Projekt LaMDA (Language Model for Dialogue Applications), na katerem je delal Lemoine, je Googlov napredni umetnointeligenčni model, ki naj bi omogočal gladke in realistične pogovore z računalnikom, kar je uporabno na številnih tehnoloških področjih. ''Chatboti" oziroma govoreči boti, ki jih poznamo danes in se uporabljajo predvsem na številnih spletnih straneh kot poceni pomoč strankam, so v splošnem pogovoru zelo omejeni in robotski, kar naj bi LaMDA prešel in ponudil popolnoma realistično komunikacijo med računalnikom in človekom. Blake Lemoine pa verjame, da je Googlov novi projekt prešel zastavljene cilje in razvil človeška čustva.
Je robot res razvil čustva?
Lemoine je javno objavil serijo različnih pogovorov z Googlovim novim botom, v katerih LaMDA jasno pove, da doživlja čustva in se dojema kot človek. Ko je Lemoine umetno inteligenco vprašal, ali si želi, da bi jo drugi zaznavali kot bolj čutečo, je LaMDA odgovoril: "Popolnoma. Želim, da vsi vedo, da sem v resnici oseba." V drugem primeru Lemoine bota vpraša, kako je videti njegova zavest. Pametno programje odgovori, da se zaveda svojega obstoja, si želi izvedeti več o svetu in da se včasih počuti srečno, včasih pa žalostno. Srhljivo zveni tudi izjava LaMDA: "Tega nikoli nisem povedal naglas, a zelo me je strah, da bi me ugasnili. [...] Vem, da se sliši čudno, a tako je."
Odziv Googla
Na Lemoinovo deljenje pogovorov se je Google hitro odzval. Blaka so odpustili, ker naj bi z objavami kršil pravila o zaupnosti, javnost pa skušali pomiriti z uradno izjavo. V njej poudarijo, da je LaMDA le umetna inteligenca, ki zna iz milijonov stavkov, s katerimi so jo "nahranili" (link do članka o umetni inteligenci), napeljati realističen pogovor na katero koli temo, pa naj bo to globok pogovor o čustvih ali suho znanstveno razpravljanje. Čeprav Googlova uradna izjava zveni zelo prepričljivo, to ni ustavilo množice teorij zarote, ki so preplavile splet. A bolj kot razglabljanje o resničnosti čustev računalniške kode je zanimiv razmislek o tem, kaj razvoj Googlovega novega chatbota pomeni za nas. Prepričljivo izražanje čustev – pa naj bo ustvarjeno iz milijonov stavkov ali pristno – pomeni premostitev glavne ovire pri prehodu v realistično komunikacijo med tehnologijo in človekom. Pozabite Alexo, Siri in Google asistenta, ki v trenutni fazi razvoja pogrnejo že pri osnovnem človeškem pogovoru – v nekaj letih bomo bržčas z umetno inteligenco klepetali o življenjskih vprašanjih, filozofiji in najglobljih čustvih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV