsak začetniški trader.
Investirajte izključno denar, ki ste ga res pripravljeni izgubiti
Začeli bomo z najbolj predvidljivo in "zlajnano", a hkrati daleč najpomembnejšo točko. V kriptovalute vložite izključno zneske, ki ste jih zares pripravljeni izgubiti. Mnogi v navalu evforije po prvih kripto zaslužkih v nepredvidljive kripto žetone vložijo življenjske prihranke, najamejo posojila ali, še huje, zastavijo hišo. Verjetno ni treba posebej razlagati, zakaj so takšne investicije v izredno volatilne digitalne valute, ki se pri svojem gibanju ne držijo jasnih pravil, preprosto neumne. Kriptovalute niso investicijski skladi, niti niso "varne" delnice zanesljivega podjetja. Čez nekaj let utegnejo biti vredne desetkrat toliko kot danes, utegnejo pa tudi propasti zaradi državnih regulacij, ne smete pa izključiti niti tega, da se z vašimi naložbami vred sesede kripto borza – khm, FTX, khm. Previdnost dvakrat velja za vse manjše, "alt" kovance, ki v veliki meri ne bodo preživeli kripto zime. Ne se slepiti: digitalne valute so v precejšnji meri "gambling". Gambling, ki je lahko zabaven, poučen in celo zelo profitabilen, a hkrati nikakor nadomestilo za varnejše vrste naložb in uporabo zdrave kmečke pameti.
Nihče zares ne ve, kaj se dogaja
Veliko "trading influencerjev" služi milijone. Žal velikokrat ne zaradi pametnih naložb in premetenega napovedovanja, ampak zaradi prodaje kripto treningov, coursov in mentorstev, ki kupcem obljubljajo bajne zaslužke. Načeloma velja: če nekdo z lahkoto služi desetine milijonov in pozna skrivnost napovedovanja gibanja kripto trga, tega za nekaj deset ali sto evrov ne bo delil s celim svetom. Predvidevanje kripto situacije je izredno nehvaležno delo, to pa ne pomeni, da vam mnogi za svoje velikokrat nenatančne napovedi ne bodo mastno zaračunali. Bodite torej izredno skeptični glede tega, koga poslušate, razumite nepredvidljivost in se predvsem na daleč izogibajte kripto milijonarjev, ki bi kljub milijonom od vas na vsak način radi dobili 49 evrov za kripto tečaj.
Samo dve kriptovaluti sta zares "varni"
Kripto zima je neusmiljena. Mnogi "alt" kovanci, ki so veljali za varne naložbe z izrednim potencialom, so neslavno propadli. Se še spomnite Lune? Nobena kriptovaluta ni "varna", sploh pa previdnost nikoli ni odveč z vsemi manjšimi projekti. V osnovi velja: dve "zanesljivi" kriptovaluti, ki bosta najverjetneje z nami do konca, sta Bitcoin in Ethereum. Varnosti v kriptosvetu ni, a če vas je strah za svoj denar, boste najmanj tvegali z njima. Najbolj sočni zaslužki se sicer skrivajo v "microcap" žetonih, a se tam skriva tudi največja nevarnost izgube vsega, kar ste vložili. Previdno torej.
Prevar je veliko ali zakaj se ne splača zaupati slavnim
Kriptovalute kot zelo slabo reguliran trg sicer prinašajo svobodo in alternativo vladnemu denarju, a zaradi decentraliziranosti in velike anonimnosti vabijo sleparje, ki nov žeton ustvarijo izključno z namenom hitrega zaslužka na račun drugih. T. i. "rug pulli", pri katerih ustvarjalec kriptovalute privabi naivne investitorje, nato pa, ko cena zraste, proda vse svoje žetone in potopi vrednost, niso le fenomen sumljivih sleparjev s temnega spleta. Nasprotno: mnogi svetovno znani influencerji so se v preteklosti znašli pod plazom kritik zaradi promoviranja jasno zlohotnih kriptovalut, od česar so mastno zaslužili, mnoge naivne sledilce pa spravili ob lep kupček denarja. Internetna slava ni nujno sinonim za moralnost – naj bo to vodilo pri sprejemanju investicijskih nasvetov influencerjev, sploh tistih, ki se primarno ne ukvarjajo s kriptovalutami.
Čustva niso vaš prijatelj
Več kot 80 odstotkov vseh kriptoinvestitorjev je s svojimi naložbami v kriptokovance izgubilo denar. Glavni razlog skoraj nikoli ni neumnost in nepoučenost, ampak sledenje čustvom in "intuiciji". Redki so tisti, ki so z leti trgovanja razvili zanesljiv občutek glede gibanja kriptotrga – veliki večini intuicija in čustva pri trgovanju niti malo ne pomagajo. Nasprotno: mnoge pogoltnost na eni strani in strah pred izgubo na drugi vodi do tega, da kriptomenjalnico zapustijo praznih rok. Osnovni princip je izredno enostaven: prodaj, ko si v profitu, in kupi, ko cena pade. Racionalno logično, a precej težje izvedljivo, ko nas v kriptoekstazi vodi mešanica adrenalina in dopamina. Kolikor lahko, poskusite pri trgovanju izključiti čustva in slediti načrtu, ki ste ga ustvarili s trezno glavo. Srečno!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV