Ligo OWL? Gre za profesionalno e-športno ligo za računalniško igro Overwatch razvijalca Blizzard Entertainment, večigralsko prvoosebno strelsko videoigro z junaki iz Blizzardovega vesolja. Liga sledi sistemu ''pravih'' severnoameriških športnih lig. Tako imamo ekipe iz različnih mest ter redni del sezone in končnico, kar je sicer neznačilno za e-športne lige, ki večinoma sledijo sistemu na izpadanje in napredovanje. Liga je bila ustanovljena leta 2017, prva sezona pa je bila na sporedu leta 2018. Njen proračun je letos znašal preko tri milijone evrov. Milijarder Robert Kraft, ki je med drugim lastnik tudi nogometne ekipe New England Revolution, je skoraj 18 milijonov evrov (20 milijonov ameriških dolarjev) vložil v e-ekipo Boston Uprising, ki trenutno šteje devet članov, ki vsi prihajajo iz različnih držav. Ekipi se ena proti drugi sicer pomerita s šestimi igralci.
In zakaj je Kraft vložil milijone v e-šport? ''Resnično verjamemo, da je to prihodnost. Predvsem zaradi načina, kako Milenijci konzumirajo šport na svojih mobilnih napravah,'' je svojo odločitev pojasnil Američan. Poleg tega so operativni stroški v tej ligi precej nižji, kar posledično vodi v višje profitne marže in nižje dolžniške obveznosti. E-platforme so tudi bolj globalizirane od nogometa in košarke. Predstavnik založniškega podjetja Activision trdi, da je e-šport prisoten že v 196 državah! Kraft pa je dejal, da je bil to zelo, zelo pomemben dejavnik pri odločitvi o nakupu. ''Globalna'' liga OWL je na začetku štela 12 ekip, dodatnih osem pa se ji je priklopilo leto 2019. Moštva so razdeljena v dve diviziji in sicer na vzhod z evropskimi ekipami in zahod z azijskimi ekipami.
Gejmerji so danes vse bolje plačani športniki, ki nastopajo v številnih ligah širom sveta. League of Legends (LoL), ki velja za najbolj popularno računalniško igro na svetu, ima številne nivoje, od mednarodnega, državnih, regionalnih, do lokalnih, seveda pa ne manjka niti svetovno prvenstvo.
Da je e-šport v resnici šport, priča popularnost turnirjev na virtualnih arenah, komentatorji, ki se v živo oglašajo s prizorišča in doživeto spremljajo dogajanje, dvorane in stadioni, ki postajajo premajhni za vse navijače, ki dogajanje spremljajo na velikih zaslonih ... Po koncu bojev prisluhnemo izjavam tekmovalcem, ne manjka poglobljene analitike, ipd. To pa niso edine vzporednica s pravo športno sceno. Tu je še ''prekopiran'' tekmovalni sistem, profesionalni igralci, ekipe z dresi, stavnice, prenosi, bogati denarni skladi, superzvezdniški statusi med igralci, na katere se vse bolj lepijo sponzorji ... In Blizzard je s Kraftom ujel veliko ribo.
E-šport, ki se je začel v Južni Koreji, LoL pa ga je povzdignil v nebo, ni več noben hec in investitorji so zavohali denar. Poleg LoLa in lige Overwatch imata svoj sistem tekmovanja tudi Counter-Strike in Dota, pa seveda tudi druge igre. Gre za resno zadevo, za resen job in razlike pri vrhu so majhne. Zato je – kot v vsakem športu – ključno, da igralci trenirajo v optimalnih razmerah, kar je brez mecenov precej težje doseči, saj denar zagotavlja dobre ne le vadbene, pač pa tudi bivalne razmere. Marsikdo si e-športnike predstavlja povsem napačno. Urnik profesionalcev je zelo natrpan in med resnimi igralci ne boste našli ljudi, ki so predebeli. Dan je sestavljen iz simulacije nastopov na turnirjih, pa solo igre, dodatnega treninga in rekreacije v fitnesu, saj brez dobre fizične pripravljenosti človek težko zdrži vse psihične napore. Če je namreč človek telesno dobro pripravljen, je tudi mentalno v boljši formi. In kar odlikuje vrhunske gejmerja je izjemna motorična sposobnost, torej hitri refleksi, pa hitro razmišljanje in premikanje po virtualni sceni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV