Hitrost in odzivnost
Glavna izboljšava prihajajoče 6G tehnologije je dokaj predvidljiva: večja hitrost in boljša odzivnost. Z uporabo novih frekvenc in inkorporacijo novih tehnologij bo 6G dosegel hitrosti do enega terabita na sekundo (Tbps), kar je približno petdesetkrat več od trenutne zgornje meje 5G omrežij (20 Gbps). Večja ne bo le hitrost, ampak tudi odzivnost; latenca ali "ping" naj bi bila pri 6G tehnologiji do kar 1000-krat manjša kot danes, kar pomeni, da bo 6G najboljši približek povezanosti v realnem času brez kakršnegakoli zamika. Kombinacija večje hitrosti in manjše latence bo omogočala razcvet novih tehnologij, ki zahtevajo prenos velikanske količine podatkov in nični zamik. Največkrat se v navezavi s 6G tehnologijo omenja hologramska komunikacija v resničnem času, operiranje na daljavo, avtonomna vožnja in razvoj popolnoma povezanih pametnih mest.
Kaj 6G pomeni za nas in kdaj prihaja?
Prezgodaj je še, da bi se začeli veseliti holografskih videoklicev in avtonomnih vozil, ki se vozijo po pametnih mestih – pred znanstveniki in inženirji, ki razvijajo 6G protokol, je še veliko dela, pred nami pa še precej čakanja. Trenutne napovedi omenjajo leto 2030, a se zna zgoditi, da se bo dejanska komercialna uporaba zgodila šele nekaj let kasneje. Tehnologija, ki jo imamo na razpolago ta trenutek, pač ne zadošča potrebam 6G omrežja in nihče zares ne ve, kdaj se bodo zgodili potrebni razvojni premiki, ki bodo odprli pot hitrejšemu razvoju.
Čeprav je 6G v trenutni fazi še zelo fiktiven in nedefiniran, pa lahko iz informacij, ki jih imamo, sklepamo precej o širši tehnološki prihodnosti in trendih, ki jih lahko pričakujemo. Velik poudarek 6G tehnologije je na primer omogočanje stalne povezanosti med velikansko količino naprav. Z drugimi besedami: če je danes v splet ves čas povezan le vaš pametni telefon in pametna ura, bo čez deset let povezano vse, od očal do čevljev. Če se velika večina strinja, da so avtonomna vožnja in oddaljena kirurgija, ki jo bo omogočil 6G, velik doprinos za človeštvo, se glede stalne povezanosti vseh predmetov okoli nas mnenja precej krešejo.
6G in zasebnost
Sploh vprašljiva naj bi bila zasebnost, saj bo 6G omogočal natančnejše in predvsem neprekinjeno lociranje posameznikov s pomočjo vseh v splet povezanih naprav. V kombinaciji s trenutnim trendom razvoja, ki se usmerja v nadzor s pomočjo umetne inteligence in pametne prepoznave obrazov v digitalnih mestih, si ni težko ustvariti slike distopične digitalne prihodnosti. Temnih scenarijev, ki jih utegne omogočiti moderna tehnologija, je resda veliko, a obstajajo tudi razlogi za optimizem. Skladno s tehnologijo, ki omogoča stalni nadzor, se namreč krepi tudi želja po decentralizaciji in večje poudarjanje digitalne zasebnosti. Dokler bosta ta dva elementa ustrezno vključena v brezžično tehnologijo šeste generacije, bo naslednja doba interneta ostala svetla.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV