Moskisvet.com
Larry Page in Sergey Brin

Tehnologija

Kako sta dva študenta spremenila internet

U.K.
27. 09. 2018 10.18
0

Google praznuje 20 let. V dveh desetletjih je ideja dveh študentov postala eno najmočnejših internetnih podjetjih, ki o vas najverjetneje ve več kot veste sami.

Leta 1995 sta se spoznala študenta Larry Page in Sergey Brin, ki sta kasneje dejala, da sta bila oba precej neprijetna drug drugemu. “Kljub temu sva preživela precej časa skupaj, tako da je med nama morala biti neka kemija,” je nekoč dejal Sergey. 

V dvajsetih letih je google postalo eno največjih podjetij na svetu.
V dvajsetih letih je google postalo eno največjih podjetij na svetu. FOTO: iStock


In očitno je bila, saj sta študenta prišla do ideje, da bi napravila program, ki bi vedel kam je posamezna spletna stran polinkana, tako da pregleda njeno kodo. Že leta 1996 sta začela eksperimentirati na spletni strani Stanfordske univerze in izdelala sta algoritem, ki ocenjuje posamezne spletne strani in jih rangira glede na želene informacije. Poimenovala sta ga Backrub, še istega leta pa sta ga preimenovala v Google, ki je izpeljanka iz orjaškega števila 10 na 100 potenco. Prva verzija Googla je bila narejena na spletni strani univerze in je zahtevala toliko pasovne širine, da je redno zablokirala internetno povezavo. Vendar pa je omogočila uporabnikom, da so iskali vseh 24 milijonov spletnih strani v podatkovni bazi univerze.  
Google je bil registriran leta 1997, leta 1998 pa se je pojavil prvi tako imenovan doodle, takrat je bil to slika Burning mana, ki je sporočala ljudem, da sta bila Page in Brin na slavnem festivalu. 

Med najstniki nova nevarna igra
Preberi še
Med najstniki nova nevarna igra

Prvi ček
Brin in Page sta dobila prvo donacijo od Andyja Bechtolsheima, ki je soustanovitelj Sun Microsystems. Andy jima je dal ček za 100.000 dolarjev, vendar pa Google Inc. takrat še ni bilo uradno podjetje in študenta sta začela na hitro urejati papirje. To jima je uspelo septembra 1998 in Google je zaživel. Google bi sicer skoraj prodala podjetju Excite, a si je direktor George Bell v zadnjem trenutku premislil in zavrnil odkup. Do danes ni znano zakaj je to storil. Kasneje sta poskušala vse skupaj prodati Altavisti in Yahooju, a prav tako neuspešno. Najverjetneje se danes ti ljudje tolčejo po glavi. 

Nakup Youtuba je bila brilijantna poteza.
Nakup Youtuba je bila brilijantna poteza. FOTO: iStock

Razvoj
Pri Googlu so nato začeli zaposlovati inženirje, podjetje pa je kot direktor prevzel Eric Schmidt. Izbrali so ga, ker je bil med petdesetimi kandidati edini, ki je obiskal festival Burning Man. Eric je prevzel poslovno plat podjetja, Brin in Page pa sta se posvetila tehnološkemu razvoju. In kmalu je Google dobil vojno med brskalniki predvsem zaradi rangiranja iskanih strani. A pri podjetju so želeli več. Očitno so uvideli potencial Youtubea, ki so ga kupili za vrtoglavih 1,65 milijarde dolarjev. Pravzaprav je bila prodaja precej bolj kompleksna, saj google ni kupil tehnologije, ampak uporabnike. In zanje so plačali res astronomsko ceno za takratne razmere. A se je več kot izplačalo. Samo letos je Youtube zaslužil preko 4 milijarde dolarjev (okoli 3,4 milijarde evrov). Trenutno pri Googlu precej vlagajo v umetno inteligenco saj so kupili podjetje DeepMind, ki je izdelal program imenovan AlphaGo, ki je prvi program, ki je leta 2016 premagal profesionalca v azijski namizni igri Go.

Pri Googlu na veliko vlagajo v umetno inteligenco.
Pri Googlu na veliko vlagajo v umetno inteligenco. FOTO: iStock

Googlovi največji sovražniki
Največjo nevarnost Googlu zagotovo predstavljata Amazon in Facebook. Amazon namreč že dlje časa uspešno napada tako imenovani search advertising. Ta segment je namreč Googlova gos, ki nese zlata jajca. Facebook pa ima še bolj nevaren načrt za Google. V bistvu želi ukiniti internet. Pri Facebooku bi namreč radi premaknili čim več spletnih strani na zaprte socialne mreže. Če bi se to uresničilo, bi odrezali Google od podatkov in ga tako prisiliti, da bi začel delati na direktnem odnosu z uporabniki. A kdo ve, morda ravno v tem trenutku nastaja podjetje, ki bo v prihodnosti zrušilo spletnega velikana iz prestola. Morda se ta ideja celo skriva v katerem od vas. 

9 uporabnih pripomočkov za visoko-tehnološke napravice
Preberi še
9 uporabnih pripomočkov za visoko-tehnološke napravice
Larry Page in Sergey Brin
Larry Page in Sergey Brin FOTO: iStock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648