Moskisvet.com
SkyTran - 5

Tehnologija

Projekt, ki postaja resničnost!

N.J.
12. 05. 2016 08.13
4

Si predstavljate, da vam ne bi bilo več treba stati v dolgih kolonah, temveč bi lahko 'poleteli' nad njimi in na cilj prispeli veliko – ampak zares veliko hitreje?

SkyTran - 1
SkyTran - 1 FOTO: Arhiv proizvajalca

Kot kaže, bo vse to kmalu del resničnega sveta, obljublja izvršni direktor podjetja SkyTran Jerry Sanders. Kot pravi, bi bila cena vožnje z novim 'SkyTran' le malce višja od cen vožnje z obstoječimi sredstvi javnega prevoza.

SkyTran - 2
SkyTran - 2 FOTO: Arhiv proizvajalca

Osnovna zamisel je, da bi približno 6 metrov nad obstoječimi cestnimi povezavami napeli posebne sisteme, po katerih bi se potniki vozili v posebnih kapsulah, ki bi dosegale hitrost do 250 kilometrov na uro. To pomeni, da bi pot, ki jo običajno z avtom opravimo v 2 urah, opravili v 10 minutah, saj ne bi bilo treba čakati na semaforjih, je poudaril Sanders. Izognili bi se vsem mogočim čakanjem na cestah.

Iz podjetja je prišla vest, da bodo prvo progo postavili v Lagosu v Nigeriji do leta 2020. S tem bi lahko rešili težavo velikih prometnih zastojev. Mesto je namreč znano po največjih prometnih zamaških na svetu, predvsem zaradi slabega finančnega stanja in eksponentne rasti števila prebivalstva. Samo v Lagosu namreč živi več kot dvakrat toliko ljudi kot v New Yorku, mesti pa se raztezata na približno enaki površini. 

»Vsi sovražijo vožnje v službo in iz nje, a to ni rešitev,« je izjavil Sanders. »Edina možnost je, da promet dvignemo v zrak.« SkyTran je testno postajo z 275 metrov dolgo progo postavil leta 2015 v bližini Tel Aviva. Letos naj bi začeli z gradnjo proge v Lagosu. Točna trasa sicer še ni znana, proga pa naj bi bila po prvih navedbah dolga 40 kilometrov.

SkyTran - 3
SkyTran - 3 FOTO: Arhiv proizvajalca

Sky Tran je razvil Doug Malewicki, inženir pri Nasinem razvojnem oddelku. 136 kg težke kapsule naj bi visele z ozkih tirnic in se po njih premikale s pomočjo posebnih močnih magnetov. Nasa in SkyTran sta oblikovala štiri različne tipe kapsul, izdelanih iz jekla in aluminija: dvosedežne, štirisedežne, za osebe s posebnimi potrebami in takšne za težji tovor. 

Kapsulo poženejo s pomočjo elektrike, ko doseže hitrost 16 km/h, pa drsi in pospešuje brez dodajanja energije. SkyTran naj bi porabljal približno toliko energije kot dva povprečna sušilca za lase, je pojasnil Sanders. Potovati bo mogoče s hitrostjo do 275 km/h, proge v Lagosu pa bodo vsaj sprva prilagojene za potovanje s hitrostjo med 72 in 97 km/h. Če se bodo izkazale potrebe po višjih hitrostih, bodo kasneje nadgradili sistem.

SkyTran - 4
SkyTran - 4 FOTO: Arhiv proizvajalca
Za izgradnjo naj bi podjetje potrebovalo le okoli 13 mio dolarjev, medtem ko bi za izgradnjo približno enako dolgega sistema podzemnih železnic (metrojev) potrebovali okvirno 160 mio dolarjev. Tiri bodo sicer predvidoma speljani med univerzami v Lagosu in nekaterimi poslovnimi objekti. Manjše postaje bi bilo mogoče zgraditi celo v večjih stanovanjskih skupnih prostorih.

S posebnimi napravami bo SkyTran sistem samodejno predvidel, koliko oseb bo približno potrebovalo prevoz in kdaj. Da bi jih pobrala kapsula, bodo morali potniki preko aplikacije s pomočjo pametne naprave (recimo telefona) vnesti lokacijo, kjer naj jih kapsula čaka in pot, ki jo želijo opraviti in tako si bodo zagotovili prevoz. Sistem ne bo deloval na podlagi vnaprej določenih urnikov. V primeru, da se bo morala ena kapsula ustaviti na neki postaji, se bo pomaknila na vzporedni tir, da bodo preostale kapsule lahko neovirano nadaljevale pot. Teoretično nikoli ne bo prišlo do situacije, da bi morala ena kapsula postati zaradi druge in tako ne bo prihajalo do prometnih zastojev.

Prihodnjih nekaj mesecev bo podjetje trdo delalo na osnovanju trase in izdelavi varnostnih sistemov, potrebnih za izgradnjo in delovanje naprave. Sanders upa, da se bo zadeva prijela in da bodo v prihodnjem desetletju gradili tudi v drugih državah: Indiji, Franciji, ZDA ... Ultimativni cilj je, da bi popolnoma spremenili sistem prevažanja v večjih mestih in razbremenili ceste. »Države si ne morejo privoščiti, da ljudje po več ur dnevno izgubljajo na cestah,« je še dodal Sanders.

SkyTran - 5
SkyTran - 5 FOTO: Arhiv proizvajalca

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 630